Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişimde Nelere Dikkat Edilmelidir Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişimde Nelere Dikkat Edilmelidir

  • 124

Günümüzde kendini çok değerli ve herkesten daha üstün gören kişilerin varlığı, toplumun çok büyük bir bölümünü rahatsız etmekte ve o kişiler de genel olarak sevilmemektedir. Mütevazilik ve aşağılık kompleksi arasındaki ince çizgiye dikkat edilmediği zamanda da kişinin kendini sürekli olarak aşağı görmesi son derece kolay olmaktadır. Dikkat edilmesi gereken noktaların başında kişisel gelişim alanlarıhangi şekilde değerlendirilmeli ve bireyin kendini nasıl yansıtması gerektiği anlaşılmak zorundadır. Sürekli olarak bir düşünce üzerinde durulması ve bunun artık takıntı haline getirilmesi de kişinin benliğine en büyük etkilerden birini yapacaktır. Sürekli olarak aşağı görülmek veya kişinin kendisine bu zulmü yapması halinde de toparlanması güç psikolojik ve karakteristik sorunların ortaya çıkması oldukça doğaldır.

Gelişimde İlk Aşama Bireysel Farkındalık

Kendini geliştirebilmek ve her yerde ve her zaman için de ifade yeteneğinin yanı sıra, karakter açısından da güçlü olduğunu göstermek isteyen kişilerin bazı öz eleştiriler yapması gerekiyor. Aksi taktirde sürekli olarak kendini aşağı görecek veya sürekli olarak, başkalarını kendisiyle kıyasladığında kendisini üstün görecektir. Egoistlik tarzındaki durumların oluşmasıyla kendini aşağı görmeye neden olabilecek durumların oluşması arasında çok küçük bir çizgi bulunuyor. Bundan dolayı dikkatli olunması ve bireysel farkındalıkla birlikte de kişisel gelişim aktiviteleri tarzındaki şeylerden faydalanarak eksik yönlerin geliştirilmesi gerekmektedir.

Değersizlik Duygusundan Kurtulma Süreci

İnternet üzerindeki kişisel gelişime dair bilgilerin istendiği şekilde değil, tamamen ortalamaya uygun biçimde yayınlanmaya devam edilebilecektir. Sürekli olarak kendini değersiz hisseden ve herhangi bir şekilde tecrübe kazanabilmesi son derece zor olan insanların da kendilerini diğer bireylere yansıtmaları zorlaşabiliyor. Artık sürekli olarak kendini görmeye devam etmek ve bir süre sonra, karakter olarak daha aşağıda olan bireyler karşısında da tüm değerlerin yansıtılabilmesi mümkün olabilecektir. Açıklamalar yapmaya devam eden kurumların da kişisel gelişim 7 alanları ile ilgili olan özelliklerin tamamı da alanlardaki yöntem çeşitliliğini yansıtılabilecektir. Türkiye’de kişisel gelişim bilgilerinin artık insanların hem sosyal yaşamdaki durumlarını olumlu yönde etkileyebiliyor hem de değersizlik veya kendini aşağı görme gibi durumlardan kurtulmalarına yardımcı olunabiliyor.

Kişisel gelişim, psikolojide bir disiplin olarak kullanılan ve insanlara modern yaşamda yol gösteren konular arasında geliyor. Burada ilk olarak insanların kendisini fark etmesi üzerinde duruluyor. Ardından kariyer hedeflerinin nasıl gelişmesi ile ilgili olarak bilgiler veriliyor. Pek çok alanı bulunan kişisel gelişim yöntemlerinde kendinizin farkına vararak neler yapmak istediğinizi belirleyebilirsiniz. NLP anlayışı yani Neuro Linguistic Programme üzerinden insanların sahip olması gereken özelliklerin her birinin hayatlarını değiştirmede yardımcı olabileceği ile ilgili bilgilere sahip olunabiliyor. Yani bir kişi, hayatını değiştirmek istiyorsa başkasından yardım almadan bunu kendi başarabilir. Ancak bunun için gerekli motivasyonun sağlanması gerekiyor. Motivasyon ve insanın kendisini bilmesi oldukça önemli. Farkındalık ve motivasyon sonucunda hedef belirlendikten sonra da kişisel gelişimde ilk adım atılmış oluyor. Daha sonraki bölümde ise hedefe ilerlerken yolda başınıza gelen olaylar ve diğer noktalar olarak kazanımlarınız yanına kâr kalıyor.

Kişisel Gelişim Nedir?

İnsanların hayatına rehber olan ve kolaylıkla yaşamlarındaki isteklerini gerçekleştirmelerinde bir rehber olan kişisel gelişim çekim yasası olarak da olumlamalar üzerinde hedeflerin kurulması gerektiğine inanılıyor. Eğer siz sürekli olarak kötü düşünürseniz başınıza kötü şeyler gelir. Ancak iyi düşünür ve bu yolda hedefinize ulaşmak için gece gündüz çalışırsanız istediğiniz her şeyi elde edebilirsiniz. Genel olarak baktığımızda kişisel gelişim çekingenlik noktalarında da çok önemli bir role sahip. Yani bir insan toplum içerisinde konuşamıyor, kalabalık karşısında endişeleniyor ve heyecanlanıyorsa, mutlaka kişisel gelişim yöntemlerini denemelidir.

Kişisel gelişim çeviri yayınlar üzerinden de okunabilecek kaynaklara sahip. Bu noktada insanlar İngilizce’den Türkçeye çevrilen kitapları okuyabilir ve işlemlerini kolaylıkla yerine getirme şansına sahip olabilir. İşlemden kastım ise toplum önünde konuşması gereken ancak çok heyecanlandığı için bunu yerine getiremeyen bir insan, bu konu ile ilgili kitaplar okuduğunda bir aydınlanma yaşayabiliyor. Sizler de kişisel gelişimin gücüne inanarak harekete geçebilirsiniz. Bu konuda pek çok kitap kitapçılarda ulaşılabilecek şekilde sizlere sunuluyor. İnsanların da bu konuya ilgi göstermesi daha çok kitabın basılmasını sağlıyor. Kişisel gelişimdeki çalışmalar tüm hızıyla sürüyor.

Benzer Yazılar

Kişisel Gelişime Adım Atmak Kişisel Gelişim
Kişisel Gelişim Süreci Kişisel Gelişim
Kişisel Gelişim Hakkında Kişisel Gelişim
Kişisel Gelişim Kursları Kişisel Gelişim

Bu Yazı Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?