0545 736 6371
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Kişisel Gelişim Terimleri Ve Türk Yazarlar

18 Eylül 2017
11 kez görüntülendi
Kişisel Gelişim Terimleri Ve Türk Yazarlar

Kişisel Gelişim Terimleri ve Türk Yazarları ile Kişisel gelişim için destek veren kurumlar ya da kişisel olarak ne kadar geliştiğinizi öğrenmeyi birey olarak merak ediyorsanız, kişisel gelişim testleri yapabilirsiniz. Kişisel gelişim testlerinde renklerinde anlamı vardır, bu mekanizma Carl Jung’un kişilik tiplerine dayanıyor. Kişiliği ölçmek için bir temel olarak Jung’un psikolojik çeşitlerini kullanan çeşitli profilleme sistemleri vardır. Bazılarınız bunu Myers Briggs (MBTI) kılıfı altında görmüş olabilir. Insights kişisel gelişim profilleriyle, 4 renk enerjisinin kullanılmasıyla daha basit, unutulmaz ve anlaşılması kolay hale getirildi. En basitinde, dört grup veya kadranı tanımlar; Fiery Red, Sunshine Yellow, Earth Green ve Cool Blue olarak adlandırılır. Hepimiz, baskın, tercih ettiğimiz düşünce tarzı, çalışma ve başkalarıyla etkileşim halinde olan bu “renk enerjilerinden” birine sahip olacak. En ayrıntılı olarak bulunan tekerleğe 72 farklı pozisyon verilmektedir.

Kişisel gelişim terimleri ve tanımları

Kişisel gelişimin en önemli kısımlarından bir tanesi de kişisel gelişim terimleri anlamak ve bilmekten geçer.

Bizde en önemli kişisel gelişim terimlerini sizler için sıraladık:
1- Aktif dinleme; Aktif dinleme, birinin muhatapının mesajını açıklığa kavuşturmak, kişinin doğru olarak anlamış olduğundan emin olmak ve bu anlayışa dair kanıtlar sunmak için sorgulama ve değiştirme tekniklerinden oluşan bir iletişim aracıdır.
2- Kendine güven; Atılganlık, kişinin hislerini, fikirlerini, haklarını ve ihtiyaçlarını ifade etme yeteneğidir. Saldırganlık uygulaması, bir anlaşmazlığın ifade edilmesine, eleştiri formüle edilmesine ve karşı karşıya kalmasına, “hayır” demekle cesaret edinebilir veya manipülasyon girişimlerine direnmeye izin verir.
3- Davranış Becerileri; Bir çalışanın işini yapmada ne kadar başarılı olacağını etkileyen kişilik özellikleri, kişisel özellikleri ve tutumları.
4- İletişim becerileri; İletişim becerileri, kişinin etkin ve verimli bir şekilde bilgi aktarma yeteneğini yansıtır. Sözlü (sözlü veya yazılı) ve sözsüz iletişim arasında sıklıkla bir ayrım yapılır.
5- Çatışma yönetimi becerileri; Anlaşmazlıkları tanıma ve onlarla etkili bir şekilde baş etme becerisini ifade eder. Bu, tipik olarak, aktif dinleme yanı sıra atılganlık uygulaması gibi kişisel beceriler gibi iletişim tekniklerini de içerebilir.
6- Duygusal zeka; Kendinin, başka bir kişinin veya bir grubun duygularını belirleme, değerlendirme ve etkileme becerisi.
7- Geri bildirim; Bir ürüne veya hizmete ya da bir çalışanın belirli bir göreve verilen tepkidir.
8- Profesyonel geliştirme; Çalışanların kariyerinde ilerleyebilmesi için daha fazla gerekli bilgi ve becerinin edinilmesi sürecini ifade eder.
9- Stres Yönetimi; İşyerinde kişinin stres seviyesini azaltmak için uygulanabilecek çeşitli yöntemleri ifade eder.
10- İş yaşam dengesi; Kariyeriniz ile kişisel, sosyal ve aile yaşamınız arasında bir denge kurma becerisini ifade eder.

Kişisel gelişim türleri aşağıda sizler için sıralanmıştır:

– Yaşam koçluğundan büyük rehberlik.
– Kariyer danışmanlığı – yeni bir profesyonelin başlangıcı.
– Hipnoterapi – Zihninizi sizinle çalışmaya başlamanız.
– Kişisel büyüme danışmanlığı: daha iyi yerine getirilmesi için klasik danışmanlık.
– Kişisel Gelişim İçin Danışmanlık Yapmayı Düşünmenin Nedenleri

Danışmanlık, kesinlikle insan hayatındaki ciddi sorunların çözümüne yardımcı olsa da, hayal etmiş olduğunuz kişinin kendinize güç vermesinin bir yolu olarak en etkili şekilde hizmet verebilir. Odaklanmadığınızı düşünüyorsanız, kendini sabote ederseniz, daha büyük, daha iyi bir yaşam için gelişemezsiniz. Kişisel büyüme danışmanlığının birçok biçimi yalnızca aradıklarınız olabilir. Yaşam becerilerinizi iyileştirmek için danışmanlığa girmek basit bir teknik eğitim tekniğidir veya derin bir kendini muayene meselesi olabilir. İçeri girdiğiniz şey, hedeflerinize, kişiliğinize ve daha fazlasına bağlı olacaktır. Kişisel gelişim hedeflerine yönelik çok sayıda danışma daha az katılımcı ve yoğun olabilir, çünkü bu alandaki birçok danışman davranış ve kendini sunumda pratik değişiklikler üzerine yoğunlaşmıştır.

Kişisel gelişim bulanık bir konudur. Aslında bu listesindeki her biri kitap mükemmel bir kişisel gelişim kitabı. Bu bölümdeki seçeneklerin hepsi, adım adım bir eylem planı olmak yerine, tutkuyu tutuşturmak ve fikir vermek hakkındadır, ancak aslında bu liste daha fazla kitap etrafında dönüyor. Bu liste tüm kişisel gelişim kitaplarının bir kısmını içerir ve aynı zamanda ilham, eğitim ve kendini güçlendirme ile ilgili modern ustaların kitaplarının da bir kısmını da içerir.

Kişisel gelişim türk yazarlar listesi aşağıdaki gibidir:

1- Evrenden Torpilim Var – Aykut Oğut
2- Üstün Başarı – Acar Baltaş
3- Savaşçı – Doğan Cüceloğlu
4- Şu Hortumlu Dünyada Fil Yalnız Bir Hayvandır – Ahmet Şerif İzgören
5- Eşitler Evi – Üstün Dökmen
6- Negatif Limanlardan Pozitif Sulara – Oğuz Saygın
7- Beynine Format At – M. Barış Muslu
8- Kendine İyi Bak Enneagram İle Kişilik Analizi – Uğur Batı
9- Güzel ve Etkili Konuşma Sanatı – Emin Özdemir
10- Güçlü Hafıza – Ahmet Yıldız
11- Her Şey Seninle Başlar – Mümin Sekman

Her ne kadar kişisel gelişim türk yazarlar tarafından ele alınmış olsa da henüz ülkemizde elle tutulur sayıda kişisel gelişim tv programları veya kişisel gelişim türk filmleri bulunmamaktadır.

Bu Yazıya Puan Vermek ister misiniz?
Puan Ortalaması
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Mail Abonem Olur musun?

En Güncel Yazılar Artık Mailinizde.

Aboneliğiniz için Teşekkür Ederim.

Bazı Bilgiler Yanlış

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?