Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişimde Motivasyonun Önemi Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişimde Motivasyonun Önemi

  • 79

Bir insanın bir hedefe yönelmesini sağlayan temel nokta motivasyondur. Motivasyonun oluşabilmesi için de yeterli güdülenmenin sağlanması ve bir amaca ulaşma isteğinin oluşması gerekir. Kısacası iki nokta birbirleriyle kesinlikle bağlantılıdır. Kişisel gelişim uzmanları da öncelikli olarak insanların hayatında yeni bir sayfa açmaları için onları bir hedefe yönlendirir. Kişisel gelişim ve motivasyon, bir hedefe ulaşmada gerekli olan temel unsurlar arasında bulunuyor. Peki bu motivasyonu sağlamak için neler yapılabilir?

Sebep – Sonuç ve Tümevarım

Bir hedefe ulaşmadan önce o noktaya gelindiğinde nelere sahip olunacağı ve bu aşamada hangi zorlukların aşılması gerektiği kararlaştırılır. Sonuca gidebilmek için nedeni belirleyen faktörlerin çok dikkatli bir şekilde ele alınması gerekir. Bu aşamada olumlu düşünmek çok önemlidir. Kişisel gelişim ve olumlamalar, bir hedefe erişmeden önce insanın kendi kapasitesini belirlemesi ve iyi düşüncelerle zihnini pekiştirmesi ile tamamlanır. İnsanın her konuda muktedir olabileceğini, yeter ki olumlu geri dönüşlerin alınması gerektiğini ifade eden Neuro Linguistic Programme yani NLP’de bir insanın hedef – motivasyon – kazanım aşamalarında birlikte hareket ettiği insanların takdir alması gerektiğinin önemini vurgulamıştır.

Kişisel gelişim videoları içerisinde de yer aldığı gibi burada en önemli olan aşamalardan biri de insanın kendisine sorular sorması, zihnin meşgul etmesi ve hatta zihnini zorlamasıdır. Vücudun zorluk ve tehlike anında reaksiyonu daha çabuk gösterdiği düşünülürse, kişisel anlamda sorulan neden bu işi yapıyorum, neden yapmalıyım, yaparsam bana getirisi ne olur gibi kritik soruların yine en iyi kişinin kendisi cevaplar. Akşam mutlaka ders çalışmalıyım yerine eğer ders çalışırsam ne olur – hedefime daha çabuk ulaşırım cevabı verildiğinde daha pozitif bir sürecin yaşanacağı söylenebilir. Uzmanlar, insanların kendisini bulabilmesi için ontolojik sorgulamalar yapması gerektiğini belirtir. Burada farkındalık devreye girer. Her insan içeriğinde bir cevher bulundurur ancak bunun farkına varamadığı için yeterli aydınlanmayı yaşayamaz. Kişisel gelişim sadece bir konuda başarılı olmak demek değil, insanın gerçek bilgiye ulaşması ve aydınlanmayı yaşaması demektir. Ferrasini Satan Bilge ve Secret gibi kitapların çok satmasını nedeni bu temayı konu almasıdır.

Kişisel Gelişim Modülü ve Motivasyon Eğitimi

Dünya genelinde bireylerin motivasyonla ilgili problemleri bulunabildiği ve buna bağlı olarak da tüm çalışmaların kişisel gelişimi etkileyebildiği bilinmektedir. Her zaman için kendinizi eksik hissedebileceğiniz bir alan olacak ve zihninizi veya karakteristik özelliklerini güçlendirebilmeniz için bu alana yönelebileceksiniz. Özellikle de kişisel gelişim motivasyon videoları izlediğiniz zaman neler yapılması gerektiğini daha iyi anlayabilir ve sürece daha iyi ayak uydurabilirsiniz. Günümüzde sürekli olarak işlemlerin kalıcılığında ve motivasyona dair bilgilere ulaşan bireylerin bunları uygulamadaki başarısından bahsediliyor. Doğal olan bu yorumlara bakıldığında da ne yapılması gerektiği ve sürecin nasıl şekillendirilmesi gerektiği ortaya çıkabiliyor.

Kişisel Gelişim Süreci Nasıl İşler?

Yürütülen faaliyetler doğrultusunda hem kendinizde bulunmayan fakat bulunması gerektiğini düşündüğünüz alanlara yönelebilir hem de bu alanları geliştirebilirsiniz. Kendi yapınızı en iyi şekilde yansıtabileceğiniz ve yardım alabileceğiniz seçenekler aracılığıyla da kişisel gelişim modülü kullanıma uygun ve süreci etkileyebilecek şekilde yansıtılabilecektir. Milyonlarca insanın sinirli olması, aşırı mutlu olması ve bunun problem yaratması, verilen kararlarında sorunlarla karşılaşması ve daha pek çok durum da insanları etkileyebilecektir. Her zaman için de Türkiye’de ve diğer ülkelerde kendinizi bu alanda başarıya ulaşan uzmanlardan yardım alarak rahatlıkla geliştirebiliyorsunuz.

Motivasyon Eğitimi Nasıl Yapılır?

Yürütülen çalışmalar doğrultusunda artık günümüzde bireylerin problemlerinin çözülebilmesi ve verdikleri kararların onların hayatına olan etkisinin anlaşılabilmesi için ekstra çaba sarf edilmemektedir. Böylelikle de kişinin kendi eksikliklerini, fazlalıklarını, yapması gerekenleri ve yapmaması gerekenleri anlamasına imkan tanınabiliyor. İnternet üzerindeki yayınlarda olduğu gibi, yüz yüze verilen bireysel eğitimlerde de insanların ihtiyaç duyduğu psikolojik yardım ve bilgiler de ulaşıma açık tutuluyor. Böylelikle de her zaman için eğitimin bireyin hayatına etki edebilmesi ve vereceği kararlara bağlı olarak da kendini motive edebilmesi mümkün kılınabiliyor. Motivasyona dair kişisel eğitim motivasyon bilgilerinin uzmanlar aracılığıyla paylaşılabilmesi ve hepsinin de çok uzun süredir değerlendirmeye tabii tutulması dikkatlerden kaçmamaktadır. Kişinin kendini mutlu hissedebilmesi ve eğitime uygun sonuçlarla çalışmalarını sürdürebilmesi için de en az 3 haftalık bir programa uyulması şarttır.

Benzer Yazılar

Kişisel Gelişime Adım Atmak Kişisel Gelişim
Kişisel Gelişim Süreci Kişisel Gelişim
Kişisel Gelişim Hakkında Kişisel Gelişim
Kişisel Gelişim Kursları Kişisel Gelişim

Bu Yazı Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?