Kişisel Gelişiminiz İçin Yapmanız Gerekenler

Kişisel gelişim ile ilgili hikayeler duymuşsunuzdur. Başarı öyküleri, dipten arşa çıkan insanlar, sorunlarıyla mücadele edebilmiş savaşçı insanlar… Bu insanların hepsinin tek bir ortak özellikleri var. Haytan korkmamaları. Hayatın gelişen zaman ve imkanlarla birlikte aslında hem çok zor hem de çok kolay olduğunu biliyoruz. Bugün sosyal medya kullanan insanların gördükleri hayatlar ve kendi yaşadıkları hayat ile ilgili kendilerini sorgulamalarının tek nedeni eşitsizlik. Peki bu eşitsizliği kendimiz yaratmıyor muyuz? Hayatımızı daha iyi bir hale getirmek için kaçımız mevcut olanı kabullendik ya da kaçımız savaşmaya karar verdi? Seçimin tamamen sizin olduğu kendi hayatınız için yapabileceğiniz birçok değişikliğin ne kadarının farkındasınız? Hayat sizin için mutlu olmak mı yoksa nefes almaya yetebilmek mi? Tüm bunların kararını verip hayatınızı şekillendirmeye çalışmak için kişisel gelişim metotlarından yardım alabilirsiniz.

Kendinizi Sevin                                             

Kişisel gelişim ile ilgili makaleler ve kitaplar okuyarak kendinizi anlamaya başlayabilirsiniz. Nelerden hoşlandığınızı, bu örnekler ya da sorulara dayalı tavsiyeler içinde kaçına hangi cevabı verebileceğinizi saptadığınız an kendi gelişiminiz için en önemli adımlardan birini atmış olacaksınız. Başkası ya da öteki gibi olmadan kendi hayatınızı yaşamayı öğrenmeniz için başkaları gibi olmaya ihtiyacınız olmadığını kavramalısınız. Siz sizsiniz ve başkaları gibi değilsiniz. Zaten aslında bu konu ile ilgili düşünmeye ya da bir adım atmaya karar vermeden önce yapmanız gereken tek şey bir rol model alarak bir başkasının yaptığı doğrulardan kendinize motive unsurları yaratmak mı yoksa bir başkasını kopyalamak mı karar vermelisiniz. Çalıntı bir hayat yaşamak ya da dayatmalar sonucunda hiç olmadığınız ve köşeye sıkışmış bir insan olmaya hayır demek; en önemlisi kendiniz sevmek yapacağınız ilk şey olmalı.

Değer Görmeye Layık Olduğunuzu Unutmayın

Kişisel gelişim ile ilgili şiir, kitap ve makaleler sizin kendinizi bulmanızda oldukça yardımcı olabilecek unsurlar arasında yer alır. Hiçbir zaman bu konu ile ilgili başarı hikayelerini, kitapları okumayı ihmal etmeyin ve her zaman öğrenmeye aç olun. Sizi değer görmeye layık bir insan olduğunuzu unutmayın ve en büyük destekçiniz kendiniz olun. Toplum içinde kabul edilme çabasına girmek tabi ki etik olarak bir yaşam amacı olmalı ve toplumun bir parçası olabilmeyi bir amaç edinmelisiniz. Ancak bunu kendiniz olmadan ve sadece beğenilmek arzusu ile aslında hiç olmadığınız biri gibi davranarak yapmaya ya da elde etmeye çalışmak sizi yaralamaktan başka bir işe yaramaz.

Kendinizi Kapatmayın

Kişisel gelişim iletişim konusunda asla kendinizi kapatmayarak elde edebileceğiniz bir süreçten oluşur. Problemlerinizi insanlarla ya da sizin için değerli insanlarla paylaşarak yardım istemek sizi güçsüz ya da yarım değil sadece insan yapar. Yaralanmanın ve sorunlar içinde boğuşmanın normal bir insan hayatı içinde yer alabilecek bir süreç olduğunu unutmadan ilerlerseniz hem insanlarla iletişiminizi kuvvetlendirebilir, hem de zor zamanlarda sevdiklerinizden beklediğiniz desteği görebilirsiniz. Bunun yanı sıra ilgili kitaplar okuyarak ve sorunlarla baş edebilme potansiyelinizin sınırlarını öğrenerek de bunu sağlayabilirsiniz. Sorunlarınızı olmamış gibi davranarak ya da dünyanın başınıza yıkıldığını veya bir daha asla gülemeyeceğinizi düşünerek halledemezsiniz. Her sorunun insan hayatı içinde karşılaşılabilecek bir sorun olduğunu, ya da halledilebilecek bir sorun yaşıyorsanız çözüm yöntemlerini bulmaya çalışarak çaba göstermelisiniz. Hayatınızın ve sorunlarınızın var olduğunu bilerek ve onları kabul ederek sorunları halletmek yolunda en büyük adımı atabilirsiniz.

Hayatınızdakiler Sizi Beslesin

Kişisel gelişim için 100 ipucu arasında da yer alan çevre faktörünü de oldukça önemsemelisiniz. Çevrenizden her zaman beslenmeli, bunu sağlayabileceğiniz bir çevre içinde kendinize yer bulmalısınız. Kafa yapısı ya da hayata bakışın farklılığının dışında her ‘’çeşit’’ insandan öğrenebileceğiniz ya da bu insanlarla birlikte deneyimleyebileceğiniz bazı gerçekler olduğunu unutmayın. Size bir şeyler katabilecek ve sizin hayatınızda anlamlı bir yeri olan değerli insanlar ile hayatınızı paylaşmalısınız.Kişisel gelişim için 12 kural arasında olan kendinizi sevmenizi bu şekilde sağlayabilir ve insanlarla iletişiminizi değerli kılabilirsiniz. Buradaki iletişimden kastın sadece sizinle aynı olan ya da sizin hayat tarzınıza yakın insanlardan bir çevre oluşturmak olmadığını da belirtmek gerekiyor. Yapmanız gereken uzun yolculuğunuzda yalnız olmak zorunda olmadığını bilmeniz ve bunu hissedebilmeniz.

Bu Yazıyı Değerlendirmek ister misiniz?
Lütfen Bu Yazıya Puan vermeyi Unutmayın !!! 😉
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
3 Saniyede Ne Aradığınızı Bulun!!!

+1500 Abone Arasına Katılmak ister misiniz?

Aşağıdaki kutucuğa e-posta adresini yazarak her yeni makaleden anında haberdar olabilirsin.

Aboneliğiniz için Teşekkür Ederim.

Bazı Bilgiler Yanlış

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir