Bu yazıda, sıfırdan bir iş oluşturmak isteyen insanlar için network marketing firması kurmak nasıl mümkün olabilir onu irdeleyeceğiz. Konu iş hayatı olunca son yıllarda ismine sıklıkla denk geldiğimiz Network Marketing, çeşitli açılardan irdelenmektedir. Yirmibirinci yüzyılın en çok ses getiren girişimlerinden biri olan busisteme başlamak ise çeşitli hazırlıklar, planlamalar ve öngürüler gerekir. Günümüzde büyük kitleler tarafından takip edilen ve ürünleri gün geçtikçe piyasada daha büyük bir yer bulmaya başlayan bu yeni ticari sisteme dahil olmak ve mantığını anlamak, böyle bir sistemi sıfırdan kurabilmek adına iyi bir başlangıç olacaktır. Gerekli ve doğru strateji takip edilebilir ise girişimci ruhlu birçok insan network marketing en çok kazananlar 2018 listesine adını yazdırabilir. İşte bu işi kurabilmek için ihtiyaç duyulan doğru adımlar:

Analiz: 

network marketing firması kurmak

network marketing firması kurmak

Hayatın her alanında olduğu gibi iş hayatında da bir girişime adım atmadan önce sektör her ne olursa olsun öncelikle iyi bir piyasa analizi yapmak gerekir. Network marketing ağı kurmak ve işin tüm detaylarını öğrenmeye girişmek adına eğitimler almadan önce sektörün gereksinimlerini, dayandığı esasları, ekonomik ve finansal açıdan yükümlülüklerini araştırmak başlangıç için iyi bir adım olacaktır. Bu işi başlatan köklü firmalara, bu sektöre daha geç adım atmış ama yine de başarıyı yakalamış yeni firmalara ve özellikle başarız olmuş firmalara iyi bakmak gerekir.

Başarılı firmalardan nasıl bir strateji izlemeniz gerektiğini öğretebilecek bir yol haritası edinirken başarısız firmalardan ise neler yapmamanız gerektiği ile ilgili fikirler edinebilirsiniz. Bu işi üstlenmiş belirli firmaların ve film sektörünün ortak bir paydada buluşmasının sonucu olarak network marketing film yapımı, analiz yapacak gençler için ekrandaki bir yansıma niteliğindedir. Bu konuda bir çok analiz ve motivasyon filmini internetten bulabilirsiniz.

Eğitim ve Planlama:

 Network marketing piyasasına adım atmadan önce sektör hakkında iyi bir analiz yaptıysanız ikinci adım olarak bu konu ile ilgili çeşitli eğitimler almalısınız. Bu konudaki önemli faktör ise aldığınız eğitimleri doğru bir planlama ve strateji ile şekillendirmektir. Başarılı ve başarısız firmalardan elde ettiğiniz bilgi birikimi ile aldığınız teorik eğitimleri harmanlayabilirseniz ortaya çıkan şablon tatmin edici olacaktır. Planlama yapmak ise bu popüler ticari sistem ile ilgili alacağınız eğitimlerden edindiğiniz bilgiden daha fazlasını gerektirmektedir. Planlamanızı yaparken kendinize sormanız gereken soru şu olmalıdır: Sizin diğer firmalardan farkınız ne olmalı ve firmanız adına olacak gelişimleri sağlamak için neler yapmalısınız? İyi bir analiz ve gözlemden sonra yapmanız gereken, aslında sizin neyi başarmak istediğinizi bulmanızdır.

Planı Hayata Geçirmek: 

Piyasa araştırması, gözlem, analiz, sorgulama, eğitim ve planlama. Bu adımlardan elde ettiğiniz tüm bilgi, birikim ve veriyi doğru bir strateji ile harmanladıysanız ihtiyacınız olan şey bu planınızı hayata geçirmek için özgüven ve doğru çalışma arkadaşları olacaktır. Network marketing, diğer ticari sistemlere nazaran daha kuvvetli insan ilişkileri ve sosyal beceriler gerektirir. Sizin ihtiyacınız olan çalışma arkadaşları aynı zamanda müşteriniz olurlar. Bu her müşteri ise kendi basamağında sorumlu kişi olup kendi kadrosunu oluşturur.

Birçok kola ayrılan bir merdiven gibi basamak basamak ilerleyen ve dallanıp budaklanan bu sistemde doğru bir sosyal ilişki stratejisi izlemek ise en az analitik planlama kadar önemlidir. Ticaretteki sosyal ilişkiler konusunda doğru adımları atmak için network marketing forum sitelerinde bu işi deneyimlemiş insanlardan birçok yol öğrenebilirsiniz.

İş hayatındaki varlığını her geçen gün biraz daha hissettiren ve piyasadaki dilimini gittikçe büyüten network marketing, bu sistem tabanında kurulmuş firmaların gelişmesi ve büyümesi adına irdelenir iken yeni girişimler yapılması konusunda da araştırılmaktadır. Genç ve girişimci ruhlu insanlar için veri tabanını ve mantığını kendileri oluşturabilecekleri bir iş ağı oluşturmak, gün geçtikçe daha cazip duruma gelmektedir ve böylece network marketing firmaları mantığı da hızla yayılmaktadır. Geleneksel ticari formlarda varlığını sürdüren bir piyasaya adım atmak daha kolay olabilir ama bu yeni sistemin bir kolu olmak daha derinlemesine bir stratejik ilerleme gerektirmektedir.

Yukarıda anlatılan adımlar sırası ile izlenir ise yeterli sosyal, analitik ve ticari beceriye sahip olan girişimciler, network marketing adına büyük ve kârlı bir iş ağı kurabilirler. Daha ufak sermayeler ile başlanabilecek bu tarz ticari sistemlerde, sistemdeki her basamak için düşen kazanç payı yüksek olurken geleneksel ticari sektörlere dair alışılmış maddi ve manevi yükümlülükler de en az seviyeye çekilir. Böyle bir sistem kurmak için aldığınız eğitimleri iyi bir planlama ile buluşturmanın yanı sıra kendinizi ve aslında ne yapmak istediğinize olan inancınızı kuvvetlendirmelisiniz. İnancınızı kuvvetlendirmek için başvuracağınız network marketing filmleri birer başarı öyküsü niteliğinde ve sizin için destekleyici olacaktır.

Önce Sistemi Tanımalısınız!

Ürünlerin tüketiciye direk olarak satıldığı bir sistem olan network marketing, dünyada en çok tercih edilen çalışma sektörlerinden biridir. Özellikle son yıllarda hayatımızda daha çok duyduğumuz bu sistem birçok kişiye yüksek kazançlar sağlamaktadır. Network marketing sisteminde hem çalışan hem de ürün sağlayan firma oldukça iyi paralar kazanmaktadır. Bu yüzden bir network marketing firması kurmak herkesin hayal ettiği bir iştir. Network marketing firması kurmadan önce sistemi çok iyi öğrenmeli ve tanımalısınız. Bu sistemi öğrenebilmeniz için birçok yol vardır. Bunlardan ilki bir network marketing firması bünyesinde belli bir süre çalışarak sistemin çalışma prensibini ve ürünlerin nasıl satıldığını uygulamalı olarak öğrenmiş olursunuz. Network marketing firmalarının birçoğu çalışanlarına çeşitli eğitimler vererek onların sistemi daha yakında tanımlarını ve satışlarını arttırmalarını sağlamaktadır.

Firmaların ya da network marketing akademilerinin eğitimine katılarak ta sistemi çok iyi öğrenebilirsiniz. Satış ekibi kurmak için gerekli olan stratejileri de bu yerlerden rahatlıkla öğrenmeniz mümkündür. Sistemin nasıl işleyip çalıştığını öğrendikten sonra kuracağınız network marketing firması için uygun olan ürünleri seçmeye çalışmalısınız.

Satacağınız Ürünleri İyi Seçmelisiniz!

Network marketing de satılan ürünlerin özellikleri çok önemlidir. Müşteriye hitap eden ve ihtiyacını karşılayacak olan ürünleri satmayı tercih etmelisiniz. Müşterinin ihtiyacını karşılamayan ürünleri satamazsınız. Network marketing sisteminde size para kazandıran sattığınız ürünler olduğu için mutlaka kaliteli ve güzel olan ürünleri satmayı tercih etmelisiniz. Avon firması üzerinden bir örnek vererek ürün seçimini anlatacak olursak; Avon network marketing firması Türkiye genelinde en çok ürün satan bir firmadır. Bu kadar çok tercih edilmesinin nedeni sattığı ürüne özen göstermesidir. Sattığı ürünlerin üretiminde kullanılan maddelerin sağlığa zarar vermemesi en önemli faktörlerinden biridir. Avon kozmetik firması sattığı ürünün her zaman arkasında durmaktadır.

Ürünlerde herhangi bir sorun çıktığında değişimini yapmakta ve müşteri memnuniyetini üst düzeyde tutmaktadır. Kadın ürünleri olarak ruj, deodorant, parfüm, göz kalemi, duş jeli ve kişisel temizlik için birçok ürün satmaktadır. Erkek gurubunda parfüm, duş jeli ve kişisel bakım ürünleri satmaktadır. Bunlara alternatif olarak spor malzemeleri, şal ve çanta gibi ürünler de satmaktadır. Sizde bu tarz alternatif ürünleri satışa sunabilirsiniz. Avon kozmetiğin en çok tercih edilmesinin nedenleri verdiği promosyonlar ve ödüllerdir. Sizde ürün satışınızda bu tarz cezbedici yöntemler kullanırsanız satışlarınızda artış sağlarsınız.

Her İşlem Tamam! Sırada Network Marketing Firması Kurmak Var

Network marketing firmasını kurmadan önce sistemi tanıyıp satacağınız ürünlere karar verdikten sonra bu ürünleri nasıl tedarik edeceğinizi belirlemeniz gerekir. Satacağınız ürünleri müşteriye kısa sürede ulaştırmazsanız o müşteriyi bağlayamaz ve satış ağınızı genişletemezsiniz. Bu yüzden finansman yeterli ise satacağınız ürünleri stok yapmanız çok faydalı olacaktır. Finansman yeterli değilse ürünü sağlayacağınız imalatçılarla anlaşma yapıp kısa sürede tedarik yapacak şekilde anlaşma sağlamalısınız. Ürün konusunu hallettikten sonra satış yapacağınız programlamayı kurmalısınız. Yazılım firmalarıyla anlaşarak satışlarınızı takip edebileceğiniz bir satış programı yaptırabilirsiniz. Bu program üzerinden hem sattığınız ürünlerin fiyatlarını, satış sayısını hem de stoklarını kolay bir şekilde takip edebilirsiniz.

Ürün tedarik sürecini ve satış programını ayarladıktan sonra firmanız için gerekli olan tanıtım, broşür, ofis için gerekli olan malzemeleri ayarlamalısınız. Satacağınız ürünü tanıtım kartları, broşür ve kataloglar ile müşterilerine tanıtmanız çok önemlidir. Çünkü yeni kurulan bir firmanın tanıtımı yapılmadan yüksek satış rakamları yakalanamaz. Network marketing firmanızı kurarken firmayla entegre olan bir satış sitesi de kurmalısınız. Satış sitesi üzerinden hem sattığınız ürünleri müşterilere tanıtmış olursunuz hem de satışını kolaylaştırırsınız.

Sitenizi kurarken ilgi çekici olan bir tasarım ile kurmanız çok daha faydalı olacaktır. Güzel tasarlanan siteler müşterilerin ilgisini çeker ve diğer ürünlere bakmalarını da sağlar. Network marketingde satış yapma durumu sitenizde yer alan ödeme yöntemleri de ürünlerin satışı için önemlidir. Birçok kişi network marketing ürünleri ni internetten alırken kredi kartı ve kapıda ödeme seçeneğini tercih etmektedir. Bu yüzden bir kargo şirketi ile anlaşma yaparak kapıda ödeme seçeneğini mutlaka sitenizin ödeme yöntemlerine eklemelisiniz. Bu aşamaların hepsini halledip network marketing firmanızı kurduğunuzda sabredip devam ettirdiğiniz takdirde zamanla daha yüksek kazançlar elde edersiniz. Unutulmamalı ki her iş için sabredenler daima kazanırlar!