Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişimle Çekingenlik Nasıl Atılır Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişimle Çekingenlik Nasıl Atılır

  • 68

Kişisel gelişimin bireylerin hayatına doğrudan etki etmesi ve kendilerini daha mutlu hissetmelerine yardımcı olması, günümüzde sadece psikolojik bir durum olarak görülmemektedir. Yetersizlik hissinin ortadan kaldırılabilmesi ve gelişime uygun olduğu öne sürülen yönlerde ilerleme kaydedilebilmesi de mümkün olabiliyor. İnternet üzerindeki yayınlarda günümüzde kişisel gelişim çekingenlik ve insanlarla iletişim kuramama tarzı sorunların nasıl çözülebileceği rahatlıkla anlaşılabiliyor. Artık her türlü çalışmanın direkt olarak bireylerin yaşamlarını daha kaliteli hale getirecekleri bilindiği için de elektronik kitap benzeri işlemlerle birlikte de yöntemler, her türlü faaliyet ile de kendini belli edebilecek yapıya ulaştırılabilecektir. Yöntem sayısının artırılması da çekingen olan insanların kendilerini nasıl ifade edebileceklerini ve bunun temel kaynağını da yansıtmak kolay olabiliyor.

Çekingenliğin Temel Sebepleri Nelerdir?

Çekingen insanların en önemli problemleri, karşısındaki cinsin kendi cinslerinin dışında olduğunda daha kötü ve beklenmedik hareketler yapmaya başlamalıdır. Bunun ortadan kaldırılabilmesi ve onları küçümseme yönteminin dışında, direkt olarak kendini herkesle eşit olduğuna inandırma metodu ilgi görmektedir. Böylelikle de insan, kimseden üstün olmadığı veya kimseden alçak olmadığı için direkt olarak hitabet yeteneğini rahat bir biçimde kullanmaya devam edebilmektedir. Kişisel gelişim bireylerin hayatından bir şeyler çalmadan veya onlara herhangi bir şekilde zarar vermeden de, yapabilecekleri şeyleri yapmalarını mümkün kılmaktadır. Çekingen olmalarının sebepleri pek çok şey olduğu için de bunların öğrenilip işlem yapılması gerekecektir.

Kişisel Gelişimle Çekingenlikten Kurtulmak Mümkün Mü?

Günümüzde asosyalliğin artması da direkt olarak çekingenliği ve üzüntüyü ortaya çıkarmaktadır. Çekingenlikten kurtulmak isteyen bireylerin artık kişiselgelişim 21 gün adı altındaki programla birlikte her türlü işlemi yapma hakları ortaya çıkacaktır. Böylelikle de eğitimde öğrendikleri bilgilerin tamamını sosyal yaşamlarında insanlarla iletişime geçerken daha rahat kullanabileceklerdir. Belli başlı nedenlerden dolayı çekingen olan ve konuşmaktan çekinmesi nedeniyle de zeka geriliğine kadar varabilecek tanılar koyulabilen kişiler bulunuyor. Bunun ortadan kaldırılabilmesi ve istendiği gibi normal bir şekilde ahlak kurallarına uygun biçimde sohbet tarzında herkesle iletişime geçilebilecek sürece ulaştırılması hedeflenecektir. Böylelikle hem laubali olmaksızın hem de insanlara kendinizi daha iyi şekilde yansıtabileceğiniz biçimde de başarılı sonuçların ortaya çıkarabileceğiniz 3 haftalık periyotla karşılaşılabilecektir. 

Kişisel Gelişimle İletişim Problemleri Nasıl Çözülür

İnternet üzerinden yürütülen çalışmalarda ve iletişimin devamlılığı ve başarısıyla ilgili makale paylaşımlarında insanların son derece ilgisiz olduğu anlaşılabilmektedir. Doğal olarak da bu ilgisizliğin yansıdığı en net alanın da sokak ve halk dili olması da toplumdaki anlaşmazlıkların temel sebebinin anlatamamada gizli olduğunu göstermektedir. Kişisel gelişim için 100 ipucu sunulsa dahi bunların ezberlenmeden direkt olarak konuşma ve hitabet alanında tam olarak alınmadığı taktirde karşıdaki insana uygun biçimde yaklaşılamayacağı anlaşılmıştır.

İletişimde Problem Yaşayanlar İçin Gelişim Seçenekleri

Türkiye’de toplumsal kaosun oluşmasına neden olan en önemli ve mantıksız olan geriliğin aslında kişisel gelişim için 12 kural ile yansıtılabilmesi de mümkün olabiliyor. Artık ülkemizdeki çocuklar ve yetişkinler birbirlerine aynı konuşma kalitesinde hitap ettiği ve birbirlerini en ufak bir anlaşmazlıkta zan altında bıraktıkları için de başarı doğal olarak düşüyor. Gelişimin devamlılığının sağlanabilmesi ve problem yaşayan kişilerin de probleminin çözülebilmesi için artık karşıt görüşleri katı biçimde öne sürmemek şarttır. Aksi taktirde iletişimle ilişkilendirilen ve bireylerin toplumdaki yerine yönelik sürecin ortaya çıkmasına imkan tanıyan her türlü durum da kendini belli edebilecektir.

İletişim Kuralları ve Uyulması Gerekenler Nelerdir?

Toplumdaki belli başlı kişilerin aşırı derecede saldırgan ve nedeni biliniyor olsa da gereksiz olan davranışlarının bulunması, diğerlerinin de o kişilere karşı olan düşüncelerini etkileyecektir. Ülkemizdeki başarısını ve kalıcılığını devam ettiren kişisel gelişim iletişimmerkezlerinde de hem bireylerin ihtiyaçlarına değinilmekte hem de gerekli görüldüğü alanlarda ilerlemeleri mümkün kılınmaktadır. Buna bağlı olarak da uyulması gereken kurallarını kendileri seçmeleri istenmekte ve kendi koyduğu kurallara uyup uymadığına bakılmaktadır. Çünkü bireyin kendisini kısıtlayabilmesi ve bir nevi fren mekanizmasının her konuda bulunabilmesi gerekiyor. Aç gözlülük ve cesaretin yanı sıra da tüm konularda belirli bir ölçüt belirleyebilmeli ve bunun ötesine geçmemelidir. Aksi taktirde kendisine zarar vereceğini bilmelidir. İletişime bakıldığında ise aynı sürecin bu kez karşıdakini üzmemek için dikkatli şekilde sürdürülmesi gerektiğinden bahsedilebiliyor. Günümüzde artık hem uyulması gereken ahlak kuralları bulunmakta hem de kişilerin karşıdakini zan altında bırakmadan konuşması gerekmektedir. Böylelikle iletişim problemleri çözülmeye başlanabilecektir.

Benzer Yazılar

Kişisel Gelişime Adım Atmak Kişisel Gelişim
Kişisel Gelişim Süreci Kişisel Gelişim
Kişisel Gelişim Hakkında Kişisel Gelişim
Kişisel Gelişim Kursları Kişisel Gelişim

Bu Yazı Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?