Network Marketing Hakkında

Dünya değişirken, her şey gibi ticaret de boyut değiştiriyor. Çağımız ticaretine yeni bir soluk getiren network marketing hakkında hem kullanıcılar hem ticari uzmanlarca çok şey yazılıp çiziliyor. Kimine göre bu güncel ticari sistem, insanlara emek verdikleri kadar kazandırıyor. Kimine göre ise yeni ticaret sisteminde şaibeler söz konusudur.  Arama motorlarında sistemi araştıranlar, her iki görüşe dair network marketing haberleri ile karşılaşabilirler.

Dersimiz: network marketing

“Ben bu işi yapmak istiyorum” demeden önce network marketingin ne olduğu konusunda nötr fikirler edinmek gereklidir. Çok eskiden beri var olan tek tip ticaret sisteminde bir ürün veya hizmet, müşteriye giderken çeşitli aşama ve aracılardan geçer. Her aşama ve aracı, mal veya ürünün satışından bir kar payı elde eder. Küreselleşmenin bir sonucu olarak yükte hafif, pahada ağır iletişim ve bilişim teknolojilerinin gelişmesiyle mevcut ticaret sistemi de boyut değiştirdi.  Satıcı ve kullanıcıyı birebir karşı karşıya getiren yeni ticari sistemde;  ürünün müşteriye ulaşana kadarki geçirdiği süreçte kâr payı elde eden “aracılar” ortadan kalktı ve aldıkları kar payı da tarihe karıştı.

Kimileri network marketinge, az çalışıp çok para kazanmak; “istediğim zaman başlayıp istediğim zaman bırakırım” mantığıyla adım atar. Oysa network marketingden kazançlı çıkılması için kullanıcıyı mal veya ürünü neden alması gerektiğine ikna etmek ve onu tüketime teşvik etmek gerekir.

Çalıştıkça kazandıran sistem mi, az çalışıp çok kazandıran sistem mi?

Ayrıca network marketing, “ekip işi” olarak da tanımlanır. Sistemin çalışanlarının kişisel çabasından çok, tüm ekibin kazandığı cirodur önemli olan… Network marketing sisteminin çalışma mantığında, bir çalışanın tüm kapasitesini zorlayarak iş yapması yerine, tüm ekibin onda bir kapasite ile çalışıp daha büyük verim alması yatar.

Bilirkişi ve uzmanlar, kaleme aldıkları yazılar ile network marketing işi nasıl yapılır diye meraklıları aydınlatmaya çalışıyor. Network marketingin bir parçası olmak isteyenlerin önünde iki yol var. Birincisi yol, aynı işi yapmak isteyenlerden bir ekip kurmak; satılacak ürünleri üretip müşteriye doğru biçimde sunmak, müşteri memnuniyetini sağlayarak ürün gamını ve şirketi büyütmek. İkinci yol ise bu işi yapmak amacıyla kurulmuş bir şirkete katılmaktır.

Ancak birinci yola başvuracak kişilerin piyasa şartlarında tutunmak ve yoğun rekabette ayakta kalabilmek için erişilebilirlik, kalite ve fiyat performansını yakalaması ve hitap ettiği kitleyi git gide büyütmesi gerekmektedir.

Sistemin sürekliliğini belirleyen kullanıcı tavsiyeleridir

Network marketing işi, kullanıcı tavsiyeleri ile süreklilik kazanır. Eğer, sistemin kullanıcıları distribütörden memnun değilse gerçekleşen güven oylamaları ile network marketingi gerçekleştiren firmanın puanı düşer. Uzman ve uygulamanın içinde olanlara göre, network marketing ile dağıtılan mal veya ürünün fiyatı piyasanın altında bir değere sürebilir veya piyasa değeriyle eşit şartlarda sunulabilir. Yine uzmanlara göre, değerinin üstünde bir fiyatla müşteriye sunum yapmak; network marketing ile satış yapan şirketler için etik bir uygulama değil. Bu noktada alıcının yapacağı karşılaştırmalar, etik uygulamaya sadık şirketlerin puanını artıracağından büyük önem teşkil etmektedir. Kullanıcı tavsiyeleri, firmanın büyük bütçe ve zaman harcayarak yaptırdığı reklamlardan çok daha etkili olur. Aynı şekilde kullanıcı şikayetleri de hem ürün hem de network marketing uygulaması ile müşteriye doğrudan ulaşmayı hedefleyen şirket için belirleyicidir.

Güncel haberleri takip etmek, satıcı ve kullanıcıyı geliştirir

Klasik ticarette olduğu gibi sanal ticarette de olumsuzluklarla karşılaşılabilir. Bu nedenler kullanıcıların network marketing hileleri hakkında bilgi sahibi olması önemli. Sonuçta kullanıcı, sanal bir uygulama ile alışveriş yaptığı için satın aldığı ürünü somut bir şekilde görme ve tanıma imkanı yakalayamıyor. Bu noktada, görsel ve ürün özellik bilgisi bakımından ayrıntıları verebilen network marketing uygulamalarına müdahil olmalıdır. Satın alınan hizmet veya üründen cayma hakkının bulunması, kullanıcıyı network marketing hilelerinden koruyabilir. “Çalışmadan para kazanma” fikriyle yola çıkanlar, network marketingde hilelere başvurmaktan çekinmez. Bu hileler içinde; kalitesiz, kimsenin asla kullanmayacağı ürünleri, yüksek kalitedeymiş gibi duyurup, piyasa fiyatının çok üzerinde satışa sunmaktır. Ancak şirket, bu kalitesiz ürünleri bir defa satsa bile kullanıcı memnuniyetini sağlayamayacağından ve tavsiye puanı edinemeyeceği için süreklilik sağlayamayacaktır.

Network marketing hilelerinden korunmanın ve network marketing ilerleme yolunda başarılı olmanın bir yolu, network marketing güncel haberlerini takip etmekten geçer. Çünkü bu şekilde kullanıcı ve satıcı, uygulamadaki gelişmeleri takip edip piyasayı gözlemleme ve yeni satış politikaları geliştirme imkanı yakalar.

Bu Yazıya Puan Vermek ister misiniz?
Puan Ortalaması
[Toplam: 4 Ortalama: 4.5]

Son Yazılarımdan Haberdar Ol!

E-Mail listeme kayıt olursanız son yazılarımdan haberdar olabilirsiniz..

Aboneliğiniz için Teşekkür Ederim.

Bazı Bilgiler Yanlış

0 cevaplar

Cevapla

Yorum Yapmak istermisiniz?
Eleştirmekten Çekinmeyin!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir