Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişim ve Modern Dünya Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişim ve Modern Dünya

  • 69

Yeni nesil teknolojilerin artması ve modern dünyanın milyarlarca insanı bir araya getirmesi olumlu durumlar kadar olumsuz şeylerin yaşanmasına da neden oluyor. Toplum baskısı ve durmayan şehir yaşantısı içerisinde insanlar kaybolmamak için bir dala tutunmak istiyor. Burada da devreye kişisel gelişim giriyor. Her ne kadar artık özelliğini kaybetmeye başlasa ve bir ticari kaygı ve kazanç kapısı olarak değerlendirilse de bu konu doğru ve dikkatli okumaların yapıldığı zaman insana çok şey katan bir meseledir. Günümüzde insanların kendisini geliştirme amacının neden kaynaklandığını tespit etmek çok önemli. Siz, bir kişiyi ezmek, kibir ve yüksek ego üzerinden mevki sahibi olabilmek için uğraşıyorsanız kişisel gelişim bu alanda sizlere yardımcı olmaz. Bu konunun amacı, insanın topluma ve kendisine faydalı bir insan olarak yetişmesi, sorumluluk bilinci ile hareket ederek dünyayı herkes için yaşanabilir ve gezegen haline getirmektir. Konunun başında bulunan “kişisel” ibaresi hiçbir zaman ego, bencillik ve kibir olarak algılanmamaktadır. Bu adın kullanılmasının amaçlarından biri de insanların kendisinin farkına varması sağlamaktır.

Kişisel Gelişim Öğrenme Yolları

Kişisel gelişim konusu ile ilgili artık pek çok danışmanlık firması bulunuyor. Ayrıca kariyer kulüpleri, sosyal dernekler ve bir araya gelen pek çok topluluk da bu konuya kafa yoruyor. Düzenlenen seminerler, eğitim programları ile insanlara bu konu anlatılmaya çalışılıyor.Kişisel gelişim slayt olarak öğrenebilecek bir konu olmasa da insanlara önemli oranda fikir veren noktalar arasında yerini alıyor. Özellikle gençler ve çocuklar için bu bilgiyi aşılamak son derece önemli. Bu nedenle kişisel gelişim slaytları içerisinde bencillik ve bireysellik değil tam tersi toplumla bütünleşme amaçlanmalıdır.

Kişisel gelişim soruları arasında genelde insanların kendisini nasıl motive edeceğinin cevabı aranıyor. Bu noktada ilk olarak bir hedef belirlemek gerekiyor. Hedefsiz bir gemiye hiçbir rüzgarın yardım etmeyeceğini biliyorsunuz. Yani neden kendinizi geliştirmek istiyorsunuz, ya da kendimi geliştirerek hangi hedefe ulaşabilirim sorusunun bireysel olarak sorulması gerekiyor. Böylece gerekli olan motivasyon kaynağına da ulaşılarak bu sürece başlanmış olunuyor.

Kişisel Gelişim ve Kavramlar  

Kişisel gelişimin temel noktası içinde kişinin kendini tanıması vardır. Kişisel gelişim sayesinde kazanılmış olan değişim yaşamın getirmiş olduğu değişimden tamamen farklıdır. Çünkü yaşamsal değişim; kişinin yaşamış olduğu olaylar, kişinin yaşadıkları, ilişkileri ve edinmiş olduğu bilgilerle etkili değişimdir. Bütün bu sebepler kişilerin bilinçsiz olarak değişmesine sebep olur. Fakat kişisel gelişim bilinçli olarak yapılan bir değişimdir. Yani kişiler kendi davranışlarını, yeteneklerini, bilgilerini ve kişisel meziyetlerini bilinçli olarak yapılan seçimlerle belirli bir yöne doğru programlarlar. Kişinin kendini değiştirmesi olarak da yorumlanabilen kişisel gelişim, başka insanlarla iyi iletişim ve iyi ilişkiler kurmak adına atılmış olan ilk adımdır. Amacı ise; sağlık, mutluluk, yeterli olan maddi refah, güven, iç huzur, aile ve ikili ilişkilerde iyi seviyelerde olmak ve bu konularda devamlı olarak gelişmektir.

Kişisel Gelişim İçin Tavsiyeler 

Kişisel gelişim sürecine başlamanın ilk adımı kişinin kendi hikayesini oluşturmasıdır. Temiz bir kağıda kafanızda kurmuş olduğunuz geleceğin hikayesi yazılmalıdır. Gelecek zamanda yapmakta olduğunuz şeyi, sahip olduklarınızı ve yaşamış olduğunuz yeri yazın. Bu hem şimdi hem de gelecek zamanlarda kişileri motive edecektir. Kişisel gelişim şarkıları bu yönde birçok kişiyi olumlu yönde etkilemektedir. Geleceği düşünüp gözünüzde canlandırmak zaman içerisinde hayallerinizi somutlaştırabilir.

Gelecekle alakalı büyük düşünmekten korkmamak gerekir. Bu sayede kısa süreli olan başarısızlıklardan korkmamayı öğrenirsiniz. Kişisel gelişim şiiri olarak adlandırılan şiirlerde bu tarz örneklere rastlanmaktadır. Engeller hiçbir zaman sizi durduramayacaktır. Kişinin kendini sürekli olarak eğitmesi kişisel gelişim sürecinin en önemli bölümü arasında yer almaktadır. Okumak, konuşmak, dinlemek ve öğrenmek kişileri ilgili olduğu alanlarda geliştirir.

Düzenli, temiz ve iyi idare edilmiş olan bir ofis, ev ve hayat kişilerin kendini motive etmesi açısından son derece önemlidir. Çünkü fiziksel dağınık sürekli olarak zihinsel dağınıklığa sebep olur. Kişisel gelişim şiirleri insanları bu konuda yönlendirmektedir. Hayatta sizi motive edecek olan şeylere yer vermek ise hedeflerinizi gerçekleştirmenin garantisi olacaktır. Geçmişi gözünüzün önünde canlandırmanız daha önce nerede olduğunuz ve şimdiye kadar ne kadar yol kat ettiğinizi gösterir. Gönüllü olarak başka insanlara ve hayvanlara yardım etmek ise sizi kalben tatmin edecektir. 

Benzer Yazılar

Kişisel Gelişime Adım Atmak Kişisel Gelişim
Kişisel Gelişim Süreci Kişisel Gelişim
Kişisel Gelişim Hakkında Kişisel Gelişim
Kişisel Gelişim Kursları Kişisel Gelişim

Bu Yazı Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?