Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişimin Hayatımızdaki Yeri Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişimin Hayatımızdaki Yeri

  • 64

Kişisel gelişim, modern yaşamda artık çok önemli bir yere sahip. Bu nedenle bu konu hakkında sayısız dergi, gazete ve kitap yayını yapılıyor. Bunun yanı sıra televizyonda da ve radyoda da bu konu ile ilgili özel programlar bulunuyor. Rekabetin ve acımasızlığın en üst seviyeye çıktığı günümüz zamanlarında insanların kendilerine zaman ayırması aslında çok zor. Bu da henüz “ben kimim” sorusunu kendisine dahi soramayan kişilerin ortaya çıkmasına neden oluyor. Baktığımız zaman modern yaşamda belirlenen kurallar, insanların kendisini özgür hissetmesini engelliyor. Yani buradan da anlayacağımız üzere, kişisel gelişim evet insanın kendi hissiyatlarında başlıyor ancak bu süreci tamamlayabilmesi için tek başına yeterli de olmuyor.

Kişisel Gelişimde Testler ve Kişisel Gelişim Testleri

Kişisel gelişim, psikolojinin en önemli konu alanlarından biri. Burada uygulanan testlerin başından kişisel gelişim renk testibulunuyor. DISC envanter testi olarak uygulanan bu kişilik testinde 4 ana renk insanların karakterini belirlemede yardımcı oluyor. Beyin tarafından karakter, psikoloji, tecrübeler, istekler ve motivasyonlar doğrultusunda ve bunun gibi pek çok unsur tarafından belirlenen renkler ile psikologların insanların hayata bakış açılarını belirliyorlar.

Kişisel gelişim renklerinin anlamı açısından baktığımızda ilk olarak kırmızı renkten başlayalım. Bu renkte 4 ana renk olan kırmızı, mavi, yeşil ve sarı kullanılıyor. Kırmızı renk o kişinin çok dominant, sosyal, duygusal ve rekabet seven bir kişi olduğunu gösteriyor. Sarı renk ise daha sezgisel ve dışa dönük olarak kabul ediliyor. Bunun yanı sıra sarı rengi seçen kişilerin ikna edici özellikte olduğu da belirleniyor.

Yeşil renk ise barış isteyen, sadık, planlayıcı ve muhafazakar bir yapıda olduğunu gösteriyor. Tutarlı ve istikrardan yana olduklarını belirtmek de mümkün. Mavi renk ise kurallara bağlı, ciddi, analiz eden, mantıksal ve içe dönük olan karakterleri yansıtıyor. Tutucu ve genelde tartışma sevmeyen kişilerin bu rengi seçtikleri tespit edilmiş. Kişisel gelişim resimli sözler üzerinde bu renklerden birini kullanan kişilerin aslında nasıl bir yapıda olduğu ile ilgili ip uçları verdiklerini belirtelim. İnsanın farkında olmadan renklere karakterini yansıttığı anlaşılıyor.

Kişisel Gelişimin Amaçları

Kişisel gelişim, insanların hayatında bir mucize olmasını değil hayatlarının mucize gerçekleştirebilecek kapasitede olduklarını anlatmayı amaçlar. Burası oldukça önemli bir noktadır. Aynı zamanda bir insanın kendisini geliştirmesi, kibir ve mağrur bir şekilde toplumda yer alması demek değildir. Tam tersine kendisini geliştiren bir insan aynı zamanda içerisinde yaşadığı insanları da harekete geçirir ve onlar için bir rol model haline gelebilir. Gelişimden kasıt, insanların hayata bakış açısı temelinde meydana gelir aslında. Yani bir insanın hayali ev almaksa veya başarılı bir insanla evlenmekse, kendisini o yönde motive ederek ve amacına ulaşmaya çalışarak bir anlamda kişisel gelişim yolculuğuna başlar. Bunu başarır veya başaramaz ancak farklı bir anlayış olduğu gerçektir. Ya da akademisyen olmak isteyen bir gencin çok fazla kitap ve makale okuyup, üniversitede kadro alması, onun kendi kişisel gelişimidir. Bu süreç aslında bir sonuçtur. Kişisel gelişimimizi sağlamamızda ilk başlangıç noktası kendimize her alanda güvenmek, yeni motivasyonlar sormak, kendimizi sürekli sorgulamak ve hedefe ulaşırken planlı ve programı çalışmayı öğrenmektir. Bu unsurların her birisi bir araya geldiğinde ortaya hedef ortaya çıkar ve kazanma olasılığı da kendiliğinden gelir. Zaten genelde baktığımızda yukarıda belirttiğimiz noktaları uygulayan insanların kişisel gelişim konusunda bir örnek oldukları görülmektedir.

Kişisel Gelişim Eğitimi

Günümüzde pek çok danışmanlık firması, insanların kariyelerinde başarılı olabilmesi ve hedeflerine ulaşabilmesi için bu konu ile ilgili çeşitli sertifika programları düzenlemektedir. Aslında oldukça iyi niyetli olan bu programların sonunda kişisel gelişim sertifikasısunulur. Peki bu sertifika bir kağıt parçasından mı ibaret yoksa gerçekten insanda bir aydınlatma yaşatıyor mu bunu katılımcıların kendisine sorması gerekiyor.

Kişisel gelişim seti olarak da piyasada yer alan kitap, dergi, dvd gibi görsel ve işitsel kaynaklar da para kazanmak için yapılmadığında faydalı olabiliyor. Kişisel gelişim siteleri üzerinden de internet aracılığı ile birtakım bilgilere edinebilirsiniz. Artık internetten aranılan her şeyin bulunması her ne kadar bilgi kirliliğine yol açsa da burada amaç doğruyu arayarak bulabilmektir, hazır beklemek değildir.

Benzer Yazılar

Kişisel Gelişime Adım Atmak Kişisel Gelişim
Kişisel Gelişim Süreci Kişisel Gelişim
Kişisel Gelişim Hakkında Kişisel Gelişim
Kişisel Gelişim Kursları Kişisel Gelişim

Bu Yazı Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?