0545 736 6371
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Network Marketing Ne Demek !!!

18 Kasım 2017
21 kez görüntülendi
Network Marketing Ne Demek !!!

Network Marketing’in, 21. yüzyılda en çok ön plana çıkan, her geçen gün büyümeye devam eden, tüm dikkatleri üzerine çeken bir ticaret sistemi olarak görülmektedir. Sisteme katılan herkese aynı derecede fırsat sunulan Network Marketing hakkında yapılan çalışmalar, katılımcıların kişisel beceri ve yeteneklerini ön plana çıkaran bir sistem olduğu anlaşılmıştır. Normal ticaret söz konusu olduğu zaman, herhangi bir ürünün müşteriye ulaştırılma aşamaları çok fazladır. Ürünün depolanması, nakledilmesi, hatta reklamının yapılması süreçleri mevcuttur. Bu da ürünün müşteriye ulaşana dek birçok aracının araya girdiğini göstermektedir. Tüm bu aracıların ürün üzerinden yaptıkları kar, doğal olarak ürünün fiyatını etkilemektedir. Network Marketing sistemini farkı bu nokta da ortaya çıkmaktadır. Aracı olarak sadece kendi bünyesine kayıtlı bulunan üyeleri kullandığı için, üründen elde edilecek kari da üyeleri arasında paylaştırmaktadır. Ürünün reklamı, sisteme kayıtlı üyeler tarafından bizzat tanıtım ve satış esnasında, müşteriye birebir yapılabilmektedir. Aracı masrafları ortadan kalktığı için sisteme çalışan kişiler, çok daha fazla kar etme fırsatı yakalamaktadırlar. Bu da, Network Marketing geleceği parlak bir sistem demektir.

Network Marketing Nasıl işler?

Network Marketing, esasında tavsiye tabanlı bir sistemdir. Ürünü satın alan bir müşteri, bu ürünü kullandığında memnun kalmış ise çevresinde bulunan insanlara bunu kullanmaları hususunda telkinlerde bulunacaktır. Herhangi bir satıcının önerdiği bir ürünü alama oranı, tanınan bir kişi tarafından önerilen ürünü alma oranından çok daha azdır. Network Marketin tam da bu şekilde müşterilerini sisteme üye yapıp onları reklam ve satış amaçlı kullanmaya yönelik bir ticari sistem olma özelliği taşımaktadır. Biz de zaman zaman çevremizde Network Marketing hikayeleri anlatıldığını işitmişizdir. Kullanılan ürünün nasıl tavsiye üzerine alındığından bahsedildiğini duymuşuzdur. Ürünlerini bu şekilde pazarlama konusunda başarı yakalamış Network Marketing şirketleri gerçekten güçlü bir şekilde büyüyüp sektörde ki yerlerini sağlamlaştırmışlardır. Tüm bunları göz önünde tutarak varacağımız sonuç, bu ticari sistemin aslında büyük bir ekip işi olduğudur. Bu ekip ne denli büyür ise bu iş, o denli karlı ve başarılı bir iş olur. Sistemin tamamen insan doğasına yönelik olarak kurulduğu ortadadır.

Network Marketing Sisteminde Başarısız Olunur Mu?

İnternette gezinirken ya da bir gazete okurken Network Marketing iş ilanları görmeniz olasıdır. Bu ilanları okuduktan sonra sizde bir merak uyanabilir. Biraz araştırma yaptıktan sonra, bu sistemde başarısız olmuş insanların var olduğunu görebilirsiniz. Bu durum sizi ürkütmemeli çünkü her iş kolunda olduğu gibi bu iş kolunda da başarısız olan insanlara rastlanacaktır. Öncelikle bu işte başarılı olabilmek için sağlam bir iç disipline sahip olmanız gerekmektedir. Kendi işinizin patronu olacağınızdan dolayı, kimsenin size bir şey yapmanızı söylemesini beklemeksizin yapılmasını gerekeni doğru olarak yapmanız gerekecektir. İş planını bizzat kendiniz yapıp yine uygulama safhalarını kendiniz takip etmelisiniz. Zaten Network Marketing hakkında yorumlar duyduğunuzda başarı hikayeleri çok iyi planlama yapabilen insanlar hakkında olacaktır. Başarıyı yakalamanın diğer bir şartı da sabırdır. Network Marketing ile kazanmak için kendinize biraz zaman tanımanız gerekir. Yaptığınız yatırımların geri dönüşü hemen olmayacaktır. Bu konuda öz güven eksikliği yaşayan ve gerekli sabrı gösteremeyen kişiler çabuk pes ederek kaybetmek durumunda kalacaklardır. İşte duyacağınız tüm başarısızlıkların temelinde, başarıya yeterince inanmamak yatmaktadır.

Network Marketing Kazanç Metodları Nelerdir?

Dünyada gerçekten çok ilgi görmüş bir sistem olması sebebiyle hakkında birçok çalışma yapılmış olan Network Marketing, günden güne yaygınlaşmaktadır. Başarıya ulaşmak adına şimdiye dek pek çok metod ortaya atılmış ve denenmiştir. Hatta bu metodları anlatan Network Marketing kitapları yazıla gelmiştir. En çok göze batan metodlar arasında Unilevel, Breakaway, Matrix ve Binary metodları bulunmaktadır. Her metod birbirinden farklı bir sistemi ele alsa da genel kural sisteme dahil edilecek üyeler ve onların doğru yönlendirilmesi üzerinedir. Metodlar arasındaki fark, sisteme kaydedilecek yeni üyelerin, yerleştirme planı konusundadır. Network Marketing genel olarak insan temelli bir sistemdir. Ürünü satmakla yükümlü olan üyeler aynı zamanda o ürünün bizzat kullanıcılarıdır. Ürünü satmak için iletişime geçtikleri her birey de yine satıcı pozisyonuna alınmak istenen potansiyel çalışanlardır. Satıcı ve alıcının iç içe geçtiği bu sistem varlığını uzun yıllardır sürdürmektedir.

Network Marketing Sisteminde Öncü Firmalar

Network marketing sistemi esas olarak çok uzun bir geçmişe sahip olup, tavsiye gücü üzerine temelleri atılmıştır. Fakat firmaların ve kişilerin network maketing sistemine dahil olması ve bu sistemi geliştirmesi biraz zaman almıştır. Yavaş yavaş oluşan sistemle birlikte firmalarda sistem içerisindeki yerini koruyarak, gerekli düzenlemeler ile birlikte daha kalıcı hale gelmiştir. Bu süreçte network marketing liderleri kendisini gösterir hale gelmiş ve sektör içerisinde oldukça önemli bir yere sahip olmuştur. Firmalar arası bu sistemin gelişmesi öncelikli olarak sistemin anlaşılması ile mümkün olmuştur. Günümüzde dahi sistem ile ilgili anlaşılamayan hususlar mevcuttur. Bu nedenle, firmaların sistemde öncü hale gelmesi network marketing nedir sorusunun cevaplanması ile mümkün olmuştur. Bu soru sistemin tüm temellerini gösteren ve dayanakları ile ilgili bilgi veren bir sorudur. Bu soru yardımı ile firmalar başarı anahtarlarını iyi şekilde analiz ederek, doğrudan satışı geliştirici pek çok etkeni de sistem içerisine dahil etmiştir.

Network Marketing Sisteminde Firma Başarı Anahtarları

Sistemin firmalar tarafından kullanılmaya başlanması ile birlikte sistemde gelecek gören şirketler sürekli gelişim gösteren atılımlarda bulunmuştur. Sisteme dahil olan pek çok firmanın en önemli başarı anahtarı ise katılımcılardır. Çünkü, firmaların doğrudan satış ile pazara açıldıkları ürünler farklı pazarlarda sisteme dahil olan katılımcılar tarafından satılmaktadır. Yani, hangi şehir ya da ülkede olunursa olunsun katılımcılar aracılı ile firma ürünleri satışı yapılabilmektedir. Bu sayede, ürün hem çok farklı pazarlara açılıyor hem de pazar genişlemesi sayesinde ürünün tanınırlığı artmış oluyor. Bu döngü içerisinde network marketing liderlik sanatı belli aşamalar atlayarak, şimdiki konumlarına ulaşıyor. Tüm bunların yanı sıra sistem içerisinde katılımcıları ekip çalışması ile yönetmekte firmaların sorumluluğundadır. Katılımcıları gerekli motivasyon ve elde edecekleri kazanç konusunda motive etmek sistem içerisinde yer alan firmaların başarıları arasındadır. Elde ettiği başarı ile yetinmeyip sistemde öncü durumda yer alan şuan ki firmalar belli yazılım ve gelişimleri de sisteme dahil etmiştir. Şuan ki network marketing lideri e-ticaret sistemi gibi dijital ortamın kullanılarak kazanç elde edildiği sistem aracılığı ile ürünleri farklı pazarlara sunma imkanı sağlamıştır. Bu sayede hem başarı olarak bir avantaj elde etmiş hem de katılımcılar ile dijital ortamı birleştirerek, daha çok potansiyel müşteriye ulaşmıştır.

Network Marketing Sisteminde E-ticaretin Önemi

Network marketing sistemi uzun zamanlardan beri aktif olan bir sistemdir. E-ticaret sistemi ise dijital ortamın hayatımıza girmesi ile birlikte aktif hayatta kullanılan bir sistemdir. Uzun yıllardır egemenliğini sürdüren network marketing sistemi yüz yüze doğrudan satış imkanı sunan bir sistemdir. E-ticaret sistemi ise belli bir depo ya da stok problemi olmadan dijital ortam aracılığı ile ürünleri sadece dijital ortamdan satışını yapan bir sistemdir. Bu iki sistemin birbiri ile entegre halde çalışması elbette tüm firmalar için oldukça avantajlı bir durumdur. Network marketing liderlik aşamalarının en büyüğü, bu iki sistemin entegre edilmesi ile mümkün olmuştur. Firmalar hem doğrudan satış yöntemi ile kazançlarını oluşturuyor hem de e-ticaret sistemi ile farklı pazarlara bir tuşla ulaşabiliyor. Network marketing sisteminin bu denli gelişim göstermesi ve fazla katılımcı bulmasının en temel nedeni firmaların sistemlerine e-ticaret yazılımlarını dahil etmeleridir.

E-ticaret Sisteminin Kazançlara Etkisi

E-ticaret sistemi network marketing sisteminin devamı niteliğindedir. Hatta, bazı uzmanlar network marketing sisteminin yavaş yavaş ortadan kalkıp yerini e-ticaret sistemine bırakacağı konusunda hem fikirler. Fakat, yüz yüze doğrudan satış hem diğer ülkelerde hem de kendi ülkemizde oldukça önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle, network marketing sisteminin tamamen kalkacağı pek düşünülemez. Özellikle, network marketing kanunları yeni düzenlemeler ile müşteri odaklı hale getirildikten sonra bu sisteme dahil olan kişi sayısı da oldukça artmıştır. Bu süreçte pek çok firma adını duyurarak, kazançlarını daha da artırmıştır. E-ticaret sistemi sadece network marketing sisteminin gelişmesine yardımcı olacak bir sistemdir. Özellikle, bu sistemi kullanan öncü firmalara bakıldığında hepsi e-ticaret sistemini de kullanmaktadır.

Yani, network marketing markaları adlarını duyurmakla birlikte elde ettikleri güveni e-ticaret sisteminde de kullanarak, farklı kazançlar elde etme çabasına girmiştir. Oldukça akıllıca olan bu fikir, hem doğrudan satış konusunda hem de yapılacak tüm dijital ortam satışlarında firmaların kazançlarının artmasını sağlamıştır.

Bu Yazıya Puan Vermek ister misiniz?
Puan Ortalaması
[Toplam: 3 Ortalama: 5]

Mail Abonem Olur musun?

En Güncel Yazılar Artık Mailinizde.

Aboneliğiniz için Teşekkür Ederim.

Bazı Bilgiler Yanlış

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?