Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişimde Kullanılan Yöntemler Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişimde Kullanılan Yöntemler

  • 81

Kişisel gelişim yöntemleri arasında bulunan seçenekler arasında öncelikle farkındalık yaratmak ilk sırada yer alıyor. Bireysel farkındalık aynı zamanda kişisel gelişim alanları içerisinde bulunuyor. terapiye alınan bir kişinin ilk olarak kendi özelliklerini bilmesi ve her şeyi başarabileceği konusunda inançlı olması sağlanıyor. Neuro Linguistic Programme tarafından da belirtilen bu durumda, her insan içerisinde bulunduğu olumsuz durumlardan kurtulabilecek potansiyele sahiptir. Bu durumda insanlar, sadece inanarak ve kendisinin farkına vararak isteklerini yerine getirebilir.

Kişisel Gelişim Alanları

Kişisel gelişim yöntemleri arasında aynı zamanda kariyer planlamaları da bulunur. Bu uygulamalar yeni mezunlara ve lise öğrencilerine yönelik olarak yapılır. Öncelikle hangi mesleğe yatkın oldukları konusunda bir işlem yapılır. Daha sonra o kişilere yönelmeleri gereken alanlarla ilgili olarak bilgiler verilir. Bu bilgiler çok önemlidir çünkü bir çocuk müzisyen olmak istiyorsa ve testin cevabı da bu yöndeyse şartlar ne olursa olsun bu testi yapan kişiye bildirilmelidir. Böylece çocuğun daha çok motive olması sağlanır.

Kişisel gelişim zaman yönetimi de bu bilim dalının alanları içerisinde yer alıyor. İnsanların yoğun iş yaşamında kendilerine zaman ayırmalarını sağlamak için kullanılan bu programlarda etkili bir şekilde plan yapma ve ona göre çalışma gibi unsurlar hakkında bilgi verilir. Genelde büyük şehirlerde yoğun bir çalışma hayatına sahip olan kişilerin bu yöntemlerden yararlandığını belirtebiliriz.

Kişisel gelişim zirvesi olarak birçok uzmanın bir araya geldiği toplantılar sayesinde önemli bilgiler edinebilir ve hayatınıza yön verecek küçük ip uçlarıyla tanışabilirsiniz. Genelde uzman yazarlar, psikologlar ve sosyologlar tarafından düzenlenen bu seminer ve zirvelere başarı hikayesi ile örnek olabilecek ünlüler de katılır. İnsanlara rol model olabilecek bu kişilerin etkili bir kişisel gelişim örneği olduğunu belirtelim. Çünkü özellikle gençler için bir örneğin olması,o kişinin neler yapabileceği ile ilgili bilgilere sahip olmasına yardımcı olabilir. Bu zirvelerin kaçırılmamasına özen gösterilmeli. Birçok çalışma bir araya gelerek bu bölümler oluşturulduğunda daha sağlıklı bir bilgi şenliği ortaya çıkabiliyor. Zirveler genelde üniversitelerde ve büyük kültür merkezlerinde gerçekleşiyor.

Kişisel Gelişimde Nelerden Yardım Alınır?

Kişisel gelişimi sağlayabilmek için öncelikle insanların kendisine gerekli soruları sormaları gerekiyor. Peki bu gerekli sorular nedir? İlk olarak benim bir hedefim var mı? Ya da bu hedefime ulaşırsam ne olacağım? Görüldüğü gibi genel olarak örneklendirebileceğimiz kişisel gelişim konusunda ilk sırada bir hedef yer alıyor. Hedef, her zaman bireysel başarı için çok önemli unsurlar arasınadır. Çünkü hayatında bir hedefi olmayan bir insanın hangi kanaldan yardım alacağı konusunda da bir hedefi yoktur. Bu nedenle uzmanlar genelde en kötü kararın bile kararsızlıktan iyi olduğunu düşünür. Kişisel gelişim sözleri içeriğinde yer alan bu tanım aslında çok doğrudur. Bir öğretmen adayının Milli Eğitim Bakanı olma hedefinin olması kişisel gelişim için gerekli olan temeli oluşturur. Bu kişi, hedefine ulaşabilmek için gerekli sınavları geçmeye çalışır ve bu yönde eğitimler alır. En sonunda da hedefine ulaşarak bireysel gelişiminin bir tanesini tamamlamış olur. Dikkat ettiyseniz tamamen kişisel gelişimini tamamlamış diyemiyoruz. Çünkü insan, doğumundan ölümüne kadar gelişebilen ve kendi yaşantısındaki şartları, güdülenme duygusuna göre harekete geçirebilen ve farklı hale getiren bir canlıdır. Kişisel gelişimimi tamamladım diyen bir kişi aslında, gerileme sürecini de başlatmış olur.

Kişisel Gelişim Kaynakları

Kişisel gelişim tanımı olarak kısaca, bir insanın kendi yetilerinin farkına varması ve bu yönde gerekli motivasyonlar ile hedefe emin adımlar yürümesi diyebiliriz. Ancak bu hedefte mutlaka alternatif yollar da belirlenmelidir. Amaç olarak yürünecek olan yolda karşınıza önemli zorluklar mutlaka çıkacaktır. Kişi için en önemli sınavlar işte bu noktada başlar. Karşılaşılan sıkıntılarda yılma noktasına gelindiğinde insanın kendisine neden bu yolda olduğu sorusunu sorması gerekmektedir.

Kişisel gelişim terapileri, günümüzde mutlaka uzman psikologlardan alınacak yardımlarla gerçekleşmelidir. Evet bir başarı hikayesine sahip olan kişiler sizin için iyi bir model olabilir ancak tek başına yeterli değildir. Çünkü teknik konuları da bilmede yarar var. Aynı zamanda süreç içerisinde çeşitli basit üsluplara sahip olan kitaplar da okunabilir. Bu, kafanızı dağıtmaya ve kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olur.

Benzer Yazılar

Kişisel Gelişime Adım Atmak Kişisel Gelişim
Kişisel Gelişim Süreci Kişisel Gelişim
Kişisel Gelişim Hakkında Kişisel Gelişim
Kişisel Gelişim Kursları Kişisel Gelişim

Bu Yazı Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?