Network Marketing

Network Marketing mi? Maaşlı işler mi? Network Marketing

Network Marketing mi? Maaşlı işler mi?

  • 82

Network marketing, kısaca kendi işinin patronu olmak olarak değerlendirilebilir. Tabii kendi işinin patronu olmak ticari enstrümanları bir araya getirip, doğru biçimde organize etmeyi ve satış ağı kurarak veya bir satış işletmesi açarak sürdürülmesi gereken bir işlem iken, network marketing sadece doğru satış politikaları kullanarak, insan ilişkilerini doğru biçimde yönetmeye odaklı bir iş olup, tahmin edilmez derecede büyük ebatlarda bir kazanç kapısına dönüşebilme ihtimaline sahip bir sektördür.

Ayrıca network marketing ağı kurmak için, ne bir dükkana, ne de büyük sermayeye ihtiyaç yoktur. Network marketing sistemleri ile ürün satan marka sahipleri, network üyelerinden ciddi yatırımlar beklemez, kısıtlı bütçelerle de, son derece güçlü bir network marketing satıcısı olmak, hatta yüzlerde alt satıcıya ulaşmak mümkündür.  Günümüzde ev hanımlarının bazı kozmetik ve temizlik ürünlerini küçük bütçelerle satın alarak satışını yaptığı ve sisteme kazandırdıkları alt bayilerle kazançlarını katladıkları bilinmektedir. Bu ürünleri satın almak için bir market alışverişi kadar bütçe yeterlidir. Ve aslında network marketingde satış yapmak için maaşlı işle bir tercih ayrımına girmeye de gerek yoktur. Ne iş yapıyor olursanız olun, network marketing sistemine dahil olabilirsiniz. Zira bu satışı yapmak veya alt satıcılar edinmek için gündelik işinizden taviz vermek durumunda da değilsiniz.

Maaşlı işler, günlük olarak belli mesaisi olan, ay sonunda belirlenen miktarı teslim alacağınız, alacak miktarı değişmeyen işlerdir. Oysa network marketing sektöründe sürdürdüğünüz ticari faaliyetin bir sınırı yoktur.

Tabii network marketing ile sürdürdüğünüz ticari faaliyet kapsamında bir tüccar sıfatı kazanacağınızdan sosyal güvenlik ödemelerinizi bireysel olarak yapmak durumundasınız. Tücccarların dahil olmak zorunda olduğu sosyal güvenlik ilkerlerine dahil olarak sağlık ve emeklilik koşullarından faydalanabilirsiniz. Tabii network marketing işini ek iş olarak yürütüyorsanız böyle bir zorunluluğunuz bulunmamaktadır.

Maaşlı işler kimilerinin tercihi olmakla birlikte söylediğimiz gibi, sınırlı bir kazancı öngörmektedir. Tabii maaşlı işleri tercih edenlerin, tüccar olmak için gerekli yatırımları yapamayacak olması ve ticari bilgi birikiminin olmayışı da etkili bir faktördür.

Ancak şunu net bir şekilde söylemek gerekir ki, network marketing sektöründe çalışmak için büyük maliyetlere katlanmak gerekli değildir.

Ayrıca gerekli bilgi ve deneyim süreci network marketing eğitimleri ile sağlanmaktadır. Herhangi bir riski bulunmayan bu sektöre giriş için gerekli parametrelere ürün sahibi üreticilerin sunacağı dokümanlarla sahip olmak mümkündür. Belli bir süre faaliyet gösterdikten sonra satış ve pazarlama ilkelerine de hakim olacağınızdan uzun vadede oldukça karşı bir faaliyet yürüteceğinize şüphe yoktur.

Maaşlı işlerle kıyaslandığında network marketing, serbest ticaret ilkeleri ile kısmen örtüşen prensiplere sahiptir. Dilediğiniz çapta ürün pazarlaması yapabilir, göstereceğiniz çabaya göre daha çok para kazanabilirsiniz.

Oysa, maaşlı işlerin hemen hiç birisinde göstereceğiniz çaba gelir artışını öngörmez. İşveren, göstereceğiniz çabayı her ne kadar takdir edecek olsa da, bunun için ek bir ödeme yapma olasılığı düşüktür. Tabii prim usulü çalışılan işlerde durum biraz daha farklıdır. Ancak yine de, network marketing’in sunacağı sınırsız kazanç imkanı hiçbir maaşlı işte söz konusu değildir.

Sonuç olarak eğer bir seçim yapmak zorundaysanız, kendinizi değerlendirip, gerekli çabayı gösterebileceğinize inanıyorsanız network marketing sektörünü, maaşlı işlere tercih edebilirsiniz.

Kaldı ki maaşlı işlerde de yeterli çabayı göstermezseniz devamlı kazanç elde etmeniz söz konusu değildir. Hiçbir iş veren sadece zaman geçiren personele sonsuza kadar maaş ödemez.

Yani network marketing işinde sarf edeceğinize yakın bir çabayı maaşlı işlerde de sarf etmek durumundasınız. Bunun yanında maaşlı işlerde kazancınız sınırlı olacaktır. Tüm bunlara karşılık, başta da belirttiğimiz gibi, böyle bir seçim yapmanız da gerekli değildir.

Her iki süreci birlikte yürütmeniz mümkündür.


Benzer Yazılar

Network Marketing Motivasyon Network Marketing
Network Marketing işi nedir Network Marketing
Network Marketing Hakkında Network Marketing
Kararsızlık Network Marketing
Network Marketingde Liderlik Network Marketing
Network Marketing Nedir? Network Marketing
Limit Siz’siniz Network Marketing
Geleceğini Kontrol Et Network Marketing
Satışlarda Rekor Kırılacak Network Marketing

Bu Yazı Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?