Kripto Para Bitcoin Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bitcoin tl alternatif ödeme yöntemi olmasının yanı sıra sürekli değerlenen bir yatırım olarak da bilinmekte. İnternet sektöründe son zamanlar da popülaritesini attıran ve yeni para birimi olarak görülen kripto para Bitcoin sansasyonel yönleri ağır bassa da büyük firmalar tarafından da kabul görmeye başladı. Yaklaşık bir sene öncesinde Bitcoin mağazası Steam’den ödeme almaya başlamıştı. O gün bugündür de gündemden pek düştüğü söylenemez.

Bitcoin Nedir?

Her şey 2008 senesinde Satoshi Nakamoto tarafından deneysel olarak başlatılmıştı. Bitcoin herhangi bir kuruma ya da merkeze bağlı olmayan bir sanal para sistemidir. Satoshi Nakamoto olarak tanınan Bitcoin kurucusunun gerçek ismi ise Craig Wright’tır. Avustralyalı Wright kendisini gizlemek için Satoshi Nakamoto ismini kullanmıştı. Sanal para transferi ile aracı olmadan iki taraf arasında para akışı sağlanmakta. Yani bir sahibi olmadığı için değerlerinde bir oynama gerçekleşmez.

Bitcoin tl grafik incelendiğinde de görülen değerlerdeki gelişmelerde de tek bir gücün etkisi görülmeyecektir. Bu da kişiler için büyük bir avantaj sağlar. Hatta bazı kimseler Bitcoin’in gelecekte kağıt paranın yerini alacağını düşünmektedir.

Bitcoin Mining Ne Demektir?

Bitcoin denilince akıllara alternatif ödeme yönteminin yanı sıra madencilik “mining” de gelmektedir. Geçen yıllar içinde madencilik için uğraşan herkes, bilgisayar donanımlarını yükseltmekteydi. Ekran kartlarına yatırım yaparak madencilik işini ilerleten pek çok kişi mevcuttu. Bitcoin tl kur için yapılan madenciliklerde en önemli kıstas buydu.

Gelişen teknolojiler ve sistemler ile farlı yön ve yöntemler ortaya çıkmaya başladı. Sırf Bitcoin madenciliği için programlar geliştirilmeye başladı. Hatta bununla da kalmayıp çiftlik diye bilinen çok büyük üretim alanları oluşturulmaya başladı. Hal böyle olunca da Bitcoin üremek artık çok zorlaşmış oldu. Böylelikle de oluşan alanın yayılması sonucu maliyetler ve faturalar artış gösterdi. Sonuç olarak ise madencilik karlı bir yatırım olmanın dışına çıktı. Farklı alternatif arayışlarının içine girildi ve oluşan pazarda değişik yöntemler arandı.

Cloud Mining

Aranılan farklı yöntemler sonucu bir diğer alternatif olan Cloudmining ortaya çıktı. Bitcoin tl kur için farklı bir yöntem olan bulut madenciliği ise belirli miktar paralar ile donanım sahibi olan firmalara ortak olarak kazanç sağlanmaktadır. Üstelik hiçbir işlem yapılmaksızın kazanç sağlanmaktadır.

Bu kanalda ise firmalara ödenecek tutar belli periyodlarda gerçekleşir. 3 ay ya da 6 ay gibi süreçlerde ödenen miktarlarla kar sağlanabilmekte. Tabi bu durumda da yaşanan bazı olumsuz durumlar oldu. Bazı firmaların kapanmasından sonra insanlar bulutlara para yatırırken oldukça tereddütlü yaklaştılar.

Bitcoin Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bitcoin to dolar işlemlerinin yanı sıra genel olarak bilinmesi ve dikkat edilmesi gereken bazı başlıklar yer almaktadır.

  • Bitcoin cüzdanını güvenli tutmak. Nasıl ki gerçek hayatta cüzdanınızı dikkatle güvence de tutuyorsanız, aynı hassasiyeti Bitcoin cüzdanları için de göstermeniz gerekir. sanal paranın korunması için alınan güvenlikler kişinin kendi sorumluluğu altındadır.
  • Bitcoin değerlerinin sürekli bir değişkenliğe sahip olduğunu unutmamak gerekir. az rastlanan doğası neticesinde Bitcoin değeri son derecede değişken olabilir. Bitcoin to Euro sürekli olarak değişkenlik gösterebilir. Birden artarken birden düşüş yaşanabilmektedir.
  • Bitcoin ile yapılmış olan ödemlerin geri dönüşü iadesi yoktur. Fakat ödemeyi alan kişi kendi inisiyatifine göre ödeme yapabilir. Bu nedenden dolayı da geri dönüş yapan büyük firmalardan alışveriş yapılması oldukça önemlidir.
  • Bitcoin anonim değildir. Herhangi bir kurum veya kuruluşa bağımlı değildir. Bu sebepten ötürü de gizliliği kişinin kendi kendine sağlaması gerekir. Çünkü halka açık olan bir sistem olduğu için tüm bakiyeler herkes tarafından görülmektedir. İşlem adresleri görüldüğünden kimlik bilgileri gizli kalmaktadır.
  • Bitcoin işlemleri birkaç saniyede gerçekleşir.  Ve on dakika gibi bir sürede onay almaktadır. Fakat geri alma süreci devam eder. Yani anlık olarak yapılacak işlemler daha az güvenlidir.
  • Bitcoin tanımlarında bahsedilen deneysellik hala geçerlidir. Yani Bitcoin hala geliştirilmekte olan deneysel bir yöntemdir. Kullanıcı gün geçtikçe artan Bitcoin için deneysellik azalıyor denilse de gelecekte Bitcoin to usd için farklı yöntemlere baş vurulmayacağının garantisini kimse veremez.

Bitcoin resmi bir kuruma bağlı olmamasına rağmen, hükümet tarafından bazı vergilere tabi tutulabilir. Bunu takip etmek ise ki

Bu Yazıyı Değerlendirmek ister misiniz?
Lütfen Bu Yazıya Puan vermeyi Unutmayın !!! 😉
[Toplam: 1 Ortalama: 4]
3 Saniyede Ne Aradığınızı Bulun!!!

+1500 Abone Arasına Katılmak ister misiniz?

Aşağıdaki kutucuğa e-posta adresini yazarak her yeni makaleden anında haberdar olabilirsin.

Aboneliğiniz için Teşekkür Ederim.

Bazı Bilgiler Yanlış

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir