Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişimde Bilmemiz Gerekenler Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişimde Bilmemiz Gerekenler

  • 76

Günümüzün baş döndürücü hızına yetişmek zor ve bu durumda bir birey olarak toplumda yer alabilmek için bir şeyler yapmak gerekiyor.Kişisel gelişim nasıl sağlanır sorusu, esasında bireyselliğin çok önemli olduğu modern sosyal yapıda çok sık tekrarlanan sorular olarak göze çarpıyor. Burada ilk olarak kendimize yöneltilen soruların daha açıklayıcı olacağını belirtebiliriz. Uzmanlar da kişisel gelişimin öncelikle ontolojik olarak yani kişinin varlığını sorgulamasından geçtiğini belirtiyor. Yani, kendimizi geliştirmek istiyorsak, arkadaşımızın, eşimizin yaptığını uygulamak, sorgulamak yerine okun yönünü kendimize yönelterek ne istediğimizi belirlemeliyiz.

Soru Sormak Çok Önemli

Gerek kendimize gerekse çevremize yönelttiğimiz sorular, yeni cevaplar bulmamızı ve aydınlanmamızı sağlayacaktır. Örneğin, “bu akşam kesinlikle ders çalışacağım yerine” “bu akşam çalışmalı mıyım?” sorusunu sormak çok daha doğru olacaktır. Böylece bir işi yapabilmek için kendimizi ona zorunlu hissettirmek yerine mantıklı sorular ile neden sonuç ilişkisi ile hareket etmek işimizi çok daha iyi yapmamıza yardımcı olacaktır. Konuyu olabildiğince derinlemesine düşünmek yerinme kilit noktaları belirlemek ve buna göre hareket etmek hem stresimizi azaltacak hem de o işe olan isteğimizi daha da artıracaktır. Çünkü zorunluluk, tıpkı bir işe konulan yasak gibi o konuda çekinmemizi ve istemeden yapmamıza neden olacaktır. Kişisel gelişim nasıl olmalı sorusuna cevap olarak buradan verebileceğimiz yanıt, zorunluluk değil istek ve merak içeren bir süreç olmalıdır olacaktır.

Kişisel Gelişimde Bilmemiz Gerekenler

Başarılı bir hayatın tesadüflerle elde edildiğini söylemeyiz. Çalışmak ve o işte en iyisi olabilmek, sorgulayarak doğru yolu bulmak o işte en önemli nokta. Ayrıca beynimizi bu yönde tenkit etmek ve güdülemek fizyolojik olarak koordineli çalışmamızı sağlayacaktır. Kişisel gelişim ne işe yarar sorusunun en önemli cevaplarından biri de beynimizi, fiziksel ve zihinsel olarak en üst verimde kullanmamızı sağlar olabilir. Çünkü vücudumuz tek bir noktadan yönetilir. Eğer yönetim merkezine doğru veriler ve bilgiler verirsek o da işini iyi yapar ve kişisel gelişimimizi sağlarız. Kişisel gelişim sadece bir şirkette yönetici olmak demek değildir. Okumayı öğrendikten sonra bunu başkalarına öğretmek de bir gelişimdir.

Kişisel Gelişim Hakkında

Son dönemlerde insanların en çok ilgi gösterdiği konuların başında kişisel gelişimle ilgili konular geliyor. Bunlar bazı kişiler için kişisel gelişim zırvaları olarak değerlendirilse de aslında insanların başarıya doğru ilerlemesinde onlara yardımcı olacak önemli içerikleri bir arada bulunduran konu da kişisel gelişim konusudur. İnsanlar toplumda bir birey olarak hareket ederek başkalarına ve kendine yardımcı olabilmek için elinden geleni yapmalı. Kişisel gelişimin temel çıkış noktası da işte bu şekilde belirleniyor. Genel olarak baktığımızda insanların bazıları bu konuyu yüksek ego edinme ve bunun sonucunda insanlara mağrur bir şekilde bakma olarak görebiliyor. Ancak zaman yönetimi, farkındalık gibi konuları insanlara sağladığı için bu konu temel prensipler içerisinde yer alıyor.

Kişisel Gelişim Nedir?

Kişisel gelişim çakıl taşları olarak da çıkan bir yayın ve program üzerinden insanlara dersler veren ve onların kendi motivasyonlarını sağlayarak başarılı olmalarını sağlayan bir sistem. İlk olarak bir hedef belirlemek, zamanın düzenli ve doğru bir şekilde kullanmak gerekiyor. ardından gerekli motivasyon ve hedefin verdiği moral ile özgüven sağlanıyor ve bu sayede emin adımlarla istenilen noktalara gelinebiliyor. Kişisel gelişim sürecinde insanlar uzmanlarda yardım alabilir. Bu konuda eğitim veren, kitap yazan ve görüşleri bulunan kişilerin bulunduğunu görebiliyoruz. Bestseller olan kitaplar, kişisel gelişim hakkında insanlara NLP gibi disiplinler ışığında bilgi veriyor.

Kişisel gelişim çalışmaları günümüzde oldukça geniş kapsamlı yapılıyor. Gençlerin sorumluluk alabilmesi için yapması gereken çalışmaları bu şekilde öğrenebiliyorsunuz. Aynı zamanda yeni mezunlara gösterilen kariyer programları ile ilerleyen dönemlerde nasıl bir hayat yaşayacakları konusunda rehberlik yapılıyor. Üniversitelerde düzenlenen seminerler ile birlikte insanlar bu konuda yeterli bilgi sahibi olmaya çalışıyor. Kişisel gelişim aslında insanın kendisine inanması durumunda başarabileceği bir konu başlığı. Her insan, hayatında bir defa bu konu ile ilgilenmelidir. Kitaplar okuyarak ya da seminerlere katılarak kişisel gelişimin ne olduğu hakkında daha detaylı bilgiler edinebilir ve çalışmalarınızı sürdürebilirsiniz. Emin olun ki bu konuda birtakım şeyler öğrenmek sosyal yaşamınızda sizlere katkı sağlayacak ve gelişiminizi hızlandıracaktır.

+1500 Blog Abonesi Arasına Katılın.Yazılar Haftalık Mail Adresinize Gelsin?


Benzer Yazılar

Kişisel Gelişime Adım Atmak Kişisel Gelişim
Kişisel Gelişim Süreci Kişisel Gelişim
Kişisel Gelişim Hakkında Kişisel Gelişim
Kişisel Gelişim Kursları Kişisel Gelişim

Bu Yazı Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?