Kişisel Gelişim ve Renk Testleri

Kişisel gelişim, farkındalığı ve kimliğini geliştiren, yetenek ve potansiyel geliştiren, beşeri sermaye yaratan ve istihdam edilebilirliği kolaylaştıracak, yaşam kalitesini artıracak ve rüyaların ve isteklerin gerçekleşmesine katkıda bulunan etkinlikleri kapsar. Kişisel gelişim bir kişinin tüm yaşamı boyunca gerçekleşir. Kendi kendine yardımla sınırlı değil, konsept öğretmen, rehber, danışman, yönetici, yaşam koçu veya rehber gibi başkalarını geliştirmeye yönelik resmi ve gayri resmi faaliyetleri içeriyor. Kişisel gelişim kurumlar bağlamında gerçekleştiğinde, organizasyonlardaki bireysel düzeyde insan gelişimini destekleyen yöntemler, programlar, araçlar, teknikler ve değerlendirme sistemlerine yardımda bulunur. Yani kişisel gelişim merkezleri mevcuttur. Bu gibi kurumlardan kişiler kendilerine özel kişisel gelişim rehberi geliştirebilirler.

Kişisel gelişim kitapları
Kişisel gelişim bulanık bir konudur. Aslında bu listesindeki her biri kitap mükemmel bir kişisel gelişim kitabı. Bu bölümdeki seçeneklerin hepsi, adım adım bir eylem planı olmak yerine, tutkuyu tutuşturmak ve fikir vermek hakkındadır, ancak aslında bu liste daha fazla kitap etrafında dönüyor. Bu liste tüm kişisel gelişim kitaplarının bir kısmını içerir ve aynı zamanda ilham, eğitim ve kendini güçlendirme ile ilgili modern ustaların kitaplarının da bir kısmını da içerir.

Kişisel gelişim psikoloji kitapları aşağıdaki gibidir:
1- The Success Principles Jack Canfield
2- Think and Grow Rich
3- The Power of Positive Thinking Dr. Norman Vincent Peale
4- Outliers: The Story of Success Malcolm Gladwell
5- Getting Things Done David Allen
6- The Power of Full Engagement Jim Loehr ve Tony Schwartz
7- How To Win Friends & Influence People Dale Carnegie
8- The 4-Hour Workweek Timothy Ferriss
9- Crush It Gary Vaynerchuk
10- Let Go Pat Flynn
11- Habit Stacking S.J Scott
12- Choose Yourself James Altucker
13- Awaken the Giant Within Tony Robbins
14- Flow Mihaly Csikszentmihaly
15- Evrenden Torpilim Var – Aykut Oğut
16- Duygusal Zeka – Daniel Goleman
17- Üstün Başarı – Acar Baltaş
18- Savaşçı – Doğan Cüceloğlu
19- Şu Hortumlu Dünyada Fil Yalnız Bir Hayvandır – Ahmet Şerif İzgören
20- Beden Dili – Joe Navarro
21- Eşitler Evi – Üstün Dökmen
22- Aklını En İyi Şekilde Kullan – Tony Buzan
23- Negatif Limanlardan Pozitif Sulara – Oğuz Saygın
24- İnsan Olma Yolculuğu – Osho
25- Beynine Format At – M. Barış Muslu
26- Kendine İyi Bak Enneagram İle Kişilik Analizi – Uğur Batı
27- Güzel ve Etkili Konuşma Sanatı – Emin Özdemir
28- Güçlü Hafıza – Ahmet Yıldız
29- Her Şey Seninle Başlar – Mümin Sekman
30- Dost Kazanma ve İnsanları Etkileme Sanatı – Dale Carnegie

Renk testi
Kişisel gelişim renklerin anlamı vardır, bu mekanizma Carl Jung’un kişilik tiplerine dayanıyor. Kişiliği ölçmek için bir temel olarak Jung’un psikolojik çeşitlerini kullanan çeşitli profilleme sistemleri vardır. Bazılarınız bunu Myers Briggs (MBTI) kılıfı altında görmüş olabilir. Insights kişisel gelişim profilleriyle, 4 renk enerjisinin kullanılmasıyla daha basit, unutulmaz ve anlaşılması kolay hale getirildi. En basitinde, dört grup veya kadranı tanımlar; Fiery Red, Sunshine Yellow, Earth Green ve Cool Blue olarak adlandırılır. Hepimiz, baskın, tercih ettiğimiz düşünce tarzı, çalışma ve başkalarıyla etkileşim halinde olan bu “renk enerjilerinden” birine sahip olacak. En ayrıntılı olarak bulunan tekerleğe 72 farklı pozisyon verilmektedir.

Kişisel gelişim renk testi inceleyelim:
-Kırmızı
Kırmızı olan Aura renkleri olan insanlar daha çok fiziksel ve cinseldir. Zindelikleri ve fiziksel bedenleri ile kendilerini ifade etmeyi seviyorlar. Hayatlarını özlem, güç, cesaret ve kendine güven ile yaşıyorlar. Kırmızı, fiziki gerçeklikte yaşamayı, çevrelerini manipüle etmeyi sever. Gerçeklik onlar için somut olmalıdır. Onları görebilir, dokunabilir, duyabilir, tadabilir ve koklayabilir olmalılar. Kırmızılıklar soyut düşünürler değildir. Duvar yalnızca bir duvardır, daha fazla tartışma veya spekülasyona gerek yoktur. Gerçek, edebi, karamsar ve karmaşık değillerdir.
-Sarı
Sarı renk olan Aura renklerine sahip insanlar aura spektrumundaki en eğlenceli, özgür ruhlu, enerjik ve çocuksu kişiliklerdir. Sarı insanlar harika, hassas ve iyimser varlıklardır; yaşam amaçları, insanlara sevinç getirmek, eğlendirmek ve gezegeni iyileştirmektir. Bu eğlenceli karakterlerin mizah duygusu büyüktür. Gülmek ve diğerlerini güldürmekten hoşlanırlar. Hayatı özgürce ve kendiliğinden yaşamak isterler. Yüzlerinde sürekli bir gülümseme ile insanlara kendilerini ya da sorunlarını ciddiye almamalarını hatırlatıyorlar. Sarılar, eğlenceli, eğlenceli veya yaratıcı olmadıkça, hiç çalışmamayı tercih ederler.
-Yeşil
Yeşiller olan Aura renklerine sahip insanlar aura spektrumundaki en güçlü ve zeki insanlardan bazılarıdır. Yeşiller son derece parlaktır. Bilgi ve fikirleri hızlı bir şekilde işlerler. Bir fikir geliştirmeyi, bir plan organize etmeyi ve sonra ayrıntıları gözetmek için başkasını devretmeyi tercih ederler. Yeşiller, kalıpları tanır ve çözümleri çok çabuk keşfeder. Yeşiller güçleri olduğunda, her şeyi başarabilirler. Amaçları belirlemeyi severler ve onlara ulaşmakta kararlıdırlar. Onlar da tipik olarak gezegendeki işkolikleridir.
-Mavi
Mavi olan Aura renklerine sahip insanlar Yaşam Renklerinin en sevgi dolu, besleyici ve destekleyici kişiliklerinden bazılarıdır. Gezegende olma amaçları, sevgi vermek, sevgiyi öğretmek ve sevilmek olduğunu öğrenmektir. Onların öncelikleri aşk, ilişkiler ve maneviyattır. Maviler genel olarak öğretmenler, danışmanlar ve hemşirelerdir. Temelde sevecen, gezginler ve gezegendeki gözlemciler.
Çoğu ücretli olan kurumlar tarafından yaptığınız kişisel gelişim renk testleri sonucunda bir kişisel gelişim raporu alabilirsiniz. Kişisel gelişim resimli sözler ise kişilerin kendilerini sosyal medya gibi mecralarda ifade etmesi sonucunda oluşmuştur ve makalemizde bulunmamaktadır.

En kaliteli makaleler her zaman elinin altında!

Aşağıdaki kutucuğa e-posta adresini yazarak her yeni makaleden anında haberdar olabilirsin.

Aboneliğiniz için Teşekkür Ederim.

Bazı Bilgiler Yanlış

Bu Yazıyı Değerlendirmek ister misiniz?
Lütfen Bu Yazıya Puan vermeyi Unutmayın !!! 😉
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir