0545 736 6371
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Network Marketing Davet Şekilleri

17 Ekim 2017
5 kez görüntülendi
Network Marketing Davet Şekilleri

Network marketing satış sistemlerinde yaşanan değişimler sonucunda olan alternatif bir satış işlemine verilen isimdir. Klasik olan herhangi bir ürünü satmak için çaba göstermekten farklı bir sistemdir. Doğrudan satış yöntemi olarak bilinen ve satan kişiyle müşterinin yüzyüze iletişime girdiği bu sistemin geliştirilmiş versiyonu olarak ifade edilen network marketing satış kazancı dışında yollar da bulundurmaktadır.

Network marketing sisteminde normal satışa ek olarak farklı bir kazanç sistemi bulunur. Klasik satış kazancı ürün satışı yapmak ve bu üründen belirli bir oranda kar elde etmek şeklinde gerçekleştirilir. Farklı olan kazanç sistemi ise network marketing sistemine özgüdür. Bu sisteme göre kişi sisteme kazandırdığı üyelerin kazançlarından gelir elde etmekte. Ürün satışı yapan kişi kendi ekibini kurarak başka kişileri sisteme davet ettiğinde ve bu kişiler sisteme girdiğinde davet eden kişi kazanç sağlar.

Network marketing sisteminde davet edilen kişilerin kazancından davet eden kişi pay alır. Davet edilen kişiler de başka kişileri sisteme dahil ederek kazanç sağlayabilirler. Derinlik olarak ifade edilen bu sistemde her şirket belirli bir derinliğe kadar izin vermektedir. Bunun anlamı davet ettiğiniz kişilerin davet ettiği kişilerden de kazanç sağlamanın mümkün olduğudr.

Network işinde nasıl başarılı olunur sorusuna sağlam bir ekip çalışması yapılmasıyla  cevabını vermek yanlış olmayacaktır. Doğru bir ekip çalışması hem satış kazancı hem de ekip kazancı olarak yansıyacağı için network marketing sisteminde çok tercih edilmektedir. Fakat bir ekip olarak bu işe girilmediyse işe girecek kişilere konuyu anlatmalı ve bir ekip kurma yönünde çalışmalar yapılmalıdır. Ekip kurmanın yolu ise insanlara sistemi tanıtmak ve sisteme davet etmektir.

Davet Etme Teknikleri

Eğer çok tanınan bir firmanın Network işi yapılmıyorsa insanların çoğu ne iş yapıldığını ve sistemin nasıl işlediğini bilmeyecektir. Bu nedenle network marketing davet etme teknikleri kullanılarak kişilerin sisteme dahil olması amaçlanmalıdır. Network marketing işinde sistemi tanıtmak ve davet etmek için farklı yöntemler kullanılabilir.

İlk olarak yapılması gereken davet edilecek kişinin işi ve firmayı doğru şekilde anlamasını sağlamaktır. İnsanları adını hiç duymadıkları bir firmayla ilgili bilgi almak için direk toplantıya davet etmek olumsuz cevap alınmasına neden olacaktır. Bu nedenle belirlenen kişilere kısaca konudan bahsedilmeli ve varsa firma ve sistem hakkında bilgi dolu bir anlatım yapılmalı veya hazırlanmış video gibi içerikleri izlemesi sağlanmalıdır. Bu süreçten sonra alınacak tepkilere göre davet gerçekleştirilmelidir.

Tanıtım aşaması geçildikten sonra sisteme dahil olan kişi çevresine ve bu işi yapabileceğini düşündüğü kişilere daha detaylı bilgiler verebileceği bir toplantı düzenler. Toplantı yeri olarak herhangi bir konferans salonu, bir otel veya iş gruplarının çalışmasına olanak sağlayacak cafeler seçilebilir. Bu yerler toplantıya katılacak kişi sayısına göre değişiklik gösterebilir. Toplantıya katılan kişilere işin işleyişi, kazanç sistemi ve detaylar hakkında sunum yapılarak tanıtım sürecindekinden daha fazla bilgi sahibi olması sağlanır.

Burada önemli olan nokta network marketing sunum nasıl yapılır bilmek ve doğru şekilde uygulamaktır. İzleyicilere uzun ve sıkıcı bilgiler vermesi kişinin başka şeylerle ilgilenmesine veya önemli kısımları kaçırmasına sebep olabilir. Bu nedenle doğru planlanmış ve ilgiyi canlı tutacak bir sunum yapılmalıdır. Bu sunum sonrası network marketing işine katılmak isteyen kişiler belirlenmeli ve ekip kurma çalışmaları yapılmalıdır.

Davet Ettikten Sonrası

Toplantıdan sonra katılmayı karar veren kişilerle devam edecek olan süreç ise daha önemlidir. Network marketing başarılı olmanın yolları arasında en önemli olan konu doğru bir ekiple çalışma yapmaktır. Sisteme giren bazı kişiler başarı gösteremeyebilir veya ekip çalışması yapmaya uygun olmayan kişiler olabilir. Bunun dışında işe girip kendileri sisteme üye dahil etmeyebilir veya nasıl çalışacağı konusunda bilgi sahibi olmayabilir.

Böyle durumlarda ekibin eğitilmesi konusu da davet eden kişiyi ilgilendirmektedir. Network marketing eğitim slaytları kullanarak ekibin nasıl çalışacağı ve yeni kişileri sisteme dahil etmek konusunda neler yapılacağı gibi bazı bilgiler verilmelidir. Ayrıca eğitimde satış ve ikna teknikleri üzerine bilgiler, kullanılabilecek metotlar ile ilgili sık sık eğitim yapılmalıdır. Görüldüğü üzere güzel kazanç sağlayan bu iş için ciddi anlamda çaba vermek gerekiyor. Buradan hareketle davet sonrası iş uyum sürecinin de en az davet süreci kadar önemli olduğu söylenebilir.

Bu Yazıya Puan Vermek ister misiniz?
Puan Ortalaması
[Toplam: 3 Ortalama: 5]

Mail Abonem Olur musun?

En Güncel Yazılar Artık Mailinizde.

Aboneliğiniz için Teşekkür Ederim.

Bazı Bilgiler Yanlış

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?