Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişimde Önemli Noktalar Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişimde Önemli Noktalar

  • 100

Kişisel gelişimi bir bütün olarak değerlendirmek gerekiyor. Genelden özele varan bir anlayışla yola çıkarsak, insanın içerisinde bulunduğu toplum, ekonomik koşullar ve psikolojik özellikler bu sürecin başarılı bir şekilde tamamlanmasında önemli bir yere sahip. Olumlama, bu noktada çok kritik bir noktada yer alıyor. Adından da anlaşılacağı gibi çok basit bir tanımlama ile yola çıkarsak insanın hayatta yapamayacağı bir iş yoktur. Burada kilit nokta istemek, motive olmak ve harekete geçmektir. Bu süreci sağlamak elbette ki çok kolay değil. Ancak kendimize bu işi yeteri kadar istiyor muyuz? Şeklinde bir soru sorduğumuzda iç sesimizin bize verdiği cevap üzerinden harekete geçebilir ve buna göre bir değerlendirme yapabilirsiz. Kişisel gelişim paketi olarak verebileceğimiz bu reçetede ilk sırada motivasyon, ikinci sırada olumlu düşünme üçüncü sırada ise beyni harekete geçirme yer alıyor.

Kişisel Gelişimde Bilmemiz Gerekenler

Olumlamanın yanı sıra insanın doğuştan sahip olduğu dil yetisi, öğrenme ve psikoloji öğrenme ve motivasyon sürecini önemli ölçüde etkileyen noktalar arasında yer alıyor. NLP adı verilen sisteme göre bir insan, hayatında içerisinde bulunduğu koşulları iyi veya kötü yönde değiştirebilecek bütün yetilere sahiptir. Burada önemli olan bileşenleri bir araya getirmek yani harekete geçmektedir. Motivasyon sağlamada kişisel gelişim planı çok önemli bir yere sahiptir. Öncelikle bir hedef belirlemeliyiz. Hedefe başlarken de bu işi başardığımızda elde edeceğimiz kazanımları birer bire not etmeliyiz. Motivasyon bakımından bir sorun yaşıyorsak, bu konuda bize sorun yaşatan noktaların neler olduğunu da değerlendirmeli ve buna göre farklı bir plan çizmeliyiz. Başarılı insanların da hayatında her zaman bir B planının olduğunu görebiliyoruz. Böylece, karşımıza çıkan sorunlarda duvara çarpmış gibi bir etki yaşamamak için hemen yolumuzu değiştirebilmeliyiz. Tek bir noktaya odaklanmak yerine farklı alternatifler ile çalışmak her zaman daha doğru olacaktır.

Kişisel gelişim programları, eğer kendi yolumuzu çizemediysek yararlanabileceğimiz destekler arasında yer alabilir. Bunun için de uzman psikologlardan yardım alabilir ve kendi isteklerimize göre bir rota çizmemizi daha doğru şekilde sağlayabiliriz.

Kişisel Gelişimde Aydınlanma

İnsanın aydınlanması demek yeni bir ufka sahip olması ve kendi potansiyelini fark ederek onu hem kendine hem de topluma yararlı olacak şekilde kullanması demektir. Sırasıyla Sokrates, Aristo ve Platon tarafından süregelen varlık sorgulama ve evreni varlıklar ve idealar dünyası olarak iki ayrı bölümde değerlendirme, kişisel gelişim sürecine kadar uzanan yolun taşlarını döşemektedir. Bireysel gelişim sadece toplumda ön plana çıkmak ve ego alt yapısını oluşturmak için devam edilen bir süreç değildir. Aslında tam olarak insanın farkındalık, disiplin, vizyon ve misyon sahibi olma gibi noktalara parmak basarak, o döneme kadar hayatında haberdar olmadığı özelliklerini  gün ışığına çıkarması demektir.

Kişisel Gelişimde Neler Takip Edilmeli?

Kişisel gelişim sürecinde insanların olabildiğince çok kaynağa başvurması, her dünya görüşüne sahip yerli ve yabancı kültürlerden gelen isimlerden yararlanması gerekir. Böylece daha geniş bir anlayışa ve muktesebata sahip olmak mümkün olur. İnsan okudukça ve öğrendikçe kendisini geliştirmektedir. Çünkü beyinin sürekli bir şeylerle meşgul olması demek onun sizi fiziksel ve zihinsel olarak bir şeyler yapmaya zorlaması demektir. Bu da sizleri harekete geçirir ve böylece amaçlarınıza ulaşabilirsiniz. Başarısız insanlara baktığınız zaman genelde aşırı boş zamanı olan ve bir hedefi olmadan rüzgarda savrulan bir yaprak gibi oradan oraya hareket ettiğini görebilirsiniz. Gerçek başarı için mutlaka bir hedefin olunması ve farkındalık ile bu yola koyulmak gerekmektedir.

Kişisel gelişim vikipedi üzerinden sizlere çeşitli teorik bilgiler sunar. Burada önemli yazarların ve uzmanların isimleri geçer. Bu kişileri okuyarak tavsiyeleri dinleyebilir ve ona göre hareket edebilirsiniz. Kişisel gelişim yabancı yazarlar olarak Daniel Goleman okunabilir. Duygusal Zeka adı altında bir kitap çıkartan usta isim, hayat tecrübeleri ışığında edindiği bilgilerle sizlere rehber olabilecek bir eser ortaya koymuştur. Bunun yanı sıra Beden Dili ile konuya farklı bir bakış açısı sunan Joe Navarro da insanların genel karakteri hakkında bilgi sunuyor. Robin S. Sharma da bu konuda kitap yazan ve incelemelerde bulunan ilk isimlerden biri. Günümüzde bu konuda yazılan kitapların sayısı her geçen gün artıyor. Kişisel gelişim videosu da sizlere yardımcı olur.

Hayır Diyememe Problemi ve Kişisel Gelişim

Son yıllarda özellikle de sosyal yaşamda insanların çok fazla aktif oldukları bilindiği için de çevrelerindeki insanları kırmamak istemeleri doğal hale gelebiliyor. İçerisinde bulunulan zaman diliminde kişisel gelişim hayat boyu öğrenme ile doğru orantılı olarak ortaya çıkarılabilmekte ve bireyin de kendini yansıtmasını mümkün kılmaktadır. Yıllar sonra adından söz dahi edilmeyeceği düşünülmeyen fikirlerin de insanlara şuan dayatılıyor olması gibi toplumda da belli başlı baskılar boy göstermektedir. Bu baskılar arasında da çevresindekileri kaybetmeme korkusu olan kişiler ortaya çıkmış ve kendilerine yönelik yapılan her türlü yorumu kabul ettikleri ve istekleri de karşıladıkları ortaya çıkmıştır. Sürecin de normalde karar mekanizması olan kabul etme veya istenenin dışında olduğunda reddetme sürecini çökerttiği görülmüştür.

Kişisel Gelişimle Eksiklikleri Çözmek Mümkün Mü?

İnsanların başkalarını reddedememesi normal durumlarda bir sorun olarak görülmeyebilir fakat, bunun aylar hatta yıllar boyunca devam etmesi de direkt olarak problem şeklinde algılanabilmektedir. Herhangi bir noktada dahi suiistimal edildiğinizi görmeniz halinde tekrarını yaşamamak için dikkatli olmanız gerekebilecek ve bunun için de kararlarınızı verdiğinizde diğer insanlara da duyurmanız istenecektir. Sürecin böyle yürütüldüğü zaman da bireyin kendi fikirleri olduğunu belli edebilmesi ve yansıtabilmesi de son derece kolay olacaktır. Günümüzde de tüm işlemlerin genele hitap edebileceği bilinen kişisel gelişim hayır demek adı altında süreçte de artık insanların mutlu olması mümkün kılınabiliyor. Çünkü sürekli olarak olur ve evet tarzında cevaplar verildiğinde de kişilerin diğer insanlar tarafından üzülmesi de olasıdır. Doğal olarak da sürecin dikkatli şekilde işlemesi için, kararınızın size uygun olup olmadığını tartmanız gerekmektedir.

Hayır Diyememek ve Aşırı Çekingenlik

Gerekli görüldüğü taktirde bir kişinin hem kendi kararlarını verebilmesi hem de karşıdakini de bu karara itmesi gibi durumlarda da bir tarafın mutlaka mutsuz olacağı biliniyor. Ayrıca dikkat edilmesi gereken noktaların başında da direkt olarak çekingen olduğu anlaşılabilen bireylerin kararları gelmektedir. Verecekleri kararlarda da toplum genelinde kişisel gelişim hedef örnekleri gibi durumlar ortaya çıkarılabilecek ve insanlara da hedefe göre hitap edilebilecektir.

Benzer Yazılar

Kişisel Gelişime Adım Atmak Kişisel Gelişim
Kişisel Gelişim Süreci Kişisel Gelişim
Kişisel Gelişim Hakkında Kişisel Gelişim
Kişisel Gelişim Kursları Kişisel Gelişim

Bu Yazı Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?