0545 736 6371
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Kişisel Gelişiminiz için Çalışmalara Başlayın

18 Eylül 2017
8 kez görüntülendi
Kişisel Gelişiminiz için Çalışmalara Başlayın

Kişisel gelişim eğitmenleri bireylere ilk olarak gelecek hakkında hayal kurmayı öneriyor. Bunun için ilk adımı atalım. Gelecekte hangi işi yapmak istiyorsunuz, nasıl bir yerde yaşamayı isterdiniz ve nasıl biri olmak istersiniz?

Öncelikle hayalinizi detaylandırın. Hatta kâğıda çizin. Ne kadar detaylı hayal ederseniz gerçekleşmesi o kadar kolay olur. Beyniniz sürekli olarak neyi düşünürse onu yaşarsınız. Hayalleriniz olmasa hedefleriniz de olmaz. Hatta gerçekleşmesi mümkün olmayabilir. Bir örnekle somutlaştıralım. Diyelim ki gelecekte mavi renkli bir araba istiyorsunuz. Markasıyla birlikte bunun resmini kâğıda çizin ve masanızın üstüne ya da odanızın en çok göreceğiniz yerine asın.

Bunun yerine o arabanın resmini indirip çıktısını da odanıza asabilirsiniz.

Hedeflerinizi Büyük Tutmaktan Çekinmeyin

Hedefleriniz her zaman büyük olsun. Bu sayede onlara ulaşma konusundaki azminiz de güçlü olur. Zaten beyin ne düşünürse ona odaklandığından büyük düşünürseniz büyük zaferlere ulaşırsınız.

Hayalinizle İlgili Eğitimler Alın

Kişisel gelişim farkındalık konusunda en önemli nokta kişinin eksik yönlerini bilmesidir. Hayaliniz her neyse o konudaki eksikliklerinizi gidermek için hemen işe koyulun. Diyelim yabancı dil öğrenmek ve çok iyi konuşmak istiyorsunuz. Bu konudaki eksikliklerinizi bir yere not edebilirsiniz. Her gün belirli sayıda kelime öğrenerek farkında olmadan ilerlemeye başlarsınız. Zaten günde 5 kelime gibi limitler koyarsanız bu sizi zorlamayacaktır. O dil Farsça olsun. Farsça çocuk hikâyelerini anlatan kitaplar alabilirsiniz. Küçük hikâye kitaplarını okuyarak ilk aşamada ilerleme kaydedebilirsiniz.

Sonra bu dildeki şarkıları online olarak dinleyebilirsiniz. Günlük konuşma ile ilgili kitapları okuyabilirsiniz. Film izleyebilirsiniz.Kişisel gelişim filmi izle başlığından istediğiniz filmleri bulabilirsiniz. Eğitim ve kurslardan yararlanabilirsiniz.

Düzenli Yaşamak Kişisel Gelişimin Önemli Adımlarından

Kişisel gelişim fikirleri içinde kısa sürede etkisini göreceğiniz bir maddeyi de ele alalım. Düzenli yaşamak. Düzen denince hayatın her alanından bahsedebiliriz. İlk olarak uyku düzeni ile başlayalım. Uyku sayesinde ayakta dururuz. Uykumuz düzenini kaybederse günlük hayattaki dengemizi kaybederiz. Dikkatimiz dağılır ve stresimiz artar. Akşam erken yatmayı ve sabah da erken kalkmayı öğrenmeliyiz. Güneşin üzerimize doğması miskinlik ve yorgunluk hissine sebep olabilir. Erken kalkıp buna bir de sabah sporunu eklersek enerjimizi kimse durduramaz.

Uykusunu alamayan bireyin sabah kalkıp spor yapması beklenemez. Aynı şekilde gün içinde verimli olması da pek mümkün görünmüyor. İş çıkışı zaten yorgun dönecektir. Bütün gün böyle geçince bir biri ardına gelen bıkkınlıklar kişiyi başarısızlığa götürecektir.

Bu yüzden diyoruz ki düzenli uyku, düzenli beslenme ve spor atlanmamalıdır. Mümkün olduğunca kendinize zaman ayırmalısınız. Siz iyi olursanız işiniz de iyi olacaktır.

Motive Olmak İçin Çabalayın

Bir şeyi kazanmak önce istemeyi gerektirir. Motive olmak ve başarmak için kendinize yardımcı olmalısınız. Bu bir müzikle olabilir. Film ya da kitapla olabilir. Size ideallerinizi anımsatacak herhangi bir şey olabilir. Bunun için en çok keyif aldığınız şeyi yapabilirsiniz. Film izlemek en kolayıdır. Hem de eğlencelidir. Bir de filmde sizin gibi bir karakter varsa ve kişisel gelişim konusu ele alınmışsa. Bunun için en güzel kişisel gelişim filmleri izlemektir.

Geçmişinize Ayna Tutun

Bazıları bu maddeyi fazlaca abartır. Bir türlü o aynayı bırakamaz. Geçmişten günümüze gelemez. Bundan bahsetmiyoruz aslında. Tam olarak söylemek istediğimiz şey ne kadar yol kat ettiğiniz görmenizdir. Ne kadar zamanda nerelere geldiniz? Bu süreçte neler yaptınız? Hayatınızda ve sizde neler değişti? Nasıl biri oldunuz? Artılarınız, eksileriniz neler? Bunlara geniş bir pencereden bakmak size fikir verecektir. Böylece hatalardan ders alacak artılarınızı geliştirme fırsatınız olacaktır.

Öğrendiklerinizi Aktarmak Önemli Bir Adımdır

Kişisel gelişim konusunda öğrendiklerinizi başkalarına aktararak daha çok gelişirsiniz. Birincisi anlattıkça yaşamaya başlarsınız. İkincisi onlara katkı sağladıkça mutlu olursunuz. Üçüncüsü anlattıklarınız kalıcı hâle gelir.

İnsanlara Yardım Edin

Kişisel gelişimde çoğu zaman es geçilen bir konu var. o da başkaları için yaşamak. Genelde “hayır” demenin faydalarından bahsedilir ama “evet” demenin olumlu yanları göz ardı edilir. Yaratılış kanunu mutlu et, mutlu ol şeklindedir. Bu kanuna karşı koymak insanı mutsuzluğa sürükler. İşin püf noktası karşılık beklememektir. Bir de yardım etmek için derneklerin kapısını çalmanıza gerek yok. Bir yakınınızın ihtiyacını karşılayabilirsiniz. Yardıma kendi ailenizden ve çevrenizden başlayarak samimiyetinizi göstermiş olursunuz.

Bu konularla ilgili somut örnekleri kişisel gelişim filmleri youtube adresinden de bulabilirsiniz.

Bu Yazıya Puan Vermek ister misiniz?
Puan Ortalaması
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Mail Abonem Olur musun?

En Güncel Yazılar Artık Mailinizde.

Aboneliğiniz için Teşekkür Ederim.

Bazı Bilgiler Yanlış

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?