Bir kişinin kendini geliştirmek ve önceki haline kıyasla çok daha bilgili, çok daha başarılı veya çok daha sosyal hale gelmesini sağlayabilmek için süreçte dikkatli olması gerekmektedir. Böylelikle de kişisel gelişim hedefleri insandan insana değişebilecek ve verilen karara bağlı olarak da geçen süre zarfındaki karakteristik değişiklikler de rahatlıkla görülebilecektir. Bunun için de sadece 1 aylık bir zaman dilimi yeterli olabilecek fakat bazı insanlar sırf kendilerine inat olarak yaptıkları değişiklikleri kalıcı hale getirmeye çalışıyor. Eğer eğitim aldığınız ve ne yapacağınızı öğrendiğiniz bir şeyi bir ay sonra da gönülsüz ve zorla yapıyorsanız, bu konuda kendinizle çelişebilirsiniz. Sürecin dikkatli bir şekilde yapılandırılması ve belirlenen hedefe göre de işlemlerin sürdürülmesi gerekmektedir.

Karakter Yapısına Göre Hedef Belirleme Süreci

İnsanların karakteristik özelliklerini yansıtabilmeleri ve bunların devamlılığını sağlayabilmeleri için sadece kendilerini tanımaları ve faaliyetlerini de güncel özelliklere göre yapmaları gerekecektir. Böylelikle de süreç istendiği gibi devam edebilecek ve temel değerlerin tamamı da insanların istediği biçimde ilgi görebilecektir. Kişisel gelişim hikayeleri başarılı olan insanların çoğu zaman çok büyük sorunlarla karşılaştıkları ve bu süreçte de belli başlı problemlerle karşılaştıkları anlaşılabilecektir. Buna bağlı olarak da her türlü çalışmanın ve gelişime dair eğitimin de bireyin günümüzdeki özelliklerini genele ulaştırmasını mümkün kılacaktır.

Kişisel Gelişim Hedefleri ve Özgüven Özellikleri

Binlerce kişinin bir anda kendini değiştirmesi ve bu bireylerin de aynı toplumda olması, on binlerce hatta yüz binlerce insanın da farklı davranmaya başlamasına neden olabilecektir. Stresin yoğun olduğu ve çok büyük bir kavga ortamının bulunduğu ortamlarda kişisel gelişim hikayesi olumlu olsun diye çaba sarf eden kişilerin de eğitime uygun hareket etmesi şart olacaktır. Böylelikle de stresten kurtulmak zorunda olan bireylere karşı tutumları da olumlu olacağı için, her türlü işlemin direkt olarak kendinden emin ve verimli hayat yaşayan bireyler tarafından etkilenebileceği bilinmektedir. Aksi taktirde hiçbir şekilde özgüvenli olmayan insanların kendilerini gerektiği önemi vermeyecekleri ve streslerinin devam etmesinden dolayı da direkt olarak toplumun aynanı olacakları anlaşılabilecektir.

Kişisel Gelişimde Faaliyet Gösteren Yayınlar

Kişisel gelişim ile ilgili basılan kitapların sayısı son dönemlerde önemli oranda arttı. Bu durum aslında insanların kitaplara olan ilgisini artırma bakımından iyi olsa da işi ticarete döken şahısların ve yayınevlerinin bulunması kalitesiz kitapların ve eserlerin ortaya çıkmasına enden oldu. Kişisel gelişim yayınevleri olarak Varlık, Remzi, Opsilon gibi firmaların ön plana çıktığını görebiliyoruz. Bunun yanı sıra Elma, Alfa ve Olimpos gibi kitapevlerinin de kişisel gelişim hakkında eserler ürettiklerini görebiliyoruz.

Kişisel Gelişimde Üretilen Eserler

Genelde deneme türünde olan kişisel gelişim yazıları, son dönemlerde roman içerisinde yer alan karakterler üzerinden de anlatılmaktadır. Aynı dili sinemada da kullanan senaristler ve yönetmeler bu şekildeki anlatımların daha doğru olduğunu düşünmektedir. Çünkü insanlar hem hayal dünyasını bu şekilde geliştirebiliyor hem de roman, hikaye, film ve dizideki o kişiyi kendisine rol model olarak hayatına bir nebze de olsa yön verebiliyor.

Kişisel gelişim yazarları yabancı olarak bakıldığında Daniel Coleman isminin Duygusal Zeka kitabı ile ön plana çıktığını görebiliyoruz. Bu yazar, dünyada bestseller olan kitabı ile birçok insanın hayatını değiştirdi. Türkiye’de ise Mümin Sekman, Doğan Cüceloğlu ve Üstün Dökmen gibi isimlerin başarılı yazarlar olduğunu belirtebiliriz. Ülkemizde de son dönemlerde büyük ilgi konusu olan kişisel gelişimde aynı zamanda gazete yazıları, televizyon ve radyo programları ve son dönemlerde sosyal medya kanalları da bulunuyor.

Kişisel gelişim yazıları günümüzde internet üzerinde de pek çok blogda yer alıyor. İnternette bu konu ile ilgili pek çok kaynak bulunuyor. İnternet sitelerini dolaşarak kendiniz için bir yazar  bulabilir ve buna göre o kitabı alarak okuyabilirsiniz. En çok okunan kitaplar listesinden hangi yazarın daha çok tercih edildiğini de öğrenmeniz mümkün. Kişisel gelişimde Üstün Dökmen, Hürriyet, Milliyet ve Posta gibi gazetelere köşe yazıları gönderiyor. Sosyal medya hesaplarında da kişisel psikolojiyi konu alan paylaşımları takip edebilirsiniz. Olabildiğince çok şey okumak sizlerin aydınlanması için gereklidir. Yabancı ve yerli yazarlardan farklı görüşleri bir arada bulunduran isimleri değerlendirmek gerekiyor.

Bu Yazıyı Değerlendirmek ister misiniz?
Lütfen Bu Yazıya Puan vermeyi Unutmayın !!! 😉
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir