0545 736 6371
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Kredi Kartı ile Bitcoin Alınabilir mi? Nerelerden Alınır?

20 Ekim 2017
8 kez görüntülendi
Kredi Kartı ile Bitcoin Alınabilir mi? Nerelerden Alınır?

Satoshi Nakamato kod isimli bir kişi tarafından 2009 yılında ortaya çıkarılan ve hiçbir kurum, devlet veya örgüte bağlı olmayan tamamen bağımsız bir dijital para birimi olan Bitcoin, dünya üzerinde bazı ülkeler tarafından para birimi olarak kabul görmekle beraber, Türkiye’de henüz bu konuda bir yasa çıkarılmamıştır.

Bitcoin Çalışma Mantığı

Açık kaynaklı kod kullanan bu sistem ile alıcı ve gönderici arasındaki yapılan her işlem bir nevi dijital imza ile imzalanarak blockchain adlı bir blok zincirinde yerini alır. Bu zincirde yerini aldıktan sonra, artık bir daha silinemez ve değiştirilemez. Bir kez kullanılan bitcoin bir daha kullanılamaz. Bu da bitcoin kullanımının ne kadar güvenli bir sistem olduğunu göstermektedir. Blockchain sisteminin amacı, tüm yapılan işlemlere tarih damgası vurarak, aynı paranın tekrar kullanılmasını engellemektir.

Bitcoin Madenciliği

Bitcoin nasıl kazanılır sorusuna verilebilecek en doğru cevap, iyi bir bilgi birikimi ve çok iyi performansı olan bilgisayarlar gereklidir. Bitcoin madenciliği bilgisayar donanımları sayesinde yapılmaktadır. Bitcoin nasıl üretilir sorusu bu işe yeni başlayanların kafasını kurcalamaktadır. Kişisel bilgisayarların ekran kartları ne kadar kuvvetliyse, madencilik performansı da artar. İyi bir bilgisayar donanımı olmayan kişiler içinde mining pool, yani havuzlar mevcuttur. Bu sitelere üye olarak bitcoin üretilebilir.

Kredi Kartı İle Bitcoin Alınabilir mi?

Günümüzde bitcoinin küresel anlamda iyice yayılması ile birlikte kredi kartı ile bitcoin alma seçenekleri de devreye girmiştir. Artık bazı siteler kredi kartı ile bitcoin satmaya başlamışlardır. Türk kredi kartlarıyla bitcoin satan siteler mevcuttur. Bazı sitelerde kredi kartı ile işlem limitleri, ilk defa yapılan işlemlerde 10 $ ile 100 $ arası limit vardır. İkinci işlem en az dört gün sonra yapılabilmekte ve 200 $’lık bitcoin alınabilmektedir. Üçüncü işlem için bir hafta beklenmesi gerekiyor. Bir hafta sonra yapılacak üçüncü işlemde ise 500 $’lık bitcoin alınabilmektedir. Ayrıca Fransa merkezli bitit firmasından, kredi kartı ile 10 dakika gibi kısa bir sürede bitcoin alınabilmektedir. Kredi kartı ve debit kartlar ile birkaç dakika içerisinde bitcoin alınabilmektedir. Sitenin güvenlik sorunu bulunmamaktadır. Şirketin ilk defa bitcoin alacaklara herhangi bir belge kimlik sorgusu yapmaması da ayrıca avantaj olarak görülüyor. Son olarak site, her satın alma işlemlerinde belirli bir puan vermektedir. Bu puanlar daha sonra bitcoin alımlarında kullanılabilmektedir.

Bitcoin Hesap Açma

Bitcoin hesap açma için çeşitli siteler mevcuttur. Ancak her siteden bu iş yapılmamalıdır. İnternette araştırılarak güvenilirliğini kanıtlamış siteler üzerinden btc hesap açma işlemleri yapılmalıdır. Bitcoin borsasında yüksek hacimli işlemler yapılmakta ve en ufak bir siyasi söylemden etkilenerek çok hızlı düşüş ve yükselişler göstermektedir. Bu da bazı çevrelerin bunun yöneterek kendi çıkarlarına kullanmalarını sağlamaktadır. Buda bitcoin dolandırıcılığı fikrini insanın aklına sokmaktadır.

Bitcoin dünya üzerinde viral olarak yayılan dijital bir para birimidir. Dünyada bitcoin kabul eden ülkeler hızla yayılmaktadır. Bu ülkelerden bazıları şöyledir.

  • Estonya; blockchain teknolojisini bankacılık ve sağlık alanında kullanmayı düşünmektedir. Ülkede vatandaşların idareye katılması için blockchain teknolojisini kullanmaktadır.
  • Amerika Birleşik Devletleri; en çok kripto paraya ev sahipliği yapmaktadır. Amerika, bitcoin ticaret hacminde en büyük değerlere sahiptir. Birçok ülke, Amerika’nın konuya yaklaşımını beklemektedir.
  • Danimarka; Nakit kullanımından tamamen vazgeçerek bu dijital parayı kullanmak istemektedir. Günlük hayatta bu parayı kullanmayı tasarlamaktadır.
  • İsveç; bu ülkede bitcoine geçip nakit para kullanımını kaldırmak isteyen ülkelerden biridir. İsveç’te bitcoin ödeme yöntemi olarak yasallaşmıştır.
  • Güney Kore; ülkede bitcoin bir ödeme aracı olarak kullanmaya başlamıştır ve bu ülkede bitcoin konferansları bile verilmektedir.
  • Hollanda; Arnhem şehri tam bir bitcoin cennetidir. Şehirde bitcoin ile alışveriş yapılan birçok alışveriş mekânı mevcuttur.
  • Finlandiya; bu ülkede bitcoin bir finans aracı olarak kabul edilmiş ve vergiden muaf tutulmuştur.
  • Kanada; bu ülke de pek çok bitcoin kullanan şirkete ev sahipliği yapmaktadır.
  • Birleşik Kraliyet; bitcoine öze para muamelesi yapar ve pek çok bitcoin şirketine ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca bitcoine vergi uygulanır.
  • Avustralya; bu ülkede bitcoin bir para birimi değil de emtia olarak görülmektedir. Borsa ve posta idaresi blockchain teknolojisini test etmektedir.
Bu Yazıya Puan Vermek ister misiniz?
Puan Ortalaması
[Toplam: 4 Ortalama: 4.5]

Mail Abonem Olur musun?

En Güncel Yazılar Artık Mailinizde.

Aboneliğiniz için Teşekkür Ederim.

Bazı Bilgiler Yanlış

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?