Network Marketing Caiz Mi? Sorusunun Cevabı

Ana sayfa » Network Marketing » Network Marketing Caiz Mi? Sorusunun Cevabı

Network Marketing Caiz Mi? Sorusunun Cevabı

Bir mal veya hizmetin üreticiden çıkıp; toptancı ve bayii, tanıtım ve reklam aşamalarına uğramadan, aracısız şekilde müşteriye ulaşmasını sağlayan modern ticaret sistemi network marketing, “sistemi benimseyip uygulamak isteyenler” ve “sistemi eleştirip etik bulmayanlar” olarak tanıyanlarını ikiye bölmüştür.

Network marketing, hangi şartlarda etik değil?

Ancak Diyanet’ten network marketinge ilişkin alınan cevaplarda: “Mal pazarlama esasına dayanmakla birlikte, üyelerini piyasa fiyatı üstünde alıma zorlayan, yeni üye müşterilerin yatıracakları nakit para havuzundan pay alma esasına dayanan, mal pazarlama esasına dayanmayıp sadece yeni üyeler kaydetmek suretiyle kazanç elde eden” ibareleri, hile yaparak müşterisini kandıran network marketing kuruluşlarını kapsamaktadır. Sonuçta insanlara istihdam ve kariyer fırsatı doğuran, tüketiciye piyasa şartlarının altında kaliteli ürün ulaştıran network marketingi değil, etik ve ahlakdışı yanlış uygulamalar yapanları sorumlu tutmak gerek. Etik ve ahlakdışı yaklaşımlar, dolandırıcılık; sadece network marketing çalışma şekli alanında değil, tüm ticari alanlarda yaşanabilecek sorunlardır. Sonuç olarak network marketingi çok doğru olarak anlamak ve uygulamak gerekmektedir.

Network Marketing Caiz Mi

Network Marketing Caiz Mi

Üretici ve tüketicinin kalitesi için sisteme standart getirmek şart…

Halbuki işin uzmanları ve performansıyla network marketing liderlik sanatı ortaya koyan insanlar, böyle bir iş fırsatını ahlaka aykırı olup olmadığını sorgulamak yerine, hilekar ve fırsatçılara yaptırım uygulayan kanunlar geliştirip network marketing sistemine standart getirilmesi gerektiği görüşünü ortaya koyuyor. Böylelikle bu yeni ticari sistem gelişecek ve daha büyük iş fırsatları yaratacak. İstihdam arttıkça tüketim kültürü de değişecek. Üretici, tüketici ile daha güvenli şartlarda ve yüksek kalitede buluşacak.

Network marketinge başlayanların ilk adımı: uzun bir müşteri listesi

Network marketingden kazanç sağlamak isteyenlerin, yolun en başındayken yapması gereken şeylerden biri: network marketing liste hazırlama yöntemi ile ilk müşterileri belirlemek… Bu listenin başında genellikle aile bireyleri oluyor. Sonrasında yakın çevre ve arkadaşlar da network marketing listesine müdahil oluyor. Ancak liste hazırlanırken de dikkat edilmesi gereken hususlar var. Kişinin tanıdığı herkesin kontak bilgilerine yer vereceği bu listede yer alanlar için “olur” ya da “olmaz” gibi peşin hükümlerde bulunulmamalıdır. Listede yer alan kişiler “aile, okul arkadaşları, iş arkadaşları, çocukluk arkadaşları” şeklinde sınıflandırılmalıdır.

Network Marketing Caiz Mi?

Günümüzde birçok kimse Network Marketing ile hayli iyi bir gelirin sahibi olurken, aynı zamanda başka kimseleri de bu kazanç ağına dahil ederek, onların da kazanmasına yardımcı oluyor. Ancak bu kazanç yöntemi hakkında zaman zaman birçok soru işareti de akıllara takılıyor. Bunların en çok sorulanı da network marketing caiz mi sorusu. Network marketing ile para kazananlar bu kazancın dinen herhangi bir sakıncasının olup olmadığını merak ediyorlar. Dolayısıyla network marketing caiz mi sorularla açıklamalarında önemli bir yere sahip hale geldi. Bu konuda network caiz veya caiz değil şeklinde yapılan birçok açıklama mevcut.

Network Marketing Kazancı Helal Mi ?

Network marketing, emek sarf edilerek para kazanmayı içerir. Yani bu yöntemle para kazanmak için önce bir Network Marketing şirketleri ile anlaşıp, onun ürünlerini pazarlama iznine sahip olmak gerekir. Ardından da bu ürünleri satabilmek için ciddi anlamda çalışmak ve emek sarf etmeye ihtiyaç vardır. İslam dini, diğer insanların haklarına gasp edilen, onları zor durumda bırakan her türlü uygulamayı yasaklamıştır. Bazı ilahiyatçılara göre Network Marketing ile başkalarının haklarına gasp etmek, haksız kazanç elde etmek söz konusu değildir.

Network Marketing ile ilgili bir diğer akıl karıştıran konu da satış ağını sürekli genişletmek için yeni üyeler bulmak ve bu üyelerin yaptığı satışlardan kar sağlamak konusudur. Başkalarının kazancından kar elde etme konusu, bazen dinen rahatsızlık hissetmeye sebebiyet verebiliyor. Bu konuda network marketing caiz mi diyanet tarafından yapılan açıklamalar var. Bu açıklamalarda konuya farklı bir bakış açısı sunuluyor.

Network Marketing Konusunda Diyanet Nasıl Bir Açıklama Yapıyor?

Network Marketing Caiz Mi?

Network Marketing Caiz Mi?

Diyanet işleri başkanlığının bu konuda yaptığı açıklamalar, konuya farklı bir çerçeveden bakıyor. Network Marketing sisteminin dışarıdan bakışta bir tür alışveriş biçimi olarak göründüğü ifade ediliyor. Bu alışveriş yönteminde birtakım malları alıp satmakta herhangi bir sakınca görülmüyor. Fakat sisteme başka üyeleri dahil etmek ve bununla birlikte daha fazla para kazanma konusunda diyanet bunun bir mal pazarlama sisteminin çok ötesinde değerlendirilmesi gerektiğini ifade ediyor.

Bu sistemde amacın mal satışından daha çok, sisteme yeni üyeler kazandırma, bu üyelerin yaptığı satışlardan ve ödedikleri paralardan pay elde etme gibi eylemlere dayandığını ifade eden diyanet, bunun dinen çok hoş karşılanmadığını belirtiyor. Bu durum network marketing zararları arasında gösteriliyor ve başkalarının emekleri üzerinden kazanılan haksız bir kazanca delalet ettiği ifade ediliyor.

Network Marketing Caiz Mi Konusunda Hayrettin Karaman’ın Yorumları Nelerdir

Network Marketing sisteminin caiz olup olmadığı konusunda Hayrettin Karaman da geniş açıklamalarda bulunuyor. Buna göre network marketing caiz midir hayrettin karaman yorumlarında bir ticaretin caiz sayılması için üç konu üzerinde duruluyor. Bunlardan ilki, satılan malın helal ve insanlığa yararlı olmasıdır. İkincisi, bu satılan malın lüks tüketimini ve israfı desteklemiyor olması gerekmektedir. Üçüncüsü ise, bu malın satışında faiz ya da hile gibi durumların yaşanmamasıdır.

Eğer Network Marketing aracılığı ile satılan mal, bu üç duruma uygun ise caiz kabul edilebiliyor. Ancak Hayrettin Karaman da diyanet tarafından yapılan açıklamalarda olduğu gibi, satış ağına başkalarını dahil etme ve onların yaptıkları satışlardan kar elde etme durumunu sakıncalı buluyor ve bu sistemin insanları tembelliğe ittiğini ifade ediyor. Bu konu hakkında çok sayıda yorum yapılıyor. Network marketing veya affiliate marketing caiz mi sorularında asıl eleştirilen durum, bu sistemi kuran şirketlerin tavrıdır. Çünkü üyeleri çalıştırıp, sürekli başka üyeler bulmalarını sağlayan bu sistemde, en büyük kazancı hiç şüphe yok ki şirketin kendisi sağlamaktadır.

Bu şirketlerin özellikle yurt dışında olanlarının, internet üzerinden kurdukları bu sistemden kazandıkları paradan vergi ödemiyor olmaları ve böylelikle milli sermayenin zarar görüyor olması gibi nedenler, ilahiyatçıların tepkisini çekiyor. Bu konuda ileri sürülen görüşler, birkaç bakış açısını içeriyor. İslam dininin kolaylıkları içerdiğini savunan bazı ilahiyatçılar, kişilerin bu sistemden başka bir para kazanma yolları yoksa ve bu şekilde geçimlerini sağlamaya mecburlarsa, başkalarının üzerinden elde ettikleri komisyonları yüksek tutmamak ve kendi yapacakları satışlara ağırlık vermek sureti ile bu sistemde çalışabileceklerini ifade ediyorlar.

By | 2018-01-15T03:39:28+00:00 Aralık 13th, 2017|Categories: Network Marketing|0 Comments

About the Author:

Blogumda Network Marketing, Para Kazanma,Blockchain ve Bitcoin ile ilgili kategori yazılarının size detaylı bilgi vereceğini düşünüyorum.

Leave A Comment