0545 736 6371
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Network Marketing Caiz Mi?

10 Kasım 2017
8 kez görüntülendi
Network Marketing Caiz Mi?

Network Marketing Caiz Mi?

Günümüzde birçok kimse Network Marketing ile hayli iyi bir gelirin sahibi olurken, aynı zamanda başka kimseleri de bu kazanç ağına dahil ederek, onların da kazanmasına yardımcı oluyor. Ancak bu kazanç yöntemi hakkında zaman zaman birçok soru işareti de akıllara takılıyor. Bunların en çok sorulanı da network marketing caiz mi sorusu. Network marketing ile para kazananlar bu kazancın dinen herhangi bir sakıncasının olup olmadığını merak ediyorlar. Dolayısıyla network marketing caiz mi sorularla açıklamalarında önemli bir yere sahip hale geldi. Bu konuda network caiz veya caiz değil şeklinde yapılan birçok açıklama mevcut.

Network Marketing İle Kazanılan Para Helal mi?

Network marketing, emek sarf edilerek para kazanmayı içerir. Yani bu yöntemle para kazanmak için önce bir Network Marketing şirketleri ile anlaşıp, onun ürünlerini pazarlama iznine sahip olmak gerekir. Ardından da bu ürünleri satabilmek için ciddi anlamda çalışmak ve emek sarf etmeye ihtiyaç vardır. İslam dini, diğer insanların haklarına gasp edilen, onları zor durumda bırakan her türlü uygulamayı yasaklamıştır. Bazı ilahiyatçılara göre Network Marketing ile başkalarının haklarına gasp etmek, haksız kazanç elde etmek söz konusu değildir. Network Marketing ile ilgili bir diğer akıl karıştıran konu da satış ağını sürekli genişletmek için yeni üyeler bulmak ve bu üyelerin yaptığı satışlardan kar sağlamak konusudur. Başkalarının kazancından kar elde etme konusu, bazen dinen rahatsızlık hissetmeye sebebiyet verebiliyor. Bu konuda network marketing caiz mi diyanet tarafından yapılan açıklamalar var. Bu açıklamalarda konuya farklı bir bakış açısı sunuluyor.

Network Marketing Konusunda Diyanet Nasıl Bir Açıklama Yapıyor?

Diyanet işleri başkanlığının bu konuda yaptığı açıklamalar, konuya farklı bir çerçeveden bakıyor. Network Marketing sisteminin dışarıdan bakışta bir tür alışveriş biçimi olarak göründüğü ifade ediliyor. Bu alışveriş yönteminde birtakım malları alıp satmakta herhangi bir sakınca görülmüyor. Fakat sisteme başka üyeleri dahil etmek ve bununla birlikte daha fazla para kazanma konusunda diyanet bunun bir mal pazarlama sisteminin çok ötesinde değerlendirilmesi gerektiğini ifade ediyor. Bu sistemde amacın mal satışından daha çok, sisteme yeni üyeler kazandırma, bu üyelerin yaptığı satışlardan ve ödedikleri paralardan pay elde etme gibi eylemlere dayandığını ifade eden diyanet, bunun dinen çok hoş karşılanmadığını belirtiyor. Bu durum network marketing zararları arasında gösteriliyor ve başkalarının emekleri üzerinden kazanılan haksız bir kazanca delalet ettiği ifade ediliyor.

Network Marketing Caiz Mi Konusunda Hayrettin Karaman’ın Yorumları Nelerdir

Network Marketing sisteminin caiz olup olmadığı konusunda Hayrettin Karaman da geniş açıklamalarda bulunuyor. Buna göre network marketing caiz midir hayrettin karaman yorumlarında bir ticaretin caiz sayılması için üç konu üzerinde duruluyor. Bunlardan ilki, satılan malın helal ve insanlığa yararlı olmasıdır. İkincisi, bu satılan malın lüks tüketimini ve israfı desteklemiyor olması gerekmektedir. Üçüncüsü ise, bu malın satışında faiz ya da hile gibi durumların yaşanmamasıdır. Eğer Network Marketing aracılığı ile satılan mal, bu üç duruma uygun ise caiz kabul edilebiliyor. Ancak Hayrettin Karaman da diyanet tarafından yapılan açıklamalarda olduğu gibi, satış ağına başkalarını dahil etme ve onların yaptıkları satışlardan kar elde etme durumunu sakıncalı buluyor ve bu sistemin insanları tembelliğe ittiğini ifade ediyor. Bu konu hakkında çok sayıda yorum yapılıyor. Network marketing veya affiliate marketing caiz mi sorularında asıl eleştirilen durum, bu sistemi kuran şirketlerin tavrıdır. Çünkü üyeleri çalıştırıp, sürekli başka üyeler bulmalarını sağlayan bu sistemde, en büyük kazancı hiç şüphe yok ki şirketin kendisi sağlamaktadır. Bu şirketlerin özellikle yurt dışında olanlarının, internet üzerinden kurdukları bu sistemden kazandıkları paradan vergi ödemiyor olmaları ve böylelikle milli sermayenin zarar görüyor olması gibi nedenler, ilahiyatçıların tepkisini çekiyor. Bu konuda ileri sürülen görüşler, birkaç bakış açısını içeriyor. İslam dininin kolaylıkları içerdiğini savunan bazı ilahiyatçılar, kişilerin bu sistemden başka bir para kazanma yolları yoksa ve bu şekilde geçimlerini sağlamaya mecburlarsa, başkalarının üzerinden elde ettikleri komisyonları yüksek tutmamak ve kendi yapacakları satışlara ağırlık vermek sureti ile bu sistemde çalışabileceklerini ifade ediyorlar.

Bu Yazıya Puan Vermek ister misiniz?
Puan Ortalaması
[Toplam: 3 Ortalama: 4.7]

Mail Abonem Olur musun?

En Güncel Yazılar Artık Mailinizde.

Aboneliğiniz için Teşekkür Ederim.

Bazı Bilgiler Yanlış

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?