Network Marketing Nasıl Yapılır?

Ana sayfa » Network Marketing » Network Marketing Nasıl Yapılır?

Network Marketing Nasıl Yapılır?

Sisteme başlamak için herhangi bir deneyim gerekmeyen, kişinin tamamen kendi emeği ile doğru orantılı olarak gelir sağlayan, çalışma saatlerinde kişinin tamamen özgür olarak karar vermesi ile ön plana çıkmaktadır.

Geleceğin ticaret sistemi olarak görülen network marketing sistemi, dünya üzerinde ve Türkiye’de günden güne büyüyerek önemli bir hale gelmiştir.Günümüzde ticaret deyince, bir ürün müşteriye gelene kadar birçok aracıdan geçerek gelmektedir. Bu da maliyeti etkilemektedir. Çünkü ürünün maliyeti üzerine tüm aracıların komisyonları ve kar payları eklenerek, ürünün fiyatı artmaktadır. Hakkında çokça network marketing yorumlar yazılan bir sistem gibi görünüyor.

Network marketing işi nasıl yapılır?

Network Marketing Nasıl Yapılır

Network Marketing Nasıl Yapılır

Network marketing sistemi dolaylı yollardan değil direk olarak ürünün tüketiciye yüz yüze satıldığı satış sistemidir. Network marketing sistemi yüz yüze satış olduğu için, ürün pazarı oldukça geniştir. Çünkü satıcı tüketici ile direk temas kurduğu her alanda ürünü satabilmektedir. Bu yüzden network marketing sisteminde pazar yelpazesi iş yeri, dükkan, ev, oturulup yemek yenilen restoran ya da çay içilen kafe, okul aklınıza gelebilecek her yerdir. Network marketing sistemi dünyada hızla yayılmaya başlamış ve bir sektör haline gelmiştir. Türkiye’de de özellikle son yıllarda network marketing sistemi üzerinden para kazanan kişi sayısı oldukça artmıştır. Türkiye’de hızla gelişen sistem dünyada ki büyük firmalarında ülkeye girmesiyle iyice gelişmiş ve Türkiye’de de bir sektör haline gelmiştir.

Network marketing sistemi sektör haline gelmesiyle bir çok kişiye iş imkanı sağlamış ve işsizliği belli oranlarda düşürmüştür. Sistem ülke ekonomilerini belli oranlarda kalkındırmış ve direk satış potansiyeli ile ekonomideki para akışını hızlandırmıştır. Sistemi diğer satış zinciri sistemlerinden ayıran en büyük özellik, sistemde elle tutulur bir ürünün tüketiciye satılması ve bu şekilde hem satanın hemde alanın kazandığı bir sistem olmasıdır. Diğer satış zinciri sistemlerinde elle tutulur bir ürün satılmamakta sisteme para yatırıp paranız üzerinden kazanç sağlama metotları yer almaktadır. Bu metotlarla da pazar kazanmak uzun vade de riskli bir yatırımdır. Ama network marketing sisteminde bir ürün direk olarak tüketiciye ulaştırılır ve satılmaya çalışılır. Satan sattığı ürün üzerinden kazanç sağlarken, alan ise ürünün özelliklerini direk öğrenip en uygun fiyata alma şansı yakalamaktadır. Bu yüzden satan ve alan arasındaki ilişki daha sıkıdır.

Network Marketing Ticaret Sistem

Bu sistemde, ürünün üreticiden müşteriye gelmesi için geçeceği tek bir aracı vardır. O da şirketin kendi dağıtıcılarıdır. İşte arada ürün üzerine konacak çok fazla maliyet olmadığından bu aradaki fark, firmaya üye olanlara planlı bir şekilde dağıtılır. Ayrıca network marketing ürünü, piyasa fiyatıyla aynı oranda ya da daha aşağıda olabilir. Ancak asla piyasa fiyatından fazla olamaz. Network marketing ürünleri nelerdir sorusuna o kadar çeşitli cevaplar verilebilir ki, deterjandan, kozmetiğe, kişisel bakım ürünlerine kadar bu sektörde ürün çeşidi vardır. Bu sistem tamamen tavsiye üzerine kurulu bir sistemdir. Yani ürünü alıp kullanan bir kişi yakın çevresine bu ürünü tavsiye ettiğinde daha fazla ilgi görür. Yapılan araştırmalara göre, herhangi bir ürün için satıcı tarafından yapılan tanıtım ya da reklamdan çok, bir tavsiyenin daha çok sonuç verdiği tespit edilmiştir. Network marketing işi ekip ile yapılan bir iştir. Çünkü asıl kazanç ekibin yaptığı satıştan alınan kazançtır.

Network Marketing İşleyişi

Network sistemi nasıl çalışır bu konuda bir açıklama yapmak gerekirse, bir network marketing şirketine üye olan bir kişi, öncelikle kendi aldığı ürünlerden belli bir oran karşılığı indirimle ürünlere sahip olarak kazanç sağlar. Daha sonra ise isterse ürünlerin satışını yaparak, belirli oranlarda kar payı ile kazanç sağlar. İsterse de bir takım kurarak, bir alt ekip oluşturarak bu kişilerin ürün alış veya satışlarından pirim elde eder. Network marketing sisteminde ürün satışı tamamen kişinin inisiyatifindedir. Kişi isterse ürünü satar istemezse sadece kullanıp tavsiye yolu ile şirkete üye olanların kazançlarına ortak olur. Bu yüzden bu sistemde kapın kapı dolaşarak mal satma gibi bir durum söz konusu değildir. Burada dikkat edilmesi gereken ikinci husus, sadece kişilerin alt üyeleri değil onlarında alt üyeleri ve piramit gibi bir yapıya sahip olan bir sistem mevcut.

Network Marketing Kazanç Modelleri

Network sistemiyle çalışan firmalar değişik kazanç planları belirlemişlerdir. Bu sistemin çok farklı kazanç metotları vardır. Bunlardan en çok kullanılanları, Unilevel, Breakaway, Matrix ve Binary’dir. Bunların içinde en çok kullanılan metot Unileveldir. Bu yöntemde, 1. Kademede herhangi bir sınır yoktur. Dolayısıyla hiçbir kademede sınır yoktur. Buradaki tek dezavantaj kademeler arttıkça komisyon oranı da düşer. Breakaway, unilevel ile aynı dizilişe sahiptir. Burada da sınır yoktur. Ancak, buradaki tek büyük fark, alt kademeden biri kariyer atlayamazsa en üst kademedeki atlayamamaktadır. Matrix yönteminde, kayıt edilecek kişi sayısı ve inilecek derinlik bellidir.

Böylece kazanılabilecek maksimum para da bellidir. Bİnary ise, yeni bir yöntemdir. Bu yöntemde her kişi kendi alt kademesine sadece iki kişi kayıt edebilmektedir. Bu yöntem diğerlerine göre çok daha iyi bir yöntemdir ancak bu yöntemde bazı illegal sistemler tarafından kullanılmış ve kötü olarak bilinmektedir. Network sistemi caiz mi konusunda çeşitli tartışmalar vardır. Bu konuda Diyanet bir açıklama yapmıştır.

Sistem 2014 yılında Türkiye’de yasaklanmıştır. Yapılan düzenleme ile kişilere gerçekçi olmayan vaatlerde bulunan kişilere ağır cezai yaptırımlar getirilmiştir. Ülkemizde 1 milyona yakın network marketing mağdurları varken, yeniden gündeme gelen bu sistem gerçek yerini bulma yolunda hızla ilerliyor.

Network Marketingde Başarısız Olmak

Bu sistemde emek harcamadan kısa yoldan zengin olma hayalleri kuran insanların başarısız olması kaçınılmazdır. Kendi öz disiplinini sağlayamayan insanlar, çok çabuk bıkan ve bir an önce zengin olma hayali kuran sabırsız kişiler, önüne çıkan engellerden dolayı hemen pes edenler, öz güveni olmayan insanlar, yanlış şirket seçimi yapanlar, ekip çalışmasını benimseyemeyenler ve istikrarsız çalışanlar her işte olduğu gibi bu işte de başarısız olurlar.

Network marketing hızlı ilerleme ve çok kazanma yöntemleri

Network marketing sistemi ürün satışından kar verdiği için ne kadar çok ürün satarsanız o kadar çok para kazanırsınız. Sistem hızlı ilerlemek için ekip kurmak şarttır. Network marketing en çok kazananlar arasına girmek için ekibinizin çok büyük ve iyi satışçılardan oluşması gerekmektedir. Çünkü bu sistemde ekipteki her bir kişinin sattığı üründen pay alırsınız. Ekibin sattığı toplam ürün ne kadar çok olursa ekipten aldığınız para da o kadar çok olur ve giderek artar. Ekibinizi hızlı bir şekilde geliştirmek için ekibe katmayı düşündüğünüz kişilere davet metinleri göndermeli ya da davet metinlerini direk olarak ekibe katmayı düşündüğünüz kişilere anlatmalısınız.

Davet metinlerini oluştururken network marketing sistemi hakkında bilgiler oluşturmalı ve sistemde nasıl para kazanıldığını gerçek bir şekilde anlatmalısınız. Network marketing en çok kazananlar listesi araştırıldığı zaman bu listeye giren kişilerin çok üyeli ve aktif satış yapan bir ekiplerinin olduğu görülmektedir. Bu yüzden davet metinleri aktif satış yapan bir ekip oluşturmak için çok önemlidir.

Network marketing dünya sıralaması listesindeki firmalar

Network marketingde çok para kazanma için çalışılacak firma seçimi çok önemlidir. Firmanın sunduğu ürünleri iyi bilmek ve tanımak gerekir. Çünkü satış yaptığınız kişilere hitap etmeyen ve fayda sağlamayan ürünleri satmanız oldukça zordur. Firmanın sunduğu ürünlere baktıktan sonra firmanın geçmişi ve yapısı da önemlidir. Piyasada iyi tanınmayan bir firmanın ürünlerini satmak ve tüketiciye anlatırken ikna etmek zordur. Firmayla çalışmanız durumunda size sağlayacağı yararları ve kazançları da araştırmanız yararınıza olacaktır. Bazı network marketing firmaları çalışanlarına bu alanda eğitimler vererek onların sistemde daha başarılı olmalarını sağlamaktadır. Bu tip destekler veren firmaların seçimi daha iyidir.

Network marketing dünya sıralaması listesine bakıldığında ilk 2 sıradaki firmaların en bilinen network marketing firmaları olduğu görülmektedir. Listede ilk sırada Amway şirketi yer alırken ikinci sırada Avon firması yer almaktadır.

Network marketing gerçekleri

Network marketing sisteminde doğru firma ve doğru yöntem seçildiği takdirde büyük kazançlar sağlamak mümkündür. Sistem ile 3-4 yıl gibi bir sürede çok iyi paralar kazanıp zengin olan kişiler vardır. Bu kişiler doğru firma ve doğru çalışma arkadaşları seçerek zengin olmuşlardır. Çünkü network marketing sisteminde satış ekibi iyi olmayan kişiler çok para kazanamamaktadır. Sistemde para kazanmanın yolu sağlam bir ekip kurarak aktif bir şekilde satış yapmaktan geçmektedir. Bu yüzden satış yaparken bir yandan da ekibinizi genişletecek stratejiler bulup uygulamalısınız.

Network Marketing’de Reklam ve Satış

Yukarıda belirttiğimiz süreçlerin tümü, Network Marketin’in reklam, yani tanıtım alanını da ifade eder. Ürünün doğrudan tüketiciye sunulduğu bu sistemde, bunun dışında bir reklam sürecine ihtiyaç duyulmaz. Yani bu yeni ticari yapı, network marketing reklamı nasıl yapılır sorusuna, hayır der. Reklamın olmadığı bu sistem, fırsat eşitliğinin eşsiz olduğu bir alan yaratır. O halde, network marketing satış nasıl yapılır ​​​​sorusu da özel bir anlama sahiptir. Bu yapı içinde, ürünler doğrudan tüketicinin beğenisine sunulur. Satış her yerde yapılabilir. Onu bu kadar özel yapan da, ticari sınırların böylece genişleyebilmesidir. Network Marketing‘i özel yapan diğer bir nokta, tüketicinin aynı anda ticari sürecin içine de girebiliyor olmasıdır. Bu, kişinin ürünü tüketirken para da kazanabilmesi demektir. Ürünün ve bu ürünün müşteriye getirebileceklerinin açık ve doğru şekilde anlatılabilmesi, yüksek bir satış cirosunun elde edilmesi demek olacaktır.

By | 2018-01-16T22:05:40+00:00 Aralık 30th, 2017|Categories: Network Marketing|0 Comments

About the Author:

Blogumda Network Marketing, Para Kazanma,Blockchain ve Bitcoin ile ilgili kategori yazılarının size detaylı bilgi vereceğini düşünüyorum.

Leave A Comment