Network Marketing Motivasyon

Globalleşme ile birlikte çağımızda tüketim ve alışveriş alışkanlıkları da değişti. İnternet sayesinde erişim kolaylığı, dijitalleşmenin nimetleri insanları sanal alışverişe yönlendiriyor. Eskiden üretici, mal veya hizmeti tüketiciye ulaştırırken uzun aşamalardan geçer ve mal veya hizmeti tüketiciye ulaştıracak her aracı üründen kar payı elde ederdi.

Değişen yüzyıl, değişen ticaret anlayışı

İçinde bulunduğumuz yüzyıl, her şeye erişimin adeta ışık hızıyla gerçekleştiği bir çağ. Network marketing de bu çağın ürünü olan bir ticari sistemdir. Çağa ayak uydurmak isteyenler, kendilerine network marketingde bir iş alanı yaratmak için adeta yarışıyorlar. Ancak yatırım yapmak, kendine ek gelir elde etmek, hatta geçimin network marketing üzerinden sağlamayı planlayan herkesin, bu çok yeni olan ticari sisteme ilişkin bilmesi, öğrenmesi gereken şeyler var.

Kaliteli ürünü uygun fiyatla, aracısız olarak müşteriye sunmak…

Network marketing mantığı, yazılıp çizildiği gibi kolay yoldan para kazanmaya değil; kişinin çalıştığı kadarını kazanmasına dayanır. Birey, çok düşük bir bütçeye sahip olsa bile kendi işini network marketing ile kurabilir ve pazarlamanın gücü ile büyüyebilir. Amacı, kaliteli ürünleri uygun fiyat performansıyla arayan müşterileri aracısız olarak satıcı ile buluşturmaktır. Bu şekilde müşterinin cebini yakan aracının kâr payları ortadan kalkar, uygun fiyatlı ve kaliteli ürünlere erişim kolaylaşır.

Pazarlamacı için en büyük rekabet unsuru ürünün kalitesi ve erişilebilirlik

Network marketing ile pazarlama yapan şirketler ürün kalitesini göz önünde bulundurmak zorundadır. Stratejik olarak piyasa ile rekabet edebilmesinin tek yolu budur. Aksi halde müşteri, raflarda daha kaliteli ürünü daha ucuza veya aynı fiyata bulursa, tercihini somut olarak gördüğü, bildiği, tanıdığı üründen yana yapacaktır. Bu da network marketing uygulaması ile pazarlamaya tutunan bir şirket için azımsanamayacak bir kayıp olur.

Network marketing markaları, rekabet edilebilirlik için farklı özellikleriyle ön plana çıkmalı

Aynı zamanda müşteri memnuniyeti sağlanmak zorundadır. Zira piyasada birbirine benzeyen, birbiriyle aynı özellikleri taşıyan binlerce marka ve model ürün var. Müşteriyi, o mal veya hizmete neden ihtiyaç duyduğunu anlatacak ve diğerlerinde olmayan özellikleri bulup ön plana çıkaracak ve ürünlerdeki inovasyon ve geliştirmelerin farkında olacak bir satış politikası güdülmelidir.Network marketing markaları, piyasada yer almayan farklı özellikleriyle müşterinin görüş açısına girmelidir. Ve tabii tüm bunlar yine satış stratejisidir ve yetenek gerektirir.

Müşteri tavsiyeleri, network marketing satış ağını genişletmek için anahtardır

Network marketingin tek mantığı aracısız alışveriş değil, aynı zamanda tavsiyeler üzerinden ilerleyen bir sistem olmasıdır. Herkes firmayı ve uygulamayı birbirine tavsiye eder ve bu şekilde network marketing üzerinden satış yapan şirketin ağları genişler. Tavsiye yoksa ve müşteri memnuniyeti sağlanmıyorsa firmadan süreklilik beklenemez.

Kullanıcı, müşteriyi; mal veya ürünü neden alması gerektiğine ikna etmelidir

Her şeyden önce network marketing motivasyon gerektiren bir iştir. İkna ve teşvik etmeye dayalı bir pazarlama sistemi olduğundan, network marketing kullanıcısının müşteriyi bir mal veya hizmeti neden satın alması gerektiğini ortaya koyacak ve karşısındakini buna inandırabilecek yetenekte olması gerekmektedir.

Toplumun her kesiminden bireyler, network marketing dünyasında kendine yer bulabilir

Network marketing sisteminde katı sınırları olan hiyerarşik bir düzen yoktur. 18 yaşını doldurmuş herkes network marketing sektöründe kendine yer bulabilir. Network marketingin en önemli yanlarından biri de, toplumun her kesiminden girişimciye tanık olmasıdır.

Networg marketing maaş konusunda, bireye hak ettiği kadarını kazandırır. “Çok az emekle büyük paralar kazanırım” tüyosuna kapılıp gelenlere tezat olarak network marketing, “emek verdiğin kadarını elde edersin” mantığını aşılar.

Mağduriyeti önlemenin yolu: bilinçlenmek

Her sektörde olduğu gibi network marketing sisteminde de hile yapanlar, sahtekarlar çıkabilir. “çalışmadan zengin olmayı” vaat eden şirketlerin ahlakdışı iş politikaları nedeniyle network marketing mağdurlarıda vardır. Hem kullanıcıyı hem tüketiciyi mağdur etmemek için network marketing konusuna ciddiyetle yaklaşıp şirketin satış politikası, sattığı mal veya hizmetler hakkında fikir edinmek ve araştırmak gerekir.Network marketing makale, güncel haberler; hem satıcıları hem müşterileri sektördeki diğer uygulamaların mukayesesini yapmaya iter ve geliştirmeye teşvik eder.

Bu Yazıya Puan Vermek ister misiniz?
Puan Ortalaması
[Toplam: 4 Ortalama: 3.8]

Son Yazılarımdan Haberdar Ol!

E-Mail listeme kayıt olursanız son yazılarımdan haberdar olabilirsiniz..

Aboneliğiniz için Teşekkür Ederim.

Bazı Bilgiler Yanlış

0 cevaplar

Cevapla

Yorum Yapmak istermisiniz?
Eleştirmekten Çekinmeyin!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir