Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişim Önerileri ve Örnekleri Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişim Önerileri ve Örnekleri

  • 69

Günümüzde gerek iş yaşamında gerekse okul hayatında insanın kendini geliştirmesi artık bir lüks değil bir gereklilik haline geldi. Kişisel gelişim esasında oldukça geniş bir konu. İçeriğinde birçok unsuru bir arada bulunduruyor. Psikoloji, bu konuların geneliyle ilgilenen bir bilim dalı fakat sosyoloji ve fizyoloji de işin içerisine girebiliyor. Kişisel gelişim merkezleri de genelde bu üç disiplini bir araya getirerek çalışıyor. Çünkü beyin, insanın yaşamını yönlendiren ve çok önemli kararlar almasını sağlayan bir otorite merkezi. Sadece bir organ olmayan beyin, fiziksel, psikolojik ve sosyolojik unsurlardan çok çabuk bir şekilde etkileniyor. Bu yönetimi sağlamak da insanın kendisine kalıyor. Çevresel faktörlerden kolay bir şekilde etkilenebilen insanoğlu, aynı zamanda çevresini de etkiliyor ve bu döngü, toplumun genel yapısını oluşturuyor. Aslında sağlıklı bir toplum için öncelikli olarak bireyin sağlıklı olması, gelişmiş toplum içinse gelişmiş bir bireyin yaratılması gerekiyor.

Kişisel gelişim metinleri ile ilgili bir okuma yaptığımıza ilk olarak başarı hikayelerini klasikler arasına alabilirsiniz. Önceleri, çok büyük zorluklar başarmış olan ve bunu anlatan insanlar kişisel gelişim uzmanı olarak karşımıza çıkmaktaydı. Ancak artık, yani bilginin ve teknolojinin baş döndürücü bir hıza ulaştığı dönemde bu hikayeler tek başına yeterli olmuyor. Daha doğrusu metinleri çok doğru okumak gerekiyor. Sadece kader ya da büyük gayret sonucu başarılan hikayelerin değerlendirmesini tek bir noktadan bakmak, kendi kişisel gelişimimiz için çok faydalı olmayacaktır.

Kendimi Nasıl Geliştirebilirim?

Araştırmaları göre insanın kendini geliştirebilmesindeki en önemli nokta, rutin davranışları değiştirmek. Eğer uzun zamandır başarısızsanız veya kendinizi mutsuz hissediyorsanız işe süregelen bu davranış zincirini bozarak başlayabilirsiniz. Uzmanlar insanların kendine doğru soruyu sorması ile kişisel gelişime adım attığını belirtiyor.

Doğru Soru Nedir?

Kişisel gelişim metotları içerisinde de yer alan doğru soru; “gerçekten ne yapmak istiyorum?” “yapabilir miyim? Yaparım” şeklinde küçük diyaloglardan başlıyor. Güdülenme üzerinde çok etkili olan bu durum, işe bir an önce başlamanızı sağlamasa da en azından bir adım olarak kendinizi iyi hissetmenizi sağlayabilir, bu aynı zamanda felsefenin de başlangıcıdır.

Kişisel Gelişim Örnekleri

Yaşamın her alanında insanın kendisini geliştirmeye çalışması ve alanında en iyi olmak için mücadele etmesi bir gerekliliktir. Kişisel gelişimin temelinde de bu felsefe yatar. Yani bir işi çok doğru bir şekilde yapabilmek ve hem kendinize hem de topluma yararlı bir birey olmak bu işin kritik noktalarından biridir. Kişisel gelişim öyküleri için genel bir bakış attığımızda Cristiano Ronaldo’yu örnek olarak gösterebiliriz. Ya da aynı şekilde Messi de burada bir örnek olabilir. Bu iki başarılı sporcunun temel özelliği yeteneklerin farkına varmaları ve kendilerinde olan cevheri ortaya çıkarmalarıdır. Tabii bunun yanında hedeflerinden hiç şaşmamaları, gece gündüz çalışmaları ve önlerine çıkan zorluklardan vazgeçmeden isteklerini yerine getirmek için yola devam etmeleridir. İşte insanı diğer canlılardan öne çıkaran en önemli nokta da budur. Beynin dil bölümünün de yer aldığı sayısal lobda insanın mücadele azmi yer alır. Eğer bir insan hayatını değiştirmek istiyorsa bunu yapabilecek akla ve mantığa sahiptir. Tek yapması gereken kendinin farkına varması ve motivasyonunu en üst seviyeye çıkarmasıdır. Enerjinin temel kaynağı motive olmaktır. Bunun için de insanlar kendilerine en iyi gelen yolları deneyebilir. Örneğin bir film izleyebilir ya da bir mekanda eğlenmeye gidebilir. Sonucunda motive olabileceğiniz her şeyi önceden yapmalısınız.

Kişisel Gelişimin Katkıları

Kişisel gelişim özellikleri içerisinde kesinlikle bir mucize yaratmak yer almaz. Ancak mucize yaratabileceğiniz inancını sizlere sağlar. Bu da en az onun kadar önemlidir. Sizin yapabileceğiniz bütün başarıların bir kaynağı bulunur. O da zihinsel ögeleri fiziksel yöntemlerle birleştirmektir.

Bunun sonucunda da hedeflerinize ulaşırsınız ve sonucunda bir kişisel gelişim özgüven yaratımı olarak yolunuza devam edersiniz. Her birisi birbiriyle bağlantılıdır. Önce hedef belirlersiniz ve ardından bu hedefe ulaşabilmek için motive olursunuz. Hedefinizi gerçekleştirdikten sonra ise onun verdiği haklı özgüvenle birlikte yolunuza devam edersiniz. İşte özgüvenin en kritik noktası da budur. İnsan yeni bir şey yapacağı inancına daha çok sahip olur. Yeni maceralara atılmak için geçmiş olumlu tecrübelerinizden yararlanabilir ve daha iyisini başarabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Kişisel Gelişime Adım Atmak Kişisel Gelişim
Kişisel Gelişim Süreci Kişisel Gelişim
Kişisel Gelişim Hakkında Kişisel Gelişim
Kişisel Gelişim Kursları Kişisel Gelişim

Bu Yazı Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?