Network Marketing

Network Marketing Sektöründe Başarılı Olmak Network Marketing

Network Marketing Sektöründe Başarılı Olmak

  • 69

Network marketing sektöründe başarılı olmak belli prensiplere uyarak hiç de zor olmayan bir durumdur. Nasıl başarılı olacağımız hakkında bilgi sahibi olmak için öncelikle network marketing nedir Sorusuna cevap vermeliyiz. Bu sayede nelerin bizi başarıya götüreceğini kolaylıkla anlayabiliriz.Network Marketingana fikri, Amerikan bir üreticinin 1920’de ortaya attığı ilerleyen zaman içerisinde pek çok firmayı etkisi altına almış bir sistemdir. Bu sistem hem üretici, hem de tüketici açısından büyük avantajlara sahiptir. Zira ürünün üreticiden alıcıya gelmesi sürecinde her iki taraf açısından da ciddi problemler ortaya çıkar. Bu noktada alıcının dezavantajı elbette maliyet olacak, ancak bu maliyete sebep olan etkenin de üreticinin yaşadığı süreçler olduğu tartışılmazdır.

Üretici ürünü, satış hattına sürdüğü anda bir takım ek maliyetlere katlanmak durumundadır ve bu maliyetler elbette ürün fiyatlarına yansımaktadır. Örneğin, ürünün tanıtımı ile ilgili reklam giderleri, ürün henüz fabrikadan çıkmadan eklenen giderlerdir. Fabrikadan dağıtımcıya ulaştığında ürün yaklaşık %25 oranında fiyat artışına maruz kalır, vergiler de eklendiğinde miktar %40’ın üzerine çıkacaktır. Dağıtımcıdan yerel toptancıya, oradan perakendeciye kadar ilerleyişi sürecinde ürün fabrikadaki satış fiyatının 2-3 katına ulaşabilmektedir. Ayrıca bu süreçlerin tümünde üretici idari bir yönetim rolü üstlenmek durumundadır. Tabii özellikle ana dağıtımcı ve toptancının edeceği korkunç karlar da son tüketicilerden tahsil edilmiş olacaktır. Network marketing sistemi, ürünün üreticiden direkt son kullanıcıya ulaşmasını, bu arada, aracıların ürün fiyatını en fazla %30 civarında artırmasını öngörür. Bu durumda tüketiciye çok avantajlı fiyatlarla ulaşan ürün, her tüketicinin bir potansiyel satıcı olması sebebiyle, kullandıkları ürünü satarak gelir elde etmelerini sağlar. Bu noktada dağıtımcı ve toptancıları sağladıkları karlar ortadan kalkacaktır. Ki çağı düşünüldüğünde bu oldukça büyük rakamlara isabet etmektedir.

Bu noktada network marketing sektörünün aracıları ortadan kaldıracağı ve istihdam kaybına yol açacağı gibi bir iddia var olsa da bu pek doğru değildir. Zira her ürün network sistemi ile satılmayabilir, kaldı ki, bu sistemin son kullanıcıya sağlayacağı fayda, toptancıların zararının göz ardı edilmesini sağlayacak büyüklüktedir. Bu kadar tasarruf eden son kullanıcı başka sektörlerin istihdamını destekleyici harcamalar yapabilir ve kaybolan istihdam buralarda değerlendirilebilir. Burada zarar gören tek şey toptancı şirket patronlarının elde ettiği korkunç karlardır.

Network marketing sektöründe başarılı olmak için ihtiyacımı olan motivasyona bu açıklamalarla erişmiş olduğumuza göre, şimdi sistem içerisinde nasıl hareket etmemiz gerektiğine bakalım.

Network marketing sektöründe başarılı olmak için birinci unsur, insan ilişkilerinde başarılı olmaktır. Eğer geniş bir sosyal çevremiz varsa ve onlar üzerinde etkili bir kişiliğe sahipsek, tüm sosyal çevremizi ağımızın bir parçası yapabiliriz. Bu noktada etik olmayan hiçbir şey bulunmamakla birlikte, bırakın zarar vermeyi, ağınıza dahil ettiğiniz her üyeye ciddi faydalar sağlamış olacaksınız. Bunun yanında kurduğunuz ağla sağlayacağınız gelir ise, tahmin edebileceğinizden çok daha büyük olabilecektir.

Elbette her işte olduğu gibi, çaba sarf etmek başarının anahtarıdır. İstediğiniz kadar donanımlı olun ve istediğiniz kadar geniş bir çevreniz olsun; gerekli gayreti sarf etmediğiniz sürece herhangi, sadece network marketing sektöründe başarılı olmak değil, hiçbir alanda başarılı olmak mümkün değildir. Yeterince çaba gösterip, ağınızı büyütmek ve satış stratejileri noktasında kendinizi geliştirmez sizi direkt olarak başarıya götürecektir. Bu sayede, network marketing işine ister ek iş gözüyle bakın, ister esas iş olarak yapın, mutlaka olumlu sonuçlarla karşılaşırsınız. Elbette yaklaşımınız ne kadar ciddi olursa, elde edeceğiniz gelir de o ölçüde fazla olacaktır.

Network marketing sektöründe başarılı olmak tesadüfi değildir. Doğru yöntemleri kullanmalı, ekibinizi güçlendirmeli ve/veya ekibin güçlü bir parçası olmalısınız. Bu sayede yüksek karlar elde edebilir, kendinize ve ekibinize faydalı olabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Network Marketing Motivasyon Network Marketing
Network Marketing işi nedir Network Marketing
Network Marketing Hakkında Network Marketing
Kararsızlık Network Marketing
Network Marketingde Liderlik Network Marketing
Network Marketing Nedir? Network Marketing
Limit Siz’siniz Network Marketing
Geleceğini Kontrol Et Network Marketing
Satışlarda Rekor Kırılacak Network Marketing

Bu Yazı Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?