Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişim Projeleri ve Teorileri Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişim Projeleri ve Teorileri

  • 67

Kişisel gelişim, bu günlerde çok sık duyduğumuz konuların başında geliyor. Bunun nedeni ise toplumda artık bireyselliğin ön plana çıkması ve kişisel farkların aynı zamanda diğer insanlara da örnek olarak gösterilebilmesi. Kişisel gelişim programı içerisinde en çok dikkat etmemiz gereken nokta ve bu programlara belirtilen en kritik özellik ise kişisel gelişimin hiçbir zaman bencillik olarak kabul edilmemesidir. Herkesin içerisindeki potansiyeli çıkarmak için uygulanan bu projelerde temel çıkış noktasını olumlama oluşturuyor.

Kişisel Gelişimde Nelere Dikkat Edilmeli

Kişisel gelişim konusunda olumlama ve NLP ana prensiplerinden hareket edilebilir. Kişisel gelişim projeleri kapsamında da değerlendirilebilen bu anlayışlarda insanların bir yolda başarısız olması durumunda başka bir şekilde aynı hedefe ulaşabilmeleri için denemeye geçmesi gerekmektedir. Burada önemli olan unsur ise gerekli motivasyonun sağlanması ve insanın kendisinin farkına varmasıdır.

Hareketli ve Üretken Olmak Gerekiyor.

Hayatımızın boyunca geride bıraktıklarımız ve elde ettiklerimiz üzerinden değerlendirileceğiz. Bunun için de olabildiğince üretken ve aktif bir yaşam sergilememiz gerekiyor. Kişisel gelişim psikoloji bilim dalının en çok üzerinde durduğu konulardan biri. Doğru, başarılı ve modern bir toplum yaratmak için bunun çok gerekli bir aşama olduğunu düşünen yeni nesil psikolojide pek çok unsur bir araya gelerek yeni fikirler ortaya çıkartılıyor. Bunlara örnek verecek olursak mesela kariyer alanında kulüplerin kurulması, bu alanda telkinlerde bulunma gibi noktalar özellikle gençlerin harekete geçebilmesini sağlayan unsular içerisinde yer alıyor. Potansiyeli ortaya çıkarmak için yapılacak olan bu işlemlerin her zaman gerekli motivasyonu sağlayamadığını da söyleyebiliriz. Gençlerin üzerinde durduğu kişisel gelişim konularında bilinmesi gereken bir diğer konu ise rotaların belirlenmesi ve bir haritanın çıkarılması. Fakat bu harita üzerinde her zaman karşılaşılabilecek zorluklara da dikkat çekmek gerekiyor. Kişisel gelişimde evet, yeterli motivasyonu sağlamak çok önemli fakat her şeyi toz pembe çizmek de gerekmiyor. Bunun için bütün unsurları bir araya getirerek bir değerlendirme yapılmalı. Psikoloji de bu aşamada sadece kendi prensiplerinden yola çıkarak değil, sosyoloji ve fizyolojiden de yardım alarak insanı bir bütün olarak değerlendiriyor.

Kişisel Gelişim Teorileri

Kişisel gelişim okulu içerisindeki müfredatlarda da yer aldığı gibi, bu konu içeriğinde pek çok teori bulunduran ve buna göre hareket edilmesini sağlayan bir meseledir. Uzmanlar, psikolojide bu konunun kaynağını araştırmaktadır. Günümüzde, toplumun kalabalıklaşması artık sıradan bir insan olma lüksünü ortada kaldırıyor. Bunun farkına varan insan, kendisini geliştirmenin yollarını arıyor. Ancak her zaman doğru bir adım attığını söylemek de mümkün olmuyor. Öncelikle şu noktayı bilmeliyiz. Kişisel gelişim insanın bencilleşmesi ve sadece kendini merkeze koyması demek değildir. Tam tersine toplumla birlikte gelişebilmek için işe önce kendisinden başlamaktır. Çünkü birey, bir bütün olarak değerlendirilir ve ona bu değeri veren kişi de toplumdur. Örneğin bir sanatçının eserlerinin çok değerli bir hale gelmesini sağlayan, onu kabul eden, dinleyen ve okuyan toplumdur. Dolayısıyla kişisel gelişimde sosyolojiyi ve psikolojiyi bir arada değerlendirmeliyiz.

Kişisel Gelişimde Kullanılan Yöntemler

Kişisel gelişim olumlamalar üzerinden insana yön veren bir noktadır. Bu olumlamalar, insanın kendisini motive etmesini sağlar. Bunun yanında olumlama NLP yani Neuro Linguistic Program olarak bireyi bir değer olarak kabul eder. Buna göre insan, her şeyi yapabilecek güce sahiptir ve önemli oran bu olumlu yanı bulabilmek ve bunun üzerine gidebilmektedir. Ayrıca insanın kendisini geliştirebilmesi için karşı taraftan yaptıklarının olumlu yönde geri dönüşünü alması gerekir. Çünkü böylece kabul görmüşlük duygusu artar ve insanın kendisini harekete geçmesini sağlayan motivasyon unsurları bir araya gelmiş olur. Takdir edilmek, olumlu yanıtlar almak bir sonraki iş için yüksek moral sağlar. Moral de yanında inancı getirir. İnanç ise her seferinde yeniden motive olmayı ve beyin ile vücut arasındaki dengenin kurulmasını sağlar.

Kişisel gelişim olumlamaları bu sistemde en çok kullanılan teknikler arasında yer alır. NLP merkezli gelişen teknikler sonucunda önemli olan feedback denilen geri dönüşümlerin çok önemli olduğunu gösterir. Bir işi yaptığımızda karşı tarafın sürekli memnuniyetsiz olması, bir bahane üretmesi o işi bir sonraki aşamada gerçekleştirirken motivasyonumuzun düşmesi sağlar. Şunu bilmeliyiz ki her zaman karşımızdaki kişiye göre anlaşılabiliriz.

Benzer Yazılar

Kişisel Gelişime Adım Atmak Kişisel Gelişim
Kişisel Gelişim Süreci Kişisel Gelişim
Kişisel Gelişim Hakkında Kişisel Gelişim
Kişisel Gelişim Kursları Kişisel Gelişim

Bu Yazı Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?