Kişisel Gelişim Oyuncakları Ve Süreci

Kişisel gelişim süreci hakkında Kişisel gelişim hayat boyu sürecek bir süreçtir. Geniş anlamda kişisel gelişim, bilginizi zenginleştirmeyi, üretkenliğinizi artırmak için yeni beceriler kazanmayı, kendi organizasyonunuzu geliştirmeyi, diğer insanlarla iletişim kurmayı öğrenmeyi amaçlayan günlük bir etkinlik anlamına gelir. Kişisel gelişim ile ilgilenen insanlar, kişisel geri bildirimlerinin farkındadırlar ve kendilerini daha iyi hale getirmeye çalışırlar. Her bölümde, mesleki hayatın kişiselleşmesinde çalışırlar. Amaç sadece maksimum memnuniyet ve mutluluk elde etmek için hayatı en iyi şekilde kullanmaktır. Bu kişilerin yeteneklerini ve niteliklerini değerlendirmelerini, amaçlarını düşünmelerini ve potansiyellerini gerçekleştirmeleri ve maksimize etmeleri için hedefler belirlemenin bir yoludur.

Bu makalede, istihdam edilebilirlik beklentilerinizi artırabilen, güveninizi artıracak ve daha tatmin edici ve daha kaliteli bir yaşam sürmenizi sağlayacak yaşam hedeflerini belirlemenize ihtiyaç duyan becerileri belirlemenize yardımcı oluyoruz. Kişisel güçlenmeyi sağlamak için gelecekiniz için alakalı, olumlu ve etkili yaşam tercihleri ve kararları vermeyi planlayın.

Kişisel gelişim vikipedide belirtildiği üzere “Kişisel gelişim, Kapitalist modern dünya ekonomilerinin geliştiği toplumlarda bireylerin ekonomik, sosyal veya psikolojik sorunlarına kendi başlarına çözüm üretmelerini sağlamaya dönük ortaya çıkan kültürel hareket ve onun uzantısı ürünlerin tümünü kapsayan bir ifadedir.”. Her insandaki kişisel gelişim olumlamalar ve kişisel gelişim olumlamaları da günümüzde yaşanılan durumlardandır. Çünkü olumlama tümceleri bilinç altınızı değiştirebilmeye yarar, bilinçaltı da NLP’nin kapsadığı alt dallardan yalnızca bir tanesidir.

Kişisel gelişim okulları

Peki kişisel gelişim okulu denilen eğitim kurumları bize ne katar? Kişisel gelişim kişinin kendini din, örf, adet ve geleneklerinden ziyade kişisel gelişim kitaplarıyla ya da kişisel gelişim online olarak öğrenilebilinen  bir psikolojik yöntemdir. Ancak çoğu kitap ve online makale bu konu hakkında yeteri kadar doğru bilgi içermemektedir. Hatta Avrupalıların kişisel gelişim oyunu adı altında yazılan ilginç blog yazıları da bulabilirsiniz. Tabiki de kişisel gelişim sadece kişisel gelişim kitapları okuyarak ya da geleneklerimize bağlı kişisel gelişim methotlarını uygulayarak kendi başımıza ilerlemek zorunda olduğumu bir alan değildir. Kişisel gelişim okulları da bu konuda bize gerek sertifika programları, gerek farklı yöntemler ile bizlere yardımcı olmaktadırlar. Hatta bazı kişisel gelişim okulları verdikleri eğitimi bir üst seviyeye taşıyarak bizlere farklı eğitim seviyelerini barındıran yaşam koçluğu yapmaktadırlar.

Bazı kişisel gelişim okulları nlp eğitimi de vermektedirler. Nlp açık olarak Neuro Linguistic Programming yani kişilerin duygularını dilleri vasıtasıyla programlama yöntemi olarak düşünülebilinir. NLP Okullarında, NLP, TA (İşlemsel Analiz) ve dikkatlilik ve meditasyon teknikleri kullanarak kendi yaklaşımınızı geliştirebilirsiniz. Bütün bu disiplinler, kendilerinizi ve diğer insanları daha iyi anlayarak, ruh halini ve zihni değiştirerek ve başkalarıyla iletişim geliştirerek, kendi hayatınıza daha fazla güç vermeyi amaçlamaktadır. NLP, kişisel gelişimini kolaylaştırır, daha etkili, daha sistematik ve daha dayanıklı hale getirir. Bu iyimser bir tutumdur ve bu nedenle zaman zaman oldukça naif bir şekilde sunulabilir. Bununla birlikte, düzgün bir şekilde kullanıldığında, NLP’nin sonuçları bazen hayret verici sonuçlar doğurabilir. NLP kendini geliştirme, kendi kendini geliştirme ve kişisel gelişimini daha kolay ve pratik yapar.

NLP’yi daha iyi uygulayabilmek için aşağıdaki maddelere dikkat etmeliyiz:
– Düşündüğümüz şeylere nasıl karar vereceğimize karar vermeliyiz
– İfade ya da seslerle düşünmenin ya da duyguların ya da kendi kendine konuşmanın bizim için en iyi işi görüp görmeyeceğini belirleme
– Düşündüğümüz değişiklikleri desteklemek için fizyolojimizi kullanma

Çoğu insan, daha enerjik, daha motive veya rahat veya yaratıcı olmak, alışılmadık bir alışkanlığı bırakmak veya kişisel bir kaliteyi geliştirme hayalidir. Bir gün bununla dolaşacağız. Ama birçoğu asla onunla uğraşmazlar. Eğer standart bir NLP eğitimi veren okula giderseniz mevcut en etkili kişisel gelişim programlarından birinde düşünmekten, hissetmek, yanıt vermek ve iletişim kurmak için toplam 18 gün harcarsınız.

Gelişme çağındaki bireyler için kişisel gelişim

Çocuklar büyürken anne ve babalarından ziyade daha çok oyuncaklarıyla vakit geçirirler. Onların hayal dünyalarını yaratıcılıklarını oyuncaklar oluşturur. Bu yüzden gelişme çağındaki çocuklar için oyuncaklar çok önemlidir. Tıpkı yetişkin bireylerin kişisel gelişimi olduğu gibi gelişme çağındaki çocuklarında kişisel gelişim süreci olur. Bu yüzden çocuklarda kişisel gelişim oyuncakları önemli bir rol oynar. Çocukların kendine olan güvenlerini, kendilerini daha rahat ifade etmelerinde oyuncaklar pay sahibidir. Günlük hayatınızda eğer çocuğunuza kaliteli kişisel gelişim oyuncakları bulamıyorsanız internet üzerinden morhipo ya da akıllıoyun gibi sitelerden çocuğunuzun ihtiyacı olan kişisel gelişim oyuncaklarını satın alabilirsiniz.

Bu Yazıya Puan Vermek ister misiniz?
Puan Ortalaması
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Son Yazılarımdan Haberdar Ol!

E-Mail listeme kayıt olursanız son yazılarımdan haberdar olabilirsiniz..

Aboneliğiniz için Teşekkür Ederim.

Bazı Bilgiler Yanlış

0 cevaplar

Cevapla

Yorum Yapmak istermisiniz?
Eleştirmekten Çekinmeyin!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir