Kişisel Gelişimde Başarılı Olma Ve Kariyer Rotası Çizme

Modern çağın insan üzerine yoğrulan çalışmalarının kilometretaşlarından olan“Kişisel Gelişim”i insanlarla buluşturan unsurların başında kişisel gelişim romanları geliyor. Hatta kişisel gelişim romanlarının, bu konuda hiç fikri olmayan yahut uzak durmuş bireyleri kişisel gelişim serüvenine dahil eden ilk basamak olduklarını söylemek yanlış olmaz. Eğitici, öğretici, rehberlik edici teorileri formülize eden türevlerine uzak bir tutum gösteren okurseverler, pek çoğu dünya çapında “bestseller” olmuş kişisel gelişim romanlarıyla önyargılarını bir kenara bırakabiliyor ve kişisel gelişim rotasına yelken açabiliyorlar. En popüler olanları arasında “Ferrari’sini Satan Bilge”, “Bir Çift Yürek”, “Şahane Hatalar”, “Tavuk Suyuna Çorba” gibi örneklerin gösterilebileceği bu kitaplar, aynı zamanda kişisel gelişim yolunda kariyer hedefleyen bireyler için de sağlam bir veritabanı oluşturmanın zemini olma işlevini görüyorlar.

Nasıl Devam Etmeli?

“Bir kitap okudum hayatım değişti”… Kişisel gelişim serüvenine atılan pek çok bireyin yolun başında sarfettiği bu söz, kendisinde bilinçsel bir farkındalık yaratan bir kitabın ardından söyleniyor genellikle. Merdivenin ilk basamağı olan kitaplardan birini okudunuz,artık teorik, bilişsel ve davranışsal bilgiler edinmeye hazır ve meraklısınız… Heyecanla serüveninize hangisiyle devam etmeniz gerektiğini düşünüyorsunuz… Tam bu noktada ufukta bir kara parçası kendini gösteriyor: kişisel gelişim seti. Kişisel gelişim setleri, “nasıl devam etmeliyim” diye kafasında soru işaretleri taşıyan okuyucuya kişisel gelişim yolunda metodik bir ilerleme rotası çiziyor. Ayrıca sırasıyla hangi farkındalıklarınızı yükseltmeniz ve edinimler kazanmanız gerektiği konusunda da sağlam bir rehberlik görevi üstleniyor. Pek çok farklı yayınevinden onlarcası raflarda olan kişisel gelişim setlerinin dünyaca ünlü olanlarından da edinmek mümkün.

Süreli Yayınlar ve İnternet Siteleri

Kişisel gelişimi benimsediniz, yaşantınıza etkin bir şekilde soktunuz ve şimdi bu alanda kariyer yapmayı hedefliyorsunuz.Başarılı bir kişisel gelişim uzmanı olma yolundaki püf noktalarından biri de, bu alanda kendini ispatlamış koçların önerilerine uyum sağlamak ve yaşantılarını dikkate almak. Bu anlamda mentörlerle yapılan kişisel gelişim röportajları kritik önem taşıyor. Derlenmiş kitap halinde basımı çok az olan bu tip röportajlara gazete, dergi ve kişisel  gelişim sitelerinde rastlamanız ise çok daha mümkün. Görüldüğü gibi ideal bir kişisel girişimci; alanındaki edebi örneklere hakim olduğu gibi aylık dergi, gazete ve internetteki kişisel gelişim sitelerini de takip ederek kendini sürekli güncel, ufkunu da geniş tutmalı.

Daha Aktif Olma Vakti

Kitaplar, dergiler, internet mecrası gibi alanlarda fikriyatınızı geliştirip yeterli donanıma sahip olduğunuzu düşünüyorsanız artık ayaklanıp panellere, eğitimlere ve kişisel gelişim seminerlerine dahil olmanın vakti geldi demektir. Ülkemizdeki kişisel gelişim seminerlerinin çoğu İstanbul’da gerçekleşmekle birlikte, son yıllarda pek çok farklı ilde de boy gösteriyorlar. Atölye çalışmaları, farklı metodlar ve teorik eğitimlerle ilerleyen seminerlerin ücretli olanları olduğu gibi katılımın ücretsiz olanlarını bulmak da mümkün. Kişisel gelişim seminerleri sayesinde alandaki eğitimlerin nasıl verildiğini görüp, teorik bilgilerinizin karşılıklarını tartabilir aynı zamanda sizinle aynı kariyer hedeflerine sahip insanlarla tanışıp sosyal çevre kurabilirsiniz. Malzemesi insan olan kişisel gelişim eğitimlerinde deneyim sahibi olmak ve gelişmeye başlayan iletişim becerilerinizle yeni yol arkadaşları edinmek, vizyonunuzu ve birikiminizi geliştiren bir hamle olacaktır.

Kişisel Gelişim Koçu Olmak

Bir kitapla başlayan, yaşantınıza yedirmenizle gelişen, seminerlerle güçlenen kişisel gelişim serüveniniz size artık bu alana hakim olduğunuzu söylüyor ve kişisel gelişim koçu olmayı planlıyorsunuz… Ne yazık ki kişisel gelişim koçluğu üniversitede bir bölüm bitirip diploma alınarak sahip olunan bir meslek değil. Bu sebeple alanda tam yetkin ve donanımlı olmanız için çeşitli eğitimlere katılarak mümkün olduğunca kişisel gelişim sertifikası edinmeniz ve olabildiğince profesyonelleşmeniz gerekiyor. Eğitim ve bazı seminerlerin sonunda verilen kişisel eğitim sertifikası niteliği taşıyan belgeler size zamanla bu alanda pek çok iş imkanı yaratabilir. Kişisel gelişim koçluğunun; kariyer koçluğu, ebeveyn koçluğu, yaşam koçluğu gibi farklı türevleri de mevcut. Vizyonunuz ve bilginiz genişledikçe, istidadınız olan alana doğal olarak yöneleceksiniz. İlerleyen süreçte serbest şekilde danışan alabileceğiniz gibi kurumsal alanda da ilerlemeniz mümkün. Tabii bunun için rüştünüzü ispatlamanız ve adınızı duyurmanız oldukça işlevsel olacaktır. Motivasyonunuzu, birikiminizi ve çevrenizi sürekli yenileyip, geliştirip ilerlemek kariyer yolunuzda size büyük fayda sağlayacaktır.

Bu Yazıyı Değerlendirmek ister misiniz?
Lütfen Bu Yazıya Puan vermeyi Unutmayın !!! 😉
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
3 Saniyede Ne Aradığınızı Bulun!!!

+1500 Abone Arasına Katılmak ister misiniz?

Aşağıdaki kutucuğa e-posta adresini yazarak her yeni makaleden anında haberdar olabilirsin.

Aboneliğiniz için Teşekkür Ederim.

Bazı Bilgiler Yanlış

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir