Network Marketing Gerçeği Ve Temel Noktaları

Ana sayfa » Network Marketing » Network Marketing Gerçeği Ve Temel Noktaları

Network Marketing Gerçeği Ve Temel Noktaları

İş alanında yapılan inovasyonların en büyüklerinden biri olan network marketing, son yüzyıldaki ticaret algısını değiştirmiştir. Piyasaki yerini büyük bir hızla sağlamlaştıran bu sistem ile ilgili pek çok olumlu eleştiri olsa da network marketing geleceği hakkında birtakım şüpheler de bulunmaktadır. Buna rağmen, ticaretin pek çok alanında karşımıza çıkan bu sistem, yıllardır piyasadaki popülerliğini koruyan diğer sektörler ile buluşmuştur. Buna örnek olarak verilebilecek sektörlerden biri ise modadır.

İş mecrasında, özellikle son beş yıldır yükselişte olarak devam eden network marketing giyim, bu sistem bandı ile çalışan birçok firma tarafından katalog ve online yollardan reklam yapmak mantığı ile yaygınlaştırılmaktadır. Özellikle bakım ve kozmetik ürünleri, iç giyim ve tekstil olarak karşımıza çıkan bu yeni ticari iş ağı, network ve giyim değerlerinin bir araya gelmesi ile internet veri tabanında dev markalar olarak varlığını kanıtlamaktadır. Bu işin önderleri olan büyük firmalar, küresel çapta başarı sağlamışlardır. Tüm bu başarılara rağmen toplumun büyük bir kesimi hâlâ network marketing hakkında tam bir fikre sahip değildir.

Network Marketing Gerçeği

Network Marketinge Nasıl Başlanır: Sisteme kazandırdığınız her bir distribütörden ve onların her bir faaliyetinden maddi kazançlar elde edebileceğiniz bu ticari anlayıştaki firmalara mensup olabilmek için network marketing giriş ücreti ödemelisiniz. Neredeyse tüm network marketing firmalarının aldığı bu katılım ücreti, kuruluştan kuruluşa göre değişmektedir. Süreç ise şöyle ilerler: Firmanın varlığından haberdar olursunuz, tanışma ve bilgilendirme amacında olan aylık seminerlerden birine katılırsınız, sorumlunuz olacak distribütör tarafından kaydınız alınır ve giriş ücreti ödersiniz.

Network Marketing Kanuni Midir?

Ticari algıları değiştiren bu sistem, devletin bazı kurumları tarafından gerekli onayları almıştır ve şu an ülkemizde network marketing yapan birçok firma bulunmaktadır ve yasal olmaları konusunda hiçbir şüphe bulunmamaktadır. Network marketing hikayeleri göz önüne alındığında ise bu sistemin yanlış yollara çekildiği örnekler ile karşılaşmak mümkündür, fakat bu olumsuz deneyimleri tüm firmalara mal etmek yanlış olacaktır. Eğer söz konusu sistemi esas alarak çalışan bu tarz firmalar, yürürlükte bulunan ve konusu tüketicinin korunmasına yönelik olan kanunlara göre hareket ederler ise kanun dışı olmaları söz konusu olmaz.

Network Marketing ile Para Kazanma: Bu sistem ile çalışan firmalara başka bir deyişle “piramit sistemli çalışma” adı verilir. Yukarıda belirtildiği gibi network marketing sisteminde, memnun kaldığınız firmayı ve ürünü bir diğer insana önerirsiniz ve onlar da bir diğerine önerirler. Böylece aşağıya kadar uzanan bir piramit ortaya çıkmış olur. Bu piramitteki her bir kat farklı distribütörlere karşılık gelmektedir ve her bir distribütör kendinden ve bir altındaki sırada bulunanlardan para kazanır. Network marketing sistemi üzerine kurulmuş olan bir firma ile çalışmaya başlarsanız en başta ödemiş olduğunuz giriş ücreti, çok kısa bir zaman içinde kendini amorti eder.

Genel geçer bir durumdan bahsedecek olursak, kazanılan her parada sorgulanan bir değer vardır ki o da ahlaktır. Söz konusu çalışma hayatı olunca bu değer “iş ahlakı” olarak değişmektedir.

Network marketing helal mi yoksa değil mi diye sorgulanacak olur ise bulunacak cevap sadece kişinin iş ahlakına bağlı olacaktır; çünkü bu sistemde ne kadar çalışırsanız o kadar distribütör elde edersiniz ve emek verdiğiniz bu her bir katılımcıdan size gelen kâr yüzdesi ise hakkınız olmuş olur.

network marketing gerçeği

network marketing gerçeği

Ekonomik hayatın dinamizm değerlerine sahip olmaya başlayan bu yeni ticari sistem, hali hazırda piyasada bulunan pek çok sektöre hizmet vermekte ve inovasyonlar sağlamaktadır. Yerel lisanslara sahip network marketing şirketleri ise ülke ekonomisinin küresel çapta bir başarı elde etmesine olanak tanır iken kuruluşun kendi bünyesinde olan her bir üyesine de büyük ölçüde kâr sağlar.

Network marketing sisteminin artı ve eksi yönlerini tartışmaktan ziyade, bu iş ağının temel prensipleri, dayanak noktaları ve gerçekleri üzerine yoğunlaşmak daha mantıklı bir bakış açısı olacaktır. Bu yeni iş alanına başlangıç yapmak isteyen her bir birey için açıklayıcı olabilecek bu yazıda belirtilen network marketing sisteminin yasallık durumu, devletin bazı kurumları tarafından internet üzerinde açık bir şekilde bilgilendirici olarak sunulmuştur.

Network Marketingin Faydaları?

– Ek gelir ya da asıl gelir olarak devam edebilir.

– Aileye maddi anlamda katkı sağlanabilir.

– Kişi maddi özgürlüğünü elde eder.

– Daha esnek bir işe sahip olunur.

– Kariyer elde etme fırsatı sunar.

– Hak edildiği kadar kazanma imkanı vardır.

– Yeni insanlarla tanışma ve sosyalleşme imkanı sunar.

– İnsanlara yardım edilebilir.

– Kimseye bağlı kalmadan çalışma imkanı sunar.

– Üst yönetici gibi bir durum olmaz.

Kimler Bu İş Modelinden Faydalanabilir?

Network Marketing işi için diploma zorunluluğu aranmaz. 18 yaşını doldurmuş olan her bireyin yapabileceği kadar kolay, aynı zamanda da oldukça saygın kişilerin yapabilmesine uygun ciddi bir sektördür. Türkiye’de Network Marketing alanına gönül veren her kesimden vatandaş bulmak mümkündür. Ev hanımları, maaşlı çalışan bireyler, esnaflar, iş adamları ve daha birçok kişi eksiğini Network Marketing ile kapatır.

 

Network Marketing ile Ne Kadar Para Kazanılır?

Öncelikle şu detaya dikkat edilmesi gerekir. Network marketing, sadece para kazanmayı sağlamaz, bununla birlikte akıllı alışveriş sistemidir ve bu sistem sayesinde kazançlı bir ürün alımı sunar. Kazanç konusunda net bir rakam vermek mümkün değildir. Ne kadar kazanç elde edilebileceğini belirleyen iki adet temel etken sayılabilir.

– Çalışan kişinin vereceği emek

– Çalışılmakta olan firmanın kariyerine dair planları

Emek verilmediği takdirde, ne kadar başarılı bir firma olursa olsun kazançlar büyümez. Aynı şekilde kişi ne kadar emek verirse versin, firmanın Network marketing geleceği için planları yoksa kazançlar hep küçük kalır. Türkiye’de, çalışılan firmaya göre, en fazla kazanç aylık olarak şimdilik 5.000 TL ve 50.000 TL arasında değişiklik göstermektedir. Dünya genelinde ise bu rakam çok hızlı bir şekilde yükselir ve yakın zamanda Türkiye için de mümkün hale geleceği söylenmektedir. Çünkü Network Marketing sektörü, büyük bir hızla gelişmeye devam etmektedir. Düzenli bir çalışma ve yerinde bir ekip sayesinde kazançlar 6-12 ay içerisinde, asgari ücreti geçecektir. Daha sonra ise profesyonellik seviyesi ile kazançlar da hızla artar.

 

Doğru Network Marketing Firması Nasıl Seçilmeli?

Elde edilen deneyimler ve yapılan incelemeler sonunda, firma seçimi için özel bir etkenin değerlendirilmesi mümkün. Bu etkene göre, bütünüyle uygun bir organizasyon içerisinde yer alan herkes, başarılı olma ihtimalini kat kat arttırır.

Doğru firmanın seçilmesi aşamasında dikkat edilecek bazı noktalar:

– Kendi ürünlerini üreten, dışa bağımlı olmayan firma gücünü ve imajını kanıtlar

– Hem kaliteli hem de uygun fiyatlı ürün seçenekleri ürünün alınmaya değer olduğunu gösterir

– Günlük hayatta kullanılabilen ürünler genel ihtiyaçları da karşılar

– Çabuk tüketildiği bilinen ürünler sürekli olarak satışın devam etmesini sağlar

– Firmaya ait olan iyi bir kariyer planı mevcut ise, her çalışan karşılığını fazlasıyla alır

– Kurumsal kimliğin varlığı firmanın ciddiyetini gösterir

Network marketing sektörü, bağımsız bir içeriğe sahip olduğu için çalışmanın şekli de kontrol altında tutulamaz. Bu nedenle de çalışanları yanlış şekilde yönlendiren, emekleri kendi çıkarı uğruna kullanmayı planlayan kişiler ile de karşılaşmak mümkün görünmektedir. Genel Network Marketing mantığını anlayan her birey, kendisini kullanmalarına izin vermez. Sponsorların çalışanlara sürekli olarak çok kazanma ve zengin olma vaatleri sunması ancak iş detaylarından bahsetmemesi de tehlike içermektedir. Çalışan kaydı alındıktan sonra firma ilgisi kesilirse, dikkat edilmelidir. Çalışanı sürekli olarak ürün satmaya teşvik eden firmalar da güvenilir değildir. Özellikle çalışmadan kazanma vaatlerine kanılmaması gerekir. Yeni ekip kurma derdinden çok çalışanını destekleyen firmalar güvenilirdir.

Böyle firmalar aynı zamanda işi öğretir, eğitim ile destek verir. Her an ulaşılabilir durumda olmaları da güvenlerini kanıtlar.

 

Memurlar Network Marketing Yapabilir Mi?

Memurların bu sisteme katılması yasal olarak hiçbir sorun içermez. Bir örnek ile açıklamak gerekirse; bir kişinin tavsiyesi üzerine alınacak kredi kartı ile tavsiye eden bonus kazandığında bu ek iş olarak ele alınmaz. Network Marketing için de bu durumu kabul etmeli ve ürünlerin tavsiye edilmesinin hiçbir sorun oluşturmayacağı bilinmelidir. Bu nedenle memurlar ya da hiçbir çalışan kişi adına çalışma izni açısından engel yaratmaz. Günümüzde Network Marketing sektöründe en fazla memurların yer aldığı da bilinmektedir.

By | 2017-12-28T17:37:49+00:00 Aralık 11th, 2017|Categories: Network Marketing|0 Comments

About the Author:

Blogumda Network Marketing, Para Kazanma,Blockchain ve Bitcoin ile ilgili kategori yazılarının size detaylı bilgi vereceğini düşünüyorum.

Leave A Comment