Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişime Giriş Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişime Giriş

  • 71

Kişisel gelişim neden önemlidir sorusuna verilecek net bir cevap esasında yok çünkü burada önemli olan kişisel gelişimden ne anladığınızdır. Kimisine göre büyük bir şirkette CEO olmak kişisel gelişim olarak sayılırken, kimisine göre bir yabancı dil öğrenmek veya iyi bir anne – baba – çocuk olmak kişisel gelişimdir. Öncelikle insanın ne istediğini bilmesi ve bir hedefinin olması bu noktada çok kritik bir unsudur.

Kişisel Gelişim, Kişisel Farklar

Kişisel gelişim nedir sorusuna yanıt olarak beynin fiziksel, sosyolojik ve psikolojik etkenlere uyumlu halde yaşaması diyebiliriz. Çünkü bir insanın mutlu olabilmesi için bu üç noktada sorun çıkmaması gerekmektedir. Fiziksel açıdan baktığımızda eğer bir insan çok yoğun çalışıyorsa o kişiden sanat, edebiyat veya bir başka yaratıcılık alanında çok fazla bir verim bekleyemeyiz. O insan, bu süreçler için gerekli olan zamanı bulamadığı için en küçük vaktinde dinlenmeyi tercih eder. Zaten genel olarak baktığımızda sanatın, edebiyatın ve sinemanın çalışma saati çok yoğun olduğu ülkelerde daha az ortaya çıktığını görebiliyoruz. Sosyolojik unsurlarda ise içerisinde bulunulan toplum şartlarının öneminden bahsedebiliriz. Mahalle baskısı bu noktada oldukça önemlidir. Örneğin her gün terör olaylarının olduğu, insanların kin ve nefretle birbirine baktığı bir ortamda kişisel gelişimden söz etmek çok mümkün olmaz. Çünkü insan sosyal bir varlıktır ve etrafından mutlaka etkilenir. Psikolojik noktada ise devreye kişisel farklar giriyor. Burada insanın motivasyon, öz güven ya da gerginlik gibi duyguları alışkanlık haline getirmesi kişisel gelişim açısından insanların kullanacağı yöntemi etkileyecektir.

Kişisel Gelişimde Doğru Bilgiler

Uzmanlar öncelikle doğru soruyu sorabilmenin, doğru adımı atmakta ilk kural olduğunu belirtiyor. Bunun yanında kişisel gelişim nedir vikipedi kaynaklarında da adı geçen bir bilgi olarak insan kendinizi bir iş yapmaya zorlamalı ve buna göre hareket etmelidir. Motivasyonun bir kısmı da zihni rahatsız edebilmektir. Başta zorlama olarak gelebilecek bu telkinler daha sonradan bir alışkanlık haline gelecektir. Her alışkanlığa başlamak zordur. Kişisel gelişimde ilk adımı atabilmek için zihnimizi zorlamalıyız. Ardından vücudumuzu harekete geçirmeliyiz.

Kişisel Gelişmede Örnekler

Kişisel gelişim son dönemlerde en çok moda olan bilim dallarından biri. İnsanlar kalabalık içerisinde kendi farkına varabilmek için bu meseleyi dikkate almaya başladı. Kişisel gelişim aslında toplumun da kalkınmasını sağlıyor. Bunun için yapmanız gereken yeterli motivasyonu sağlayarak yanınızdaki insanı da harekete geçirmek olacaktır. Toplum her zaman birlikte kalkınır ve birlikte yozlaşır. Bu durumu dikkate aldığımızda kişisel gelişimin bireysel başarı değil aslında kolektif başarı üzerinde kurulu olduğunu görebiliyoruz. İşin bireysel boyutuna değinecek olursak bilinmesi gereken ilk nokta, insanın kendi iç motivasyonunu sağlamasıdır. Bu sayede işlerinde daha başarılı olabilecek olan insanlar, yeni hedeflere daha kolay bir şekilde yönelebilir. Kişisel gelişim önerilen kitaplar içerisinde Üstün Dökmen Küçük Şeyler, Doğan Cüceloğlu Ve İnsan ve Mümin Sekman tarafından yazılan Her Şey Sende Başlar isimli kitapları belirtebiliriz.

Kişisel Gelişimde Rehberler

Kişisel gelişim önerileri içerisinde her zaman bir uzmandan rehber almak ilk sırada yer alıyor. Psikoloji ile yakından ilgili olan bu noktada sonuçta insanı temel aldığı için sorunsuz bir şekilde yolunuza devam etmeniz konusunda sizlere yardımcı olacaktır. Diğer bir rehber ise kitaplar ve çeşitli sosyal kanallardır. Kitap okumalarınızı ise sadece yerli kaynaklar üzerinden değil yabancı yazarlar ve kitaplar olarak da yapabilirsiniz. Her zaman aynı insan tipine bakmak kişisel gelişim konusunda sizlere pek yardımcı olmayabilir.

Kişisel gelişim örnekleri içerisinde her zaman küçük bir yurt odasında dev bir şirket kuran Mark Zuckerberg gösterilir. Bu çocuk, kendi başına yaptığı bir sosyal ağ projesi ile kendisine inanmayan insanları yanıltmayı başarmış ve bunun yanın sıra arkasından gelecek olan pek çok projenin de önünü açmıştır. Aynı zamanda gençler için de bir rol model olmuştur. İşte bu insanların örnek alınması, sizlerin motive olmasını sağlayacaktır. Genel olarak baktığımızda bilim adamlarının ve ünlü yazarların yaşam hikayeleri de kişisel gelişimde örnek olarak değerlendirilen yaşamlar olarak ele alınabilir. Bu başarı öyküleri sizin kariyerinizde yeni bir başlangıç yapmanızı ve geleceğe daha umutla bakmanızı sağlayarak önünüzü açabilir.

Benzer Yazılar

Kişisel Gelişime Adım Atmak Kişisel Gelişim
Kişisel Gelişim Süreci Kişisel Gelişim
Kişisel Gelişim Hakkında Kişisel Gelişim
Kişisel Gelişim Kursları Kişisel Gelişim

Bu Yazı Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?