Liderliğin sonradan öğrenilebileceği hakkında tez savunan uzmanların yanı sıra liderlik duygusunun ve yeteneğin doğuştan var olduğunu belirten kişisel gelişim uzmanları, bu tartışmalarını sürdürürken ortaya yeni alanlar da çıkmaktadır. Girişimcilik adı verilen hem liderliği hem de yaratıcılığı meydana getiren akımların günümüzde çok önemli sonuçlarının olduğunu görebiliyoruz. Örneğin Facebook, WhatsApp gibi dünyanın en büyük start upların liderlik ve girişimcilik kavramlarının bir araya gelmesiyle birlikte oluştuğunu görebiliyoruz.Kişisel gelişim ve girişimcilik zirvesi kapsamında yapılan toplantılarda aslında işin çekirdeğinde yatan temel noktanın hedef belirleme, kararlılık ve motivasyon olduğunu görebiliyoruz. Liderliğin insanın yaratılış itibariyle doğuştan var olduğunu ancak bunun mutlaka fark edilmesi gerektiğini savunan uzmanların fikirleri ise şu anda daha çok kabul ediliyor. Yani bir diğer kilit nokta ise farkındalık. İnsanın kendi potansiyelini fark etmesi hemen ardından bir hedefe yönelmesini sağlıyor. Hedefe yönelen bir kişi de o an motivasyon sahibi oluyor. Motivasyon desteği ile birlikte hedeflerini gerçekleştirmek isteyen bir insanın kararlı olması da başarılı olma yolundaki eksik parçayı da tamamlamış oluyor. Görüldüğü gibi kişisel gelişimin ana taslağı bu sayede ortaya çıkmış oluyor.

Kişisel Gelişim ve Özgüven

Kişisel gelişim ve liderlik konusunda insanların sahip olması gereken bir diğer önemli özellik ise özgüvendir. Özgüven de yukarıda saydığımız unsurların bir bileşeni olarak ortaya çıkar. Hedefi olan bir insan, o işe ulaşmak için güdülenir. Bu süreçte kazandığı başarılar onu daha kararlı kılar ve özgüveni yerine getir. İnansın istediği her şeyi yapabilecek güçte olduğunu ve yeter ki kendisine inanmasının gerektiğini ifade eden prensip olan NLP’de de anlatıldığı gibi bu parçaları bir araya getirdiğinizde gerçek aydınlanmayı yaşayabiliyorsunuz.

Kişisel gelişim ve liderlik semineri şeklinde düzenlenen toplantılarda da bu gibi önemli noktalara değiniliyor. İnsanların başarıyı Kaf dağının arkasında aramasına ise hiç gerek yok. Gerekli olan şey, kendi gücünü bilmek ve buna göre hareket etmek. Her ne kadar olumlama yöntemi ile hareket edilse de yine de hedefe ulaşırken oluşabilecek olumsuzluklara karşı da bir B planı hazırlamak gerekiyor.

Kişisel Gelişimde Metotlar  

Kişisel gelişim içerisinden pek çok bileşen yer alıyor. İnsanlar bu gelişimi sadece bireysel olarak elde edilen başarılardan ibaret sana da aslında bir uyanış anlamına gelen kişisel gelişimde, olumlama, NLP ve DISC envanter kişilik renk testi gibi farklı uygulamalar bir arada kullanılır. Genel metotlar arasında yer alan kişisel gelişim terimleri arasında davranış eksikliği, kalibreli döngü, ölçekleme, derin yapı, bağlam gibi ifadeler kullanılır. Kişilik testlerinde uygulanan renk uygulamaları ile birlikte de bireyler hakkında karakter analizi yapma ile ilgili ip uçları değerlendirilir.

Kişisel Gelişimde Kullanılan Yöntemler

Kişisel gelişim testleri arasında ilk olarak renk testi öne çıkar. Beyinin karakterle ilgili uyumu üzerinden değerlendirme yapıldığı için bu yöntem genelde psikologlar tarafından kişisel  gelişim için yardım alan kişilere uygulanmaktadır. Örneğin kırmızı rengini seçen bir bireyin otoriter, kuralcı bir kişiliğe sahip olduğu belirlenirken yeşil rengini seçen kişilerin daha muhafazakar ve geleneklere bağlı bir yapıda olduğu gözlemlenebiliyor. Bu noktada dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur ise bu renk testlerinin kesin bilgi vermediğidir. Test envanterleri arasında yer alan bölümde bulunan bu işlemler sadece kişilere nasıl bir karakterde bulunduğu ile ilgili değerlendirmeler yapılıyor.

Kişisel Gelişimin Medyadaki Yeri

Son dönemlerde çok popüler bir hal alan kişisel gelişim tv programları eğitim seviyesi ne olursa olsun insanların dikkatini çekmeyi başarıyor. Gayet sade bir dille izleyicilere gerekli motivasyon kaynaklarını sıralayan bu programlarda, neler yapmanız gerektiği ile ilgili detaylı bilgileri öğrenmesiniz de yaşamanızda yeni bir sayfa açmak istiyorsanız en azından yardım ve ip ucu alabilirsiniz. Kişisel gelişimde kullanılan metotların temelini oluşturan NLP yani Neuro Linguistic Programme üzerinden karakter testlerinizi de bir araya getirerek güdülenme ihtiyacını karşılamanız mümkün olabiliyor. TV programlarının yanı sıra son dönemlerde yayın hayatına geçen dergi ve gazetelerde de bu konu ile ilgili önemli yayınlar yapılıyor. İnsanları hem kariyer hem de gelecek planlamalarını yapmaya yardım eden bu yayınları takip ederek motivasyon konusunda yapmanız gereken bir rota çizebilir ve hayatınızı şekillendirebilirsiniz.

Bu Yazıyı Değerlendirmek ister misiniz?
Lütfen Bu Yazıya Puan vermeyi Unutmayın !!! 😉
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir