Kişisel Gelişim Programı Hazırlamak

Kişisel gelişim, farkındalığı ve kimliğini geliştiren, yetenek ve potansiyel geliştiren, beşeri sermaye yaratan ve istihdam edilebilirliği kolaylaştıracak, yaşam kalitesini artıracak ve rüyaların ve isteklerin gerçekleşmesine katkıda bulunan etkinlikleri kapsar. Kişisel gelişim bir kişinin tüm yaşamı boyunca gerçekleşir. Kendi kendine yardımla sınırlı değil, konsept öğretmen, rehber, danışman, yönetici, yaşam koçu veya rehber gibi başkalarını geliştirmeye yönelik resmi ve gayri resmi faaliyetleri içeriyor. Kişisel gelişim hayat boyu sürecek bir süreçtir. Geniş anlamda kişisel gelişim, bilginizi zenginleştirmeyi, üretkenliğinizi artırmak için yeni beceriler kazanmayı, kendi organizasyonunuzu geliştirmeyi, diğer insanlarla iletişim kurmayı öğrenmeyi amaçlayan günlük bir etkinlik anlamına gelir.

Kişisel gelişim ile ilgilenen insanlar, kişisel geribildirimlerinin farkındadırlar ve kendilerini daha iyi hale getirmeye çalışırlar. Her bölümde, mesleki hayatın kişiselleşmesinde çalışırlar. Amaç sadece maksimum memnuniyet ve mutluluk elde etmek için hayatı en iyi şekilde kullanmaktır. Bu kişilerin yeteneklerini ve niteliklerini değerlendirmelerini, amaçlarını düşünmelerini ve potansiyellerini gerçekleştirmeleri ve maksimize etmeleri için hedefler belirlemenin bir yoludur. Aslında psikolojik açıdan bakıldığı zaman kişisel gelişim psikoloji olarak kişinin kendisini daha önceden tecrübe etmediği ya da edip başarısız olduğu şeylere hazırlamasından ibarettir. Tabiki kişiler kendilerini daha iyi geliştirmek ya da daha iyi bir şekilde hayata hazırlamak için kişisel gelişim paketi satın alırlar veya özel yaşam koçları vasıtasıyla kişisel gelişim planı oluştururlar. Bizde sizlerin kullanabiliceği bir kişisel gelişim planı oluşturduk.

Kişisel gelişim planı neden önemli?

Hiç plan yapmadan ya da dış etmenlerden ötürü plansız bir tatil yaptınız mı? Eğer sizler yapmadıysanız ben daha önceki tecrübelerime dayanarak plansız tatillerde yaşadıklarımı anlatayım. Öncelikle kişinin kendiliğinden yolculuğa çıkması macera dolu ve insanın içini kıpır kıpır yapabiliyor. Ancak plansız yolculuklarda hesaba katmadığınız etmenler devreye girdiği zaman hayal kırıklığına uğradığınızı fark ediyorsunuz. Nerede uyuyacağınız, ne yiyeceğiniz ve nereleri gezeceğiniz hakkında sürekli düşünmek zorunda kalıyorsunuz. Elbet bir yerden sonra yolculuğunuz sizin için zevkli olsa da gezinin tamamından zevk almak zor oluyor.

En azından bazı büyük resim vizyonunuz ve nereye gitmek istediğinize dair bir fikriniz olduğunda, yapmak istediğiniz şeylerin temel bir planı olduğunda seyahat etmek daha kolay ve keyifli bir hal alıyor. Tabiki detaylı bir planınız varsa çok daha kolay oluyor. Aynı şey yaşamınızdaki yolculuğunu içinde geçerli. Birçok kişi hayatını plansız ya da az bir planlama yaparak yaşamaktadır. Bu yüzden hayal kırıklığına uğraduklarında kendilerine “Nasıl oldu da buraya noktaya geldim?” şeklinde sorular sorarlar. Bu yüzden önceden bir plan hazırlamak daima önemlidir. Ünlü yazar Jim Rohn’un söylediği gibi ifade edecek olursak; “Çoğu insanın tatillerini, hayatlarını planladıklarından daha iyi bir özenle planladığını görmeyi büyüleyici buluyorum. Belki de kaçış, değişimden daha kolaydır.” Önceden düşünmüyorsanız ve planlamıyorsanız, kolayca öfkeli, sinirli ve hayatınızdan hoşnut olmayabilirsiniz.

Kişisel gelişim planına nereden başlamalıyız?

Kişisel gelişim projeleri gibi bir kişisel gelişim planı, düşüncenizi yapılandırmanıza yardımcı olur. İçimizden sürekli planlıyor ve düşünüyoruz, ancak çoğu kez önemli ayrıntıları kaçırıyoruz ve bu planı gerçekleştirmek için gerçekçi bir strateji oluşturmuyoruz. Bu yüzden birçok “plan” sadece hayalimizde kalıyor. Kişisel gelişim planı, sizin için önemli olanı, neyi elde etmek istediğinizi, hedeflerinize ulaşmada size yardımcı olan güçlü yönleri ve zamanla gelişmek ve neye ihtiyaç duyduğunuzu tanımlamaktan oluşan bir süreçtir. Yeni bir şey geliştirirken veya tasarlarken, genellikle bir gecede bitmez. Bu nedenle, her önemli planın gerçekleşmeden önce zaman alacağı konusunda hazırlıklı olmanız gerekir. Sizler için işleri kolaylaştırmak için kişisel gelişim planı şablonunuzu hazırladık.

Kişisel gelişim şablonu

Bunu aynı zamanda kişisel gelişim programı olarak da söyleyebiliriz. Önemli bir şey elde etmek isterseniz, ayrıntılı bir plan yapmak için zaman ayırmanız gerekir. Kişisel bir gelişim planı oluştururken göz önüne alınması gereken önemli şeyler vardır. Biz burada sizler için sadece basit bir plan yaptık eğer daha detaylı kişisel gelişim programları istiyorsanız, kişisel gelişim okulları ya da özel koçlarına başvurmanızda fayda vardır.

İşte size iyi bir kişisel gelişim planı oluşturmanıza yardımcı olabilecek 9 adım:
1- Hedeflerinizi tanımlayın
2- Önceliklendirme
3- Son başvuru tarihini belirleme
4- Güçlü yönlerini anlama
5- Fırsatları ve tehditleri tanıma
6- Yeni beceriler geliştirir.
7- Harekete geçin
8- Destek alın
9- İlerlemeyi ölçün

Bu Yazıya Puan Vermek ister misiniz?
Puan Ortalaması
[Toplam: 3 Ortalama: 4.3]

Son Yazılarımdan Haberdar Ol!

E-Mail listeme kayıt olursanız son yazılarımdan haberdar olabilirsiniz..

Aboneliğiniz için Teşekkür Ederim.

Bazı Bilgiler Yanlış

0 cevaplar

Cevapla

Yorum Yapmak istermisiniz?
Eleştirmekten Çekinmeyin!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir