Network Marketing Gerçeği Ve Temel Noktaları

İş alanında yapılan inovasyonların en büyüklerinden biri olan network marketing, son yüzyıldaki ticaret algısını değiştirmiştir. Piyasaki yerini büyük bir hızla sağlamlaştıran bu sistem ile ilgili pek çok olumlu eleştiri olsa da network marketing geleceği hakkında birtakım şüpheler de bulunmaktadır. Buna rağmen, ticaretin pek çok alanında karşımıza çıkan bu sistem, yıllardır piyasadaki popülerliğini koruyan diğer sektörler ile buluşmuştur. Buna örnek olarak verilebilecek sektörlerden biri ise modadır.

İş mecrasında, özellikle son beş yıldır yükselişte olarak devam eden network marketing giyim, bu sistem bandı ile çalışan birçok firma tarafından katalog ve online yollardan reklam yapmak mantığı ile yaygınlaştırılmaktadır. Özellikle bakım ve kozmetik ürünleri, iç giyim ve tekstil olarak karşımıza çıkan bu yeni ticari iş ağı, network ve giyim değerlerinin bir araya gelmesi ile internet veri tabanında dev markalar olarak varlığını kanıtlamaktadır. Bu işin önderleri olan büyük firmalar, küresel çapta başarı sağlamışlardır. Tüm bu başarılara rağmen toplumun büyük bir kesimi hâlâ network marketing hakkında tam bir fikre sahip değildir.

Network marketing gerçeği:

Network Marketinge Başlamak: Sisteme kazandırdığınız her bir distribütörden ve onların her bir faaliyetinden maddi kazançlar elde edebileceğiniz bu ticari anlayıştaki firmalara mensup olabilmek için network marketing giriş ücretiödemelisiniz. Neredeyse tüm network marketing firmalarının aldığı bu katılım ücreti, kuruluştan kuruluşa göre değişmektedir. Süreç ise şöyle ilerler: Firmanın varlığından haberdar olursunuz, tanışma ve bilgilendirme amacında olan aylık seminerlerden birine katılırsınız, sorumlunuz olacak distribütör tarafından kaydınız alınır ve giriş ücreti ödersiniz.

Network Marketing Kanuni Midir?: Ticari algıları değiştiren bu sistem, devletin bazı kurumları tarafından gerekli onayları almıştır ve şu an ülkemizde network marketing yapan birçok firma bulunmaktadır ve yasal olmaları konusunda hiçbir şüphe bulunmamaktadır. Network marketing hikayeleri göz önüne alındığında ise bu sistemin yanlış yollara çekildiği örnekler ile karşılaşmak mümkündür, fakat bu olumsuz deneyimleri tüm firmalara mal etmek yanlış olacaktır. Eğer söz konusu sistemi esas alarak çalışan bu tarz firmalar, yürürlükte bulunan ve konusu tüketicinin korunmasına yönelik olan kanunlara göre hareket ederler ise kanun dışı olmaları söz konusu olmaz.

Network Marketing ile Kazanç Elde Etmek: Bu sistem ile çalışan firmalara başka bir deyişle “piramit sistemli çalışma” adı verilir. Yukarıda belirtildiği gibi network marketing sisteminde, memnun kaldığınız firmayı ve ürünü bir diğer insana önerirsiniz ve onlar da bir diğerine önerirler. Böylece aşağıya kadar uzanan bir piramit ortaya çıkmış olur. Bu piramitteki her bir kat farklı distribütörlere karşılık gelmektedir ve her bir distribütör kendinden ve bir altındaki sırada bulunanlardan para kazanır. Network marketing sistemi üzerine kurulmuş olan bir firma ile çalışmaya başlarsanız en başta ödemiş olduğunuz giriş ücreti, çok kısa bir zaman içinde kendini amorti eder. Genelgeçer bir durumdan bahsedecek olursak, kazanılan her parada sorgulanan bir değer vardır ki o da ahlaktır. Söz konusu çalışma hayatı olunca bu değer “iş ahlakı” olarak değişmektedir.

Network marketing helal mi yoksa değil mi diye sorgulanacak olur ise bulunacak cevap sadece kişinin iş ahlakına bağlı olacaktır; çünkü bu sistemde ne kadar çalışırsanız o kadar distribütör elde edersiniz ve emek verdiğiniz bu her bir katılımcıdan size gelen kâr yüzdesi ise hakkınız olmuş olur.

Ekonomik hayatın dinamizm değerlerine sahip olmaya başlayan bu yeni ticari sistem, hali hazırda piyasada bulunan pek çok sektöre hizmet vermekte ve inovasyonlar sağlamaktadır. Yerel lisanslara sahip network marketing şirketleri ise ülke ekonomisinin küresel çapta bir başarı elde etmesine olanak tanır iken kuruluşun kendi bünyesinde olan her bir üyesine de büyük ölçüde kâr sağlar.

Network marketing sisteminin artı ve eksi yönlerini tartışmaktan ziyade, bu iş ağının temel prensipleri, dayanak noktaları ve gerçekleri üzerine yoğunlaşmak daha mantıklı bir bakış açısı olacaktır. Bu yeni iş alanına başlangıç yapmak isteyen her bir birey için açıklayıcı olabilecek bu yazıda belirtilen network marketing sisteminin yasallık durumu, devletin bazı kurumları tarafından internet üzerinde açık bir şekilde bilgilendirici olarak sunulmuştur.

Bu Yazıya Puan Vermek ister misiniz?
Puan Ortalaması
[Toplam: 4 Ortalama: 4]

Son Yazılarımdan Haberdar Ol!

E-Mail listeme kayıt olursanız son yazılarımdan haberdar olabilirsiniz..

Aboneliğiniz için Teşekkür Ederim.

Bazı Bilgiler Yanlış

0 cevaplar

Cevapla

Yorum Yapmak istermisiniz?
Eleştirmekten Çekinmeyin!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir