Kişisel Gelişim Terapileri Ve Türleri

Bu dünyadaki her birey kendi kimliğine sahiptir. Aslında, her birimiz aynı tasarlandık ve diğerinden farklı geliştdik. Bu, hiçbir kişinin kişiliği veya kişiliğini eşleştiremeyeceği anlamına gelir. Bu gerçek kişilik tipleri ve gelişimi üzerine çıkarılmıştır. Farklı kişilik tipleri, farklı kişilik tiplerinden farklı özelliklere sahip olabilir. O zaman kişisel gelişim tanımı nedir? Kişisel Gelişim, bireyin mevcut kişilik özelliklerini cilalamasına ve kişiliğinde yetersiz vital özelliklerini geliştirmesine yardımcı olmak için yöntem veya sanattır. Bu, yaşamın amacına ulaşmada yardımcı olan bir kişinin kişilik unsurlarını geliştirmede gerçek bir yardımcıdır. Kişisel gelişim, bir kişinin mevcut becerilerini geliştirip iyileştirmenin bir yoludur, böylece daha iyi bir tutum, davranış ve kişilik kazanır.

Kişisel gelişim terapileri ve türleri hakkında Kişisel gelişim programlarının yardımıyla, güven ve pozitiflik kazanarak kişisel gelişimindeki temel becerilerini keskinleştirebilir ve geliştirebilir. Yaşam döngüsünde defalarca, tamamen kontrol dışı görünen durumlarla karşı karşıyayız. Bu gibi durumların ardındaki en büyük neden, kim olduğumuzu ve bu gibi durumlarla nasıl baş edebileceğimizi anlamamamızdır.

 • Kişisel gelişim programları kişisel gelişim üzerinde çalışır ve bu gibi durumları akıllı ve uygun bir şekilde anlamamızı ve bunlarla baş etmemizi sağlar.
 • Kişisel gelişim hayatımızda olumlu değişiklikler getirir ve ona karşı olumlu bir bakış açısı oluşturur.
 • Aşırı durumlarda kalıcı kalıplarımızı ilişkilendirmek için eşsiz niteliklerimizi, davranışlarımızı ve fiziksel görünümümüzü anlamamıza yardımcı olur. Bu, bu gibi durum işleme konularının üstesinden gelmeye yardımcı olur.
 • Kişisel Gelişim Planı, duygusal ve davranışsal becerilerin ve alışkanlıkların kalıplarını iyileştirmek için kişilik özelliklerini, ayırt edici özelliklerini belirlemek için işaret eden bir plandır.

Kişisel Gelişim bir kişinin olumsuz ve olumlu kişilik özelliklerine bağlanmasına yardımcı olur.Kişisel gelişim terapileri programı, olumlu bir bakış açısı için ne zaman ve hangi oranda hangi kişilik kalitesinde kullanılacağını belirtir. Danışmanlık sıklıkla “yanlış” bir şeyle uğraşmak için uygulanan bir onarım çalışması şekli olarak düşünülür. Birkaç kişi, yaşamınız bozulmamış olsa bile hayatınızı iyileştirmek için potansiyel kişi odaklı danışmanlık tekliflerini kabul etmektedir. Hedefleriniz eğitiminizle, kariyerinizle, ilişkilerinizle ya da hayatınızdaki istikrar ve kontrol duygusu ile ilişkili olsun, danışmanlık hem rehberlik hem de destek sağlayabilir.

Kişisel Gelişim Psikolojik Danışma Türleri

 • Yaşam koçluğundan büyük rehberlik.
 • Kariyer danışmanlığı – yeni bir profesyonelin başlangıcı.
 • Hipnoterapi – Zihninizi sizinle çalışmaya başlamanız.
 • Kişisel büyüme danışmanlığı: daha iyi yerine getirilmesi için klasik danışmanlık.
 • Kişisel Gelişim İçin Danışmanlık Yapmayı Düşünmenin Nedenleri

Danışmanlık, kesinlikle insan hayatındaki ciddi sorunların çözümüne yardımcı olsa da, hayal etmiş olduğunuz kişinin kendinize güç vermesinin bir yolu olarak en etkili şekilde hizmet verebilir. Odaklanmadığınızı düşünüyorsanız, kendini sabote ederseniz, daha büyük, daha iyi bir yaşam için gelişemezsiniz. Kişisel büyüme danışmanlığının birçok biçimi yalnızca aradıklarınız olabilir. Yaşam becerilerinizi iyileştirmek için danışmanlığa girmek basit bir teknik eğitim tekniğidir veya derin bir kendini muayene meselesi olabilir. İçeri girdiğiniz şey, hedeflerinize, kişiliğinize ve daha fazlasına bağlı olacaktır. Kişisel gelişim hedeflerine yönelik çok sayıda danışma daha az katılımcı ve yoğun olabilir, çünkü bu alandaki birçok danışman davranış ve kendini sunumda pratik değişiklikler üzerine yoğunlaşmıştır.

Anonim kişisel gelişim sözleri:

İnsanları bilerek incitmeyi seçebilirsiniz. “Yaralı” terimini kullanıyorum, ancak terimin daha derin anlamı hayat ya da ölümdür. Birine bir şey yaparsan, “Hiçbir şey yapmazsın” demişti. Bazıları anlamı, alıntı önemini arttıran kişiyi öldürdüğünü söylüyor gibi görüyorlardı. Kelimelerin gücünün daha ciddi anlamına inanıp inanmamak ister misiniz, hayatın veya ölümün bakış açısından bakmanızı öneririm. Bunu yaparsanız, kelimelerinizin diğer kişinin bakış açısından anlamasını sağlayacaktır. Genellikle onlar düşündüğünüzden daha çok anlamına gelir.
Şifalı Kelimelerle Konuşmayı Seçebilirsiniz
İyileştirici sözcük gücü seçtiğinizde, diğer kişinin tepkisine dikkat edin. Onları arttırdın. Onların yüzlerinde görebilirsiniz. Ebeveynler, disiplini teşvik ile dengelediği için bunu çok iyi bilmektedir. Bazılarınızın şu anda ne kadar berbat olduğunu düşünüyoruz. Düzeltme ve disiplin için zamanlar vardır.

Kişisel gelişim soruları

Aşağıdaki kişisel gelişim soruları, hayatta nerede olduğunuzu belirlemenize yardımcı olur, ve bu soruların cevaplarını veremiyor ya da bulamıyorsanız kişisel gelişim slayt ve kişisel gelişim slaytları olarak bulabilirsiniz.

Daha sonra nereye gitmek istediğinize ve oraya ne tür bir yöne ihtiyacınız olduğuna karar verebilirsiniz.

 1. Hayatımın amacı nedir?
 2. Değerlerim nedir?
 3. Beni gerçekten kandıran şey nedir?
 4. Gerçekten hayattan ne istiyor?
 5. Değişime hazır mıyım?
 6. Hayatım hakkında neyi severim?
 7. Kendim için yeterince şey yaptın mı?

Bu Yazıya Puan Vermek ister misiniz?
Puan Ortalaması
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Son Yazılarımdan Haberdar Ol!

E-Mail listeme kayıt olursanız son yazılarımdan haberdar olabilirsiniz..

Aboneliğiniz için Teşekkür Ederim.

Bazı Bilgiler Yanlış

0 cevaplar

Cevapla

Yorum Yapmak istermisiniz?
Eleştirmekten Çekinmeyin!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir