Network Marketing işi Nedir?

Değişen dünyanın değişen yeni ticaret sistemi network marketing, doğrudan satışı hedefleyen, mal ve hizmetlerin yüz yüze ve doğrudan iletişimle müşteriye sunulup satılmasına önayak olan pazarlama türüdür. Network marketing işi nedir sorusuna verilebilecek cevaplardan biri de “kişiye kendi olanaklarıyla, bağımsız bir iş kurma ve geliştirme şansını veren bir fırsat” olabilir. Network marketing kayıt ücreti gibi düşük bütçeli bir meblağ ile kişiye kendi işine başlama olanağı yaratmaktadır.

“Kendi işinin patronu olmak, çok fazla emek sarf etmeden para kazanmak, aracılara ve süreçlere kar payı ödemeden yüksek kâr marjıyla iş yapmak” vaatlerinin yanı sıra network marketing, sıkça konuşulan, yapılmak istenen bir iş olarak yeni neslin karşısına çıkıyor. Elbette işin bu vasıfları, duyanları “Bu kadar kolay mı, pazarlama kabiliyeti gerektirmiyor mu? Ekstra yatırım yapmadan hazıra konmak mümkün mü” şeklinde sorgulatabilir.

Network marketing konusunda tartışmalar

Network marketingin çok yeni olmasından kaynaklı olarak tartışmalar sürüp gidiyor. Ancak on binlerce kişiye iş imkanı sağladığı, hatırı sayılır bir istihdam yarattığı da bir gerçek sayılmaktadır. Network marketingin dünyadaki her ülkede başarıyla uygulanmasında mal ve hizmetin, nihai kullanıcıyla aracısız buluşmasının payı büyüktür. Çünkü ürünlerin, tüketiciyle buluşma yolundaki toptancı, bayilik, reklam ve tanıtım gibi her süreç ortadan kalkmış ve aracıların elde ettiği kâr payı sıfıra indirgenmiş olur. Tüketici için ürünü, piyasa değerinin altında yakalama imkanı doğar. Zira bir mal veya hizmet, üreticiye 10 TL’ye mâl olmuşken tüketiciye giden yoldaki aracı ve süreçler sebebiyle 20 TL’ye mâl oluyor.

Network marketing katılımcısı olma

Bu işi yapmış ya da yapmakta olan girişimcilerin başarılı hikayeleri, insanlara network marketingde takım kurmak konusunda ilham veriyor. Network marketing ile satış yapanlar iki şekilde kazanır ve sistem işler. Birinci kazanç, satış sorumlusunun kendi kişisel satışından temin ettiği kazançtır. İkinci kazanç ise satış sorumlusunun ekibine kayıt ettirdiği kişilerin ve yeni kayıt olanların da yeni kayıt ettirdiği kişilerin satışlarından doğan, büyüyen ekiple birlikte gelen kazançtır.

Network marketing dünyasına adım atmanın yolları

Network marketing dünyasına ya kendi şirketinizi ve ekibinizi kurarak ya da kurulmuş bir şirkete üye olarak adım atabilirsiniz. İnsan kaynakları alanında hizmet veren ve iş bulma kurumları gibi çalışan CV sitelerinde network marketing ilanları , dijitalleşme ve mobil uygulamalarının gelişmesiyle gün geçtikçe artıyor. Tüketim alışkanlıklarının değişmesi, hızlı tüketim kültürünün yayılması, ürüne erişim

Sistemin katılımcılara sağladığı avantajlar

Firmadan firmaya değişen uygulamalardan biri, sistemin katılımcısına sunduğu avantajlardan biri, ihtiyaç duyulan ürünü çok büyük indirimlerle alabilmesidir. Bu avantaj, çalışanın; aynı zamanda şirketin bir müşterisi haline getirir. Zincirin halkaları, aynı indirim avantajı için sisteme kayıt olan başkalarıyla genişler.  Ekip oluştukça, ekibin satış performansına göre gelen primler de sistemin kazanç yollarından biridir.

Sistemin tüketicilere sağladığı avantajlar

Ürünün doğrudan nihai kullanıcı ile buluşması, kar payı elde eden aracı ve süreçleri ortadan kaldırdığından; tüketici ürünü çok ucuza ya da piyasa değerinin çok altında bir fiyatla elde edebilir. Çünkü üretici, doğrudan müşteriye ulaşabildiği için tanıtım ve reklam bütçesi de ayırmak zorunda değildir. Bu şekilde, ürün ve hizmeti ödemek zorunda olduğu kar paylarıyla şişirmeden tüketiciye sunabilir.

Tüketiciyi korumak için kanun var

Çağın yeni ticaret sistemi network marketingin dolandırıcılara fırsat vermemesi ve tüketicinin mağdur olmaması için 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun yürürlüğe girdi. Network marketing kanunu hakkında malumat sahibi olmak isteyenler, 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanunu ayrıntılarıyla inceleyebilir ve 80’inci Maddesi’ne aykırı olan network marketingde adı çok duyulan saadet zinciri de  denen “piramit sistemin” cezai sorumluluğu olduğunu öğrenebilir.

Hakkında yazılan kitap sayısı artıyor

Network marketingi meslek edinip, bu sektörden kazanmayı ve kendine iş yaratmayı ümit eden insanlar var. Onlar için, başarı hikayeleri ile kazanmanın püf noktalarını içeren network marketing kitapları rafları süslemektedir. Bu durum, yeni ticaret sistemi hakkında daha çok şey yazılıp çizilmeye başlandığını göstermektedir. Şu anda çok yeni olan network marketing için yazılan tüm kaynaklar, işe adım atan ya da atmayı düşünenler için bir kılavuz niteliğinde ilgi görmektedir.

Bu Yazıya Puan Vermek ister misiniz?
Puan Ortalaması
[Toplam: 4 Ortalama: 4.5]

Son Yazılarımdan Haberdar Ol!

E-Mail listeme kayıt olursanız son yazılarımdan haberdar olabilirsiniz..

Aboneliğiniz için Teşekkür Ederim.

Bazı Bilgiler Yanlış

0 cevaplar

Cevapla

Yorum Yapmak istermisiniz?
Eleştirmekten Çekinmeyin!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir