Kişisel Gelişim Ve NLP Nin Önemi

Kişisel gelişim hayat boyu sürecek bir süreçtir. Peki kişisel gelişim nedir? Geniş anlamda kişisel gelişim, bilginizi zenginleştirmeyi, üretkenliğinizi artırmak için yeni beceriler kazanmayı, kendi organizasyonunuzu geliştirmeyi, diğer insanlarla iletişim kurmayı öğrenmeyi amaçlayan günlük bir etkinlik anlamına gelir. Kişisel gelişim ile ilgilenen insanlar, kişisel geribildirimlerinin farkındadırlar ve kendilerini daha iyi hale getirmeye çalışırlar. Her bölümde, mesleki hayatın kişiselleşmesinde çalışırlar. Amaç sadece maksimum memnuniyet ve mutluluk elde etmek için hayatı en iyi şekilde kullanmaktır. Bu kişilerin yeteneklerini ve niteliklerini değerlendirmelerini, amaçlarını düşünmelerini ve potansiyellerini gerçekleştirmeleri ve maksimize etmeleri için hedefler belirlemenin bir yoludur.

Kişisel gelişimin önemi

Peki kişisel gelişim neden önemlidir ? Bu makalede, istihdam edilebilirlik beklentilerinizi artırabilen, güveninizi artıracak ve daha tatmin edici ve daha kaliteli bir yaşam sürmenizi sağlayacak yaşam hedeflerini belirlemenize ihtiyaç duyan becerileri belirlemenize yardımcı oluyoruz. Kişisel güçlenmeyi sağlamak için gelecekiniz için alakalı, olumlu ve etkili yaşam tercihleri ve kararları vermeyi planlayın. Kişisel gelişim nedir vikipedi de belirtildiği üzere “Kişisel gelişim, Kapitalist modern dünya ekonomilerinin geliştiği toplumlarda bireylerin ekonomik, sosyal veya psikolojik sorunlarına kendi başlarına çözüm üretmelerini sağlamaya dönük ortaya çıkan kültürel hareket ve onun uzantısı ürünlerin tümünü kapsayan bir ifadedir.”.

Kişisel gelişim alanları

Kişisel gelişim, diğer insanları geliştirme de içerebilir. Bu, bir kişisel yeterlilik (mesleğin potansiyelini geliştirmede belirli yöneticilerin becerileri gibi) veya profesyonel bir hizmet aracılığıyla (mesleki eğitim, değerlendirme veya koçluk sağlama gibi) bir öğretmen veya danışmanın rolleri aracılığıyla gerçekleşebilir. Kendini geliştirme ve başkalarını geliştirmenin ötesinde, “kişisel gelişim” bir uygulama ve araştırma alanını belirtir. Bir uygulama alanı olarak kişisel gelişim yöntemleri, öğrenme programları, değerlendirme sistemleri, araçlar ve teknikler içerir. Bir araştırma alanı olarak, kişisel gelişim konuları, psikoloji dergilerinde, eğitim araştırmalarında, yönetim dergilerinde ve kitaplarda ve insan gelişimi ekonomisinde görünür. Ekonomik, politik, biyolojik, örgütsel ya da kişisel herhangi bir gelişme, bir değişimin gerçekten gerçekleşip gelişmediğini bilmek isterse bir çerçeve gerektirir. Kişisel gelişim durumunda, birey sıklıkla iyileştirmenin veya gerilemenin başlıca hakimi olarak işlev görür ancak nesnel iyileştirmenin doğrulanması, standart ölçütleri kullanarak değerlendirme gerektirir. Tabiki de kişisel gelişim sadece kişisel gelişim kitapları okuyarak ya da geleneklerimize bağlı kişisel gelişim methotlarını uygulayarak kendi başımıza ilerlemek zorunda olduğumu bir alan değildir.Kişisel gelişim okullarıda bu konuda bize gerek sertifika programları, gerek farklı yöntemler ile bizlere yardımcı olmaktadırlar. Hatta bazı kişisel gelişim okulları verdikleri eğitimi bir üst seviyeye taşıyarak bizlere farklı eğitim seviyelerini barındıran yaşam koçluğu yapmaktadırlar.

NLP nedir?

Kişisel gelişim nlp olarak da görülebilmektedir. Bazı kişisel gelişim okulları nlp eğitimi de vermektedirler. Nlp açık olarak Neuro Linguistic Programming yani kişilerin duygularını dilleri vasıtasıyla programlama yöntemi olarak düşünülebilinir. NLP Okullarında, NLP, TA (İşlemsel Analiz) ve dikkatlilik ve meditasyon teknikleri kullanarak kendi yaklaşımınızı geliştirebilirsiniz. Bütün bu disiplinler, kendilerinizi ve diğer insanları daha iyi anlayarak, ruh halini ve zihni değiştirerek ve başkalarıyla iletişim geliştirerek, kendi hayatınıza daha fazla güç vermeyi amaçlamaktadır. NLP, kişisel gelişimini kolaylaştırır, daha etkili, daha sistematik ve daha dayanıklı hale getirir. Bu iyimser bir tutumdur ve bu nedenle zaman zaman oldukça naif bir şekilde sunulabilir. Bununla birlikte, düzgün bir şekilde kullanıldığında, NLP’nin sonuçları bazen hayret verici sonuçlar doğurabilir. NLP kendini geliştirme, kendi kendini geliştirme ve kişisel gelişimini daha kolay ve pratik yapar. NLP’yi daha iyi uygulayabilmek için aşağıdaki maddelere dikkat etmeliyiz:
– Düşündüğümüz şeylere nasıl karar vereceğimize karar vermeliyiz
– İfade ya da seslerle düşünmenin ya da duyguların ya da kendi kendine konuşmanın bizim için en iyi işi görüp görmeyeceğini belirleme
– Düşündüğümüz değişiklikleri desteklemek için fizyolojimizi kullanma

Çoğu insan, daha enerjik, daha motive veya rahat veya yaratıcı olmak, alışılmadık bir alışkanlığı bırakmak veya kişisel bir kaliteyi geliştirme hayalidir. Bir gün bununla dolaşacağız. Ama birçoğu asla onunla uğraşmazlar. Eğer standart bir NLP eğitimi veren okula giderseniz mevcut en etkili kişisel gelişim programlarından birinde düşünmekten, hissetmek, yanıt vermek ve iletişim kurmak için toplam 18 gün harcarsınız. Peki kişisel gelişim nedir özet ile ifade edecek olursak, kendinizi daha iyi tanımak ve iyi niyetlerinizi gerçekleştirmek, bir ilişkiyi geliştirmek, hayatınızın kalitesini arttırmak veya huzurunuzu ve benlik sayanımızı artırmak için. Sonuç olarak, yaşamınızı daha kolay, kariyerinizde daha etkili, kendinize daha rahat ve muhtemelen hayattan ne istediğinizin daha net bir fikriyle ilerleyebilirsiniz.

Bu Yazıyı Değerlendirmek ister misiniz?
Lütfen Bu Yazıya Puan vermeyi Unutmayın !!! 😉
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
3 Saniyede Ne Aradığınızı Bulun!!!

+1500 Abone Arasına Katılmak ister misiniz?

Aşağıdaki kutucuğa e-posta adresini yazarak her yeni makaleden anında haberdar olabilirsin.

Aboneliğiniz için Teşekkür Ederim.

Bazı Bilgiler Yanlış

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir