Kişisel gelişimde başarılı olabilmek için öncelikle kendimize güvenmemiz gerekiyor.  Kendimize güvenebilmek için de çok büyük değişiklikler yapmamıza gerek yok. Hayatımızda, bu zamana kadar bizlere engel olan sorunları tespit edebilmek için kendimize doğru soruyu sorduğumuzda ilk adımı atmış oluyoruz. Uzmanların da belirttiği gibi kişisel sorgulama, insanın harekete geçmesini sağlayan ilk aşamalardan. Beyin psikolojisini aktifleştiren bu uygulamada kendimize neyi yapmak isteyip istemediğimizi sormalı ve buna göre davranmalıyız. Her davranışın altında olumlu bir niyet bulunur ancak bazı hareketlerimiz bizleri istemediğimiz noktalara götürebilir. Bu gibi durumlarda edindiğimiz acı tecrübelerden ders almalı ancak bununla bir arada yaşamamalıyız. İnsanın kendine güven konusunda en çok dikkat etmesi gereken nokta, geçmişten ders almak ancak geçmişle yaşamamaktır.

Kişisel Gelişim Olanakları

Günümüzde kişisel gelişim psikoloji kitapları sayısı her geçen artıyor. Bu kitapların bazıları tamamen teorik olarak yazılırken bazıları ise yaşanmış gerçek hikayelerden ortaya çıkıyor. Genel olarak baktığımızda, son dönemlerde bu tür kitapların betseller listesinde yer aldığını görebiliyoruz. Bunun nedeni ise insanların olumlu telkine ve motivasyona ihtiyaç duyması ve bir rol model olarak bir figür seçmesi. İşte bu nokta çok önemli. İnsanın kişisel gelişimde harekete geçebilmesi için motive olması gerekiyor. Motivasyon için de olumlama ve özdeşleştirme sistemleri beyin tarafından kullanılıyor. Örneğin bir öğretmenken müdür olan bir kişinin kaleme aldığı bir kitap, aynı hedefe sahip olan genç bir öğretmen adayının müdür hatta bakan olabilmesi için gerekli motivasyonu sağlayabilir. Bu nedenle yaşanmış hikayelerden yazılan kitaplar, toplum tarafından daha çok benimseniyor. Çünkü insanlar, duymak istediklerini duyuyor ve böylece daha kolay motive olabiliyor.

Kişisel Gelişimin Yeri

Modern yaşantıda insanların birbirleriyle olan iletişimi artık çok farklı. Genelde teknoloji üzerinden bağlantı sağlanıyor ve dış görünüşe dayalı uygulamaların sayısı çok fazla. Kişisel gelişim rehberi adı altında insanların sosyal medya araçlarını kullandığını ve böylece geniş kitlelere ulaştığını görebiliyoruz. Kişisel gelişim raporu gibi uygulamalar bile mevcut. Bu kişiler, paylaştıkları bir fotoğraf, anlattıkları bir anı ile birlikte insanları etkileyebiliyor. Değişen yaşam koşullarını da topluma etkisi bu şekilde oluyor.

Kişisel Gelişimde Başarıya Nasıl Ulaşılabilir

İnsanların kendini geliştirebilmeleri ve örneğin iletişim konusunda eksik oldukları noktalar bulunduğunu anlamaları için bunların yüzlerine çarpılmasına gerek yoktur. Özellikle de takıntı rahatsızlığı bulunan bireylerde daha sık görülen kendini düzeltme ve öz eleştiri yapma durumunun ayrıca diğer insanlara yansımadan önceki hali başarıya ulaşılmasına imkan tanıyabilecektir. Bu rahatsızlığın atılabilmesi son derece zor olsa da, kendini sıra en son o rahatsızlığa gelene kadar düzeltecek ve böylelikle de hem toplumsal ilişkilerinde hem de günlük hayatındaki her türlü işleminde kusursuz hale gelebilecektir. Kişisel gelişim ile ilgili hikayeleri incelendiğinde de aslında çok büyük bir bölümünün öz eleştiriyle başladığı ve insanların bireyi eleştirmeden önce kendisine çeki düzen verdiği görülmektedir.

Kişisel Gelişimin Örnekleri ve Hikayeleri

Yıllar sonra dahi kişinin, içerisinde bulunduğumuz dönemde yapmış olduğu hataları anımsayarak üzülmesi ve işlemlerini de buna bağlı olarak şekillendirmesi mümkün olabilecektir. İnternet üzerindeki yayınlarda ve makale açıklamalarında artık herkese hitap edilmeye başlandığı için de herkesin kendinden bir parça bulabilmesi mümkün olmuştur. Son dönemde çok daha önemli ve dikkat çekici hale geldiği bilinen kurumlarda da insanlara kendilerini geliştirmeleri için çeşitli yollar sunulabiliyor. Girişimcilikten başlayan ve cesarete kadar uzayan yelpazede de bireylerin fikirlerini direkt olarak güncel yazılarla birlikte kişisel gelişim ile ilgili şiir tarzındaki yazılarla yansıtması kolaylaşmıştır.

İlham Alınacak İnsanlar ve Hedef Belirleme

Yürütülen çalışmalar doğrultusunda günümüze kadar ulaşmayı başlayan ve çok uzun süredir de devam eden her türlü işlemin artık binlerce kişi tarafından bilindiği öğrenilmiştir. Özellikle de ülkemizde ve çevre ülkelerde stres seviyesi arttığı taktirde belli başlı sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Hedef belirleyecek olan gençlerin de stres seviyesinin yüksekliğinden kaynaklanan problemlerin yansıtılabilmesi ve insanlarla olan ilişkilerini gözden geçirmeleri mümkün olabilecektir. Yıllar sonra dahi açık tutulmaya uygun olduğu öne sürülen ve gelişime açık olan insanlar tamı tamına kusursuz hale gelene dek kişisel gelişim ile ilgili makaleler bireyin düşünce yapısına uygun hale gelebilecektir. Buna bağlı olarak da süreç her zaman için başarıyı destekleyen yapısıyla dikkat çekebilecek ve hedefin belirlenebilmesine imkan tanıyabilecektir.

Bu Yazıyı Değerlendirmek ister misiniz?
Lütfen Bu Yazıya Puan vermeyi Unutmayın !!! 😉
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir