Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişim Uzmanı Nasıl Olunur? Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişim Uzmanı Nasıl Olunur?

  • 85

Kişisel gelişim uzmanlığını insanlara faydalı olmak için yapmak isteyen kişilerin eğitimini alması gereken bazı konular bulunuyor. Geneldekişisel gelişim uzmanı olmak için eğitim fakültelerinde yer alan Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümünün yanı sıra Fen Edebiyat fakülteleri bünyesinde yer alan Psikoloji bölümünde bireysel psikoloji ve gelişim alanında eğitimler veriliyor. Tabii bu alanların dışında Sosyoloji bölümünü bitiren kişiler de gerekli ek sertifika ve eğitimlerini alarak bu alanda çalışmalarını sürdürebilir. İnsan, toplum içerisinde kendi kimliğini kazanan ancak kendi kimliğine bireysel gelişim ile sahip çıkan bir varlıktır. Bunun yanında kişisel gelişim sayesinde hem kendine hem de topluma faydalı olur. Kişisel gelişim her ne kadar günümüzde ticari kaygılar ile hareket bazı kişilerin elinde gerçek anlamını kaybetse de aslında psikoloji ve sosyoloji ile uyum içerisinde olan bir bölümdür. İnsanların kendilerine zaman ayırmasını sağlama, onların iş ve okul hayatında başarılı bir şekilde çalışmalarını sürdürme, kişisel sorgulama ve farkındalık sağlama gibi konular kişisel gelişimin alanları içerisinde yer alan bazı önemli noktalardır.

Kişisel Gelişim Bölümü Var Mı?

Kişisel gelişim ve eğitim aşamasını başarılı bir şekilde tamamlayan kişiler, bu alanda yeteneklerini sergilemek için akademik çalışmalarda bulunmalıdır. Çünkü insanları etkilemek, onların karakter analizini yaparak beyin ve his fonksiyonlarının uyum içerisinde çalışmasını sağlamak için bazı teknik konuları bilmek gerekiyor. Psikoloji, Sosyoloji, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümü lisans, yüksek lisans ve doktora mezunları için özel olarak açılan sertifika programları ile bu konudaki uzmanlık alanını genişlemesi sağlanır.

Kişisel Gelişimin Amacı Nedir?

Kişisel gelişim ve farkındalık birbirleriyle alakalı olan ve insan beynini doğrudan etkileyen bir korelasyondur. Bir insan yeterli güdülenmeyi sağlayabilmek için öncelikle kendi beceri ve bilgilerinin farkına varmalıdır. Olumlama dediğimiz bu noktada, NLP tarafından da desteklenen bir görüş bulunur. Buna göre insan, içerisinde bulunduğu bütün koşulları değiştirebilecek bir güce ve etkiye sahiptir. Ancak bunun için içerisinde sahip olduğu gücü ve potansiyeli ortaya çıkarmalıdır. Bunun ortaya çıkması için motivasyon ve kişiye olumlu dönüşlerin yapılması gerekir.

Kişisel Gelişime Yardımcı Olabilecek Seçenekler

Çok uzun süredir kişisel gelişimle ilgili bilgiler tartışılmakta ve her türlü yöntem denenerek de insanların kendilerini geliştirebilmeleri için en başarılı olan seçenekler ortaya çıkarılabilmiştir. Gerekli görüldüğü taktirdekişisel gelişim dergileri de kullanılabilecek ve her zaman için de insanların istekleri ortaya çıkarılabilecektir. Sürekli olarak kendini eksik hisseden, aşırı egosu bulunan veya kendinden şüphesi olan kişilerin ön planda olan yöntemlerden yararlanabilmesi mümkündür. Son dönemde bu tarz yöntemlerin tamamı dergilerde, belgesellerde, filmlerde ve kişisel gelişim danışmanlıklarında paylaşılabilmektedir. Böylelikle de her türlü işlemin üyelere hitap edebilmesi ve genel özelliklerin ortaya çıkarılabilmesi mümkün olabiliyor.

Kişisel Gelişimde Şartlanma Nasıl Olur?

Yayınların kalıcı hale gelebilmesi ve bir kişinin kendini başarılı olabilmek için, yayınlardan edindiği bilgilerle şartlaması son derece zor bir durumdur. Direkt olarak kendine söz verilmesiyle eş değer süreç ortaya çıkacak ve verilecek olan kararların tamamı da bireylerin internet üzerindeki yayınlar aracılığıyla işlemlerini yapmasını mümkün kılabilecektir. Son dönemde gittikçe önemli ve dikkat çekici hale gelmeye başlayan elektronik yöntemlerden faydalanıldığı taktirde de kişisel gelişim cümleleri bireylerin harekete geçmesini sağlayabilecektir. Yürütülen çalışmalar doğrultusunda da birey kendisini başarıya ulaşmak ve eksikliğini giderebilmek için şartlayabilecek ve düzenli eğitimini devam ettirebilecektir.

Danışmanlık Hizmetleri ve Dergiler

Danışmakla ilişkilendirilen ve insanların bilgi edinebilmesini mümkün kılan tüm özelliklerin artık direkt olarak dergilerde de yayınlanabildiği biliniyor. Böylelikle de hizmetlerin artık kalıcı hale gelebildiği ve istendiği her zaman da öğrenilebildiği bilindiği için doğal olarak kalite de artış göstermektedir. Kişisel gelişim danışmanlığı yüz yüze veya internet aracılığıyla yapılabildiği için de kalite yükselmiş ve herkese hitap edebilecek duruma gelmeyi başarmıştır. Düzenli olarak öz eleştiri yapar ve empati kuramaya başlarsanız, eğer bunları önceden yapmıyorsanız son derece büyük bir fark olduğunu görebileceksiniz. Günümüzde hem hesap sahiplerinin hem de dergilerde yayınlanan bilgilerin gerekli görüldüğü gibi yansıtılabilmesi istenmektedir. Böylelikle de artık cesaret eksikliği veya benzer durumlarda da kişilerin hem kendilerine yönelik hem de başkalarıyla ilişkilendirilen süreçte ne yapabileceğini bilmesi de kolay hale geliyor.

Benzer Yazılar

Kişisel Gelişime Adım Atmak Kişisel Gelişim
Kişisel Gelişim Süreci Kişisel Gelişim
Kişisel Gelişim Hakkında Kişisel Gelişim
Kişisel Gelişim Kursları Kişisel Gelişim

Bu Yazı Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?