0545 736 6371
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Network Marketing Dolandırıcılığı ve Mağdurları

18 Kasım 2017
47 kez görüntülendi
Network Marketing Dolandırıcılığı ve Mağdurları

Network Marketing Dolandırıcılığı ve Mağdurları hakkında bilgilendirmeler ; Network marketing sisteminde şirket seçimi çok önemlidir. Şirket seçiminin yanında bireysel olarak yapılan satışlarda satış yapan kişinin sattığı ürünlere dikkat edilmelidir. Sisteme dahil olunmaya karar verildiği zaman şirketin sunduğu hizmetlere bakmak gerekir. Satılan ürünlerden verilen kar oranına, kargo hizmeti gibi etkenlere bakılarak çalışılacak şirketin seçilmesi gerekir.

Network marketing sisteminde kötü niyetli kişiler satış yapan kişilere ödemeleri geciktirebilirler. Bu gibi olumsuz sorunlarla karşı karşıya kalmamak ve network marketing mağdurları arasına girmemek için çalışılacak şirketin araştırılarak seçilmesi gerekir. Network marketing yorumlar satışı etkileyen bir etmendir. Sistem hakkında olumlu yorumlar ne kadar çok olursa satış yapılan kişi aldığı ürüne o kadar güven duyar ve ürünü alması kolaylaşır. Network marketing nedir sözlükte de en çok tartışılan ve ekşi sözlük yazarlarının üzerinde en çok yazı yazdığı konulardan biridir. Ekşi sözlükte sistem ile ilgili yazıların yanında network marketing ürünlerini satın alan kişilerin yorumları da bulunmaktadır. Network marketing ürünlerini almadan önce bir çok kişi ekşi sözlük gibi sitelerden yorumlara bakarak karar vermektedir. Bu yüzden satılan ürünlerin zamanında teslim edilmesi çok önemlidir.

Network marketing nedir nasıl yapılır

Pazarlama sektörünün gelişmesiyle satış stratejilerin de de farklı yöntemler geliştirilmiştir. Dünyada son yıllarda en yaygın olan satış sistemi network marketing sistemidir. Sistem o kadar çok yaygınlaşmıştır ki artık bir sektör haline gelmiştir. Network marketing nedir nasıl yapılır sorusunun cevabı direk olarak yapılan satıştır. Bu sistemde pazarlamacılar sattıkları ürünü müşteriye direk olarak bire bir anlatarak satmaya çalışırlar. Müşterilere satış yapılan yerler genellikle iş yer, ev, üniversite ya da oturulan bir mekan olabilir. Network marketing nedir nasıl yapılır sorusunu inceledikten sonra bu sistem ile nasıl kazanç sağlandığı sorusu doğmaktadır. Network marketing sistemi doğrudan bir satış sektörü olduğu için pazarlamacılar kendi sattıkları ürünlerden para kazanırlar. Bunun yanında satış yapan kişiler kendilerine bir grup kurarak bu gruba dahil ettikleri kişiler üzerinden de para kazanırlar. Buna pazarlamada ağ geliştirme denir ve ağınıza ne kadar çok kişi katarsanız kazandığınız para da o kadar çok artar.

Network marketing sisteminin sunduğu avantajlar nelerdir?

Bu sistemi uygulayan bir çok şirket vardır. Bu şirketler sayesinde birçok kişiye iş verilmekte ve istihdam sayısı artmaktadır. Satış doğrudan yapıldığı için ülke ekonomisindeki sıcak para akışı sürekli hale gelmektedir. Network marketing şirketleri çalışanlarına sattıkları üründen yüksek kar öderler. Çalışanlar ne kadar çok satış yaparlarsa ürün başına para kazandıkları için kazançları artar. Network marketing ürünleri çok çeşitli olduğu için satışları da kolaydır. Bu sistem ile birçok firma satış yapan kişiye düşük maliyet ile ürün sağlamaktadır. Düşük maliyet ile ürün sağlanmasıyla satış yapan kişi satış ağını kolayca genişletebilmektedir. Satış ağı genişleyen kişiler kendi işlerini kurarak daha çok para kazanabilmektedirler.

Network marketing sisteminde satılan ürünler birçok temel ihtiyacı karşıladığı için bu ürünleri satan kişiler kendileri için daha uygun fiyata ürünü alabilmektedir. Pazarlamacılar kendi ihtiyaçları yanında ailesindeki kişilerin ihtiyacı olan ürünleri de normal fiyattan daha uyguna alarak kar ederler. Bunun yanında en çok kar yapılan satışlardan elde edilir. Network marketing sistemine dahil olarak satış yapan kişi ilk önce yakın çevresindeki tanıdıklarına satış yaparak satış ağını genişletmeye çalışır. Yaptığı satışlardan belli bir kar alan kişi satış ağını genişlettikçe kendine bir ekip kurma yoluna girer. Ekip kurulduğu zaman daha çok kişiye daha çok ürün satılır ve ekibi kuran kişinin karı daha çok olmakla birlikte ekibe dahil olan herkes kazanç sağlamaya başlar. Bu yüzden network marketing sisteminde yüksek kazanç sağlamanın yolu satış ekibi kurmaktan geçmektedir.

Network marketing okulu nedir?

Network marketing sistemine dahil olarak satış yapacak kişileri bilgilendirmek, bu kişilere sistem hakkında eğitim vermek ve satışın nasıl yapılacağını anlatmak için kurulan bir platformdur. Network marketin okulunda sistem ile ilgili birçok tanıtım ve bilgilendirme yazısı, satışın nasıl yapılacağını dair eğitim videoları gibi materyaller bulabilirsiniz. Network marketing sisteminde bilinçli satış yapmak çok önemlidir. Çünkü bilinçli ve planlı bir satış stratejisi ile çok kısa sürede yüksek kazançlar elde edebilirsiniz.

Network Marketing Yasal mı?

Network marketing özellikle Türkiye’de gelişmekte olan yeni bir doğrudan satış sistemidir. Bu nedenle, hem katılımcılar hem de potansiyel müşteriler bu sisteme karşı oldukça fazla ön yargıya sahipti. İlgili kuruluşlar zaman içerisinde hem sistemin ilerleme kaydetmesi hem de katılımcı sayısının fazla olması doğrudan satış sistemine bazı düzenlemeler ile birlikte kanun önünde network marketing sektörü için yasallık ve güvenirlik getirmiştir. Bu düzenlemeler belli açılardan ticaret yasaları kabul edilmekle birlikte hem katılımcıları hem de şirketleri belli düzeyde koruyarak, sistemin pazar içerisinde daha da ilerlemesini sağlamıştır. Elbette, sistemin devlet kurumları tarafından tanınarak, ticaret yasasına tabii olması doğrudan satış yapan şirketleri de belli sorumluluklara itmiştir. Özellikle bu düzenlemeler ve yasalar ile birlikte network marketing vergilendirme kanunlarına da tabii tutulmuştur. Bu durum, tamamen sistemin ticari faaliyet gösteren bir yapıda olmasından kaynaklanmaktadır. Çünkü ticari ve sınai üretim yapan her firma ve üretici mutlaka belli gelir kazançlarından yasalara uygun şekilde pay ödemek zorundadır.

Network Marketing Sisteminin Yasalar Kapsamında Genel Esasları

Network marketing sistemi her ülkede farklı düzeyde gelişme göstermiş ve bu gelişmeye bağlı olarak yasal hale getirilmiştir. Pazarlama faaliyetlerinin oldukça gelişmiş bir hali olan network marketing Türkiye’de faaliyete geçmesiyle birlikte geniş bir pazarlama ağına da sahip olmuştur. Bu durum sistemin yasallaşma yolunda hızla ilerlemesini sağlamıştır. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından 14 Ocak 2015 yılında network marketing resmi gazete yazısı ile iş yeri dışında kurulan sözleşmeler yönetmeliği ile bu sistem resmi hale getirilmiştir. Bu şekilde çıkartılan yasalar gereği doğrudan satışlar tüketicilere yöneliktir ve sisteme katılımcı alınması amacı ön planda tutulmamalıdır gibi belirgin esaslar yer almaktadır. Bunun yanı sıra, sistemde zorla katılımcı alma, baskı kurma gibi eylemler yapılmamalı, aldatıcı vaatler verilerek sisteme katılımcı dahil edilmemeli gibi tamamen güvenlik amaçlı esaslarda dikkate alınmıştır. Bu esaslar genel olarak network marketing siteleri hakkında çıkan şikayet ve olumsuz eleştirilere göre şekillendirilmiştir. Çünkü sistem genel olarak katılımcıları ve tüketicileri korumaya yöneliktir. Katılımcılardan sisteme girdiklerinde belli isimler adı altında ücret alınmaması da doğrudan satış sözleşmesinde yer alan genel esaslardan biridir. Böylece, firmaların katılımcılardan sağlayacağı haksız kazançların da önüne geçilmek istenmiştir.

Network Marketing Sisteminin Yasallaşmasının Avantajları

Network marketing sisteminin yasallaşması, pek çok kullanıcı ve tüketiciyi koruma altına almıştır. Bunun yanı sıra doğrudan satış faaliyetinde bulunan firmalara da bazı yükümlülük katmıştır. Yasallaşma tüketicilerin doğrudan satış faaliyetlerine daha olumlu bakmasını sağlayarak, bu alanda faaliyet gösteren firmaların kazançlarının artmasını sağlamıştır. Ayrıca, çok fazla katılımcısı bulunan firmalar için hem katılımcı sayısı artmış hem de firmalara olan güven kazanımı olumlu şekilde gelişmiştir. Tüm bunların yanı sıra firmalar sözleşme kapsamında ticaret yaptıkları için belli şekilde gelir ve katma değer vergisi ödemeye tabii tutulmuştur. Firmaların network marketing vergi ödeme süreçleri tamamen ticari alanda faaliyet gösterdikleri için ortaya çıkmaktadır. Yasallaşma sürecinin katılımcılar için avantajları ise daha güvenilir bir faaliyet kolunda hizmet vermektir. Özellikle katılımcılardan belli üyelik bedeli adı altında alınan tüm giderler bu sözleşme ile kaldırılmıştır. Herhangi bir baskı, zorlama ve adaletsizlik yok edilerek, yapılan her faaliyet belli yasalar çerçevesinde düzenlenmesi sağlanmıştır. Bu açıdan hem firmalar hem de katılımcılar güvenli bir pazarlama ağı oluşturmaktadır.

Network Marketing Sisteminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Network marketing sistemi için ister tüketici olun isterseniz katılımcı olun dikkat etmeniz gereken başlıca unsur firmanın geçmiş faaliyet dönemleridir. Geçmiş yıllara ilişkin belli kayıtlar yoksa, faaliyet alanı çok kısıtlı ise, satışa sunduğu ürünler için herhangi bir sertifikaya sahip değilse bu tür doğrudan satış firmaları ile ticaret yapılmamalıdır. Bunun yanı sıra, network marketing yasal mı sorusundan ziyade doğrudan satış kanalında yer alan firmalar çıkarılan yasallık sözleşmesinden faydalanmış mı bu soru sorulmalıdır. Çünkü network marketing sistemi belli düzenlemeler ile yasallaşmıştır. Bu yasallığa rağmen halen sözleşme kapsamında yer alan firmalara biraz daha şüpheci yaklaşmalısınız. Ayrıca, firmalar network marketing yasası kapsamında vergi mükellefi durumunda yer almalıdır. Ancak bu şekilde firmalar yasal çerçevede yer alabilir. Müşteriler ile belli sözleşme imzalanıyor ve ürün iade gibi durumlar söz konusu oluyor mu tüm bu sorular sistemin güvenirlik hakkında bilgi vermesini sağlayacaktır. Bu nedenle öncelikli olarak network marketing sisteminde bu özelliklere dikkat edilmelidir.

Bu Yazıya Puan Vermek ister misiniz?
Puan Ortalaması
[Toplam: 3 Ortalama: 5]

Mail Abonem Olur musun?

En Güncel Yazılar Artık Mailinizde.

Aboneliğiniz için Teşekkür Ederim.

Bazı Bilgiler Yanlış

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?