Kişisel Gelişim Nedir Ve Hayatımıza Nasıl Uygulanmalıdır?

Kişisel gelişim ekşi sözlük ve pek çok online mecrada işlenen bir konudur. Kişisel gelişim ile kişi kendi sınırlarını öğrenir ve sürekli olarak hayatına yeni şeyler katmaya başlar. Kişisel gelişim bir süreçtir ve ömür boyu sürer. Öğrenme süreklidir. Hayatın her alanında devam eder.

İlk aşamaları atlatan birey zamanla bu konudaki eğitimlere katılır, kitaplar okur. Çünkü öncelik istemektir. Kişi eksikliğini fark edip istemeyi seçmezse başkası ona katkı sağlayamaz.

İlk Adım Kendini Tanımakla Başlar

Kişisel gelişim eğitim konuları içinde en başta yer alan konu kendini tanımaktır. Kendini tanımayan birey ne kadar ilerleyebileceğini de bilemez. Bunun ilk adımı “Ben kimim?” sorusudur. Bu soruyla kişi kendini tanımak için ilk adımı atmış olur. kendini anlamlandırmak ve bununla beraber çevreyi de tanımak için girişimlerde bulunur.

Hedeflerinize Ulaşmada Etkili Yöntemler Sunar

Kişisel gelişim size hayatınıza önemli katkı sağlar. Sizi sınırlarınızdan kurtarıp daha geniş alanda hayal kurmaya yönlendirir. Hedeflerinizin imkânsız olmadığı konusunda sizi ikna eder. Motive edici tekniklerle hedefleriniz daha ulaşılabilir hale gelir.

Diğer taraftan bu konuda en önemli etkenlerden birinin iletişim olduğunu vurgular. Etkili iletişim yolları konusunda kişiye yol gösterir. Bazı teknikleri hayatına uygulamada kolaylık sağlar. hem çevrenizle hem de iş hayatınızda kullanabileceğiniz etkili iletişim yollarını size sunar.

Eski Kalıpları Söküp Atmada Etkilidir

Kişisel gelişim eğitimi nedir diye soracak olursanız, eski kalıplarınızın yerini yenileriyle değiştirmeye yarar. Bu konuda çok büyük bir başarı sağlandığını söyleyebiliriz. Kişinin doğuştan ve çevre faktörleriyle birlikte bazı negatif kalıpları edindiği görülür. Bunlara örnek verecek olursak; Hiçbir zaman başaramayacağım, ben zaten hep aynı olayları yaşıyorum, hep aynı insanlar karşıma çıkıyor.” gibi kalıp cümle ve düşünceler beynimize yerleşmiştir. Bazı insanlarda bu negatif düşünceler daha fazladır. U nedenle sahip olduklarından daha azını görebilmektedirler. Çok zeki insanlar bile bunun farkında olmayıp kendilerini yetersiz görebilirler.

Kurbağa deneyini örnek verelim. Deney için kurbağaları ağzı kapalı bir kavanoza atmışlar. Zıpladıkça kavanoz kapağına çarpan kurbağalar o yüksekliğe alışınca kapak açıldıktan sonra da aynı şeyi tekrar etmişler. Dışarı çıkmak yerine kapağın yüksekliği kadar zıplayıp inmişler. Bu da gösteriyor ki alışkanlıklarımız bizi yönetmeye başladığında sahip olduklarımızın farkına varamıyoruz. Daha ileriye gidebileceğimizi fark etmek için gelişim ve değişim yolunu seçmeliyiz.

Kişisel Gelişim Süreci

Kişisel gelişim süreci aslında sınırlı bir süreç değildir. bu hayat boyu devam eder. Bu sürecin içinde kişinin kendini tanıması, fark etmesi, eksik yönlerini belirlemesi ve katkı sağlayıcı alternatiflerden faydalanması yer almaktadır.

Bu süreçte neler yapabileceğiniz konusunda kişisel kişisel gelişim e kitap oku gibi başlıklardan yararlanabilirsiniz. Böylece kendi potansiyelinizi ortaya koymaya başlayabilirsiniz.

Burada bir konuya dikkat etmek gerekir. Kapasitenizi aşan bir konuda gereğinden çok çaba göstererek kazandığınız şeyler kişisel gelişimde bir artı değildir. Hemen örneklendirelim. A işi için 50 faktör enerjiye sahipsiniz. Fakat bu iş için 150 faktör enerjiye ihtiyaç var. Bazı insanlarda 150 faktör enerji bulunuyor ama sizde yok. Siz de kapasitenizi zorlayarak bu işi başardığınızda aslında iyi bir şey yapmış sayılmazsınız. Çünkü kendinizi gereğinden çok zorladınız. Sürekli böyle devam edemezsiniz. Bir süre sonra enerjinizden çalmaya başlarsınız.

Kişisel Gelişim İnsana Neler Kazandırır?

Kişisel gelişim kişiye daha düzenli bir hayat kazandırmayı amaçlar. Kişinin hedeflerine ulaşması için kendinde bulunan potansiyeli ortaya koymasına katkıda bulunur. Sosyal hayatta iletişimde başarılı olmayı öğretir. İnsan ilişkilerini düzenlemeyi sağlar. Hayat boyunca onu güçlü kılacak öğretiler vermeyi amaçlar. Öğrenmeler tek yönlü değildir. Hayatın her alanında öğrenme sağlar.

Kişisel gelişim e kitapları da bu konuda kişilerin başından geçen yaşam deneyimlerini sizlere sunabilir. Bu kitapların içinde bir uzman elinden çıkan kitaplar olduğu gibi diğer insanların aldığı eğitimlerle kazandığı yaşam değerlerini de bulabilirsiniz. Ayrıca kişisel gelişim e book arşivi gibi mecralarda dilediğiniz kadar kaynak araştırması yapabilirsiniz.

Zamanla kişi görecek ki bu öğrenmeler hayatının farklı alanlarında insana bağ kurma konusunda da yardımcı olacaktır. Yaşadığı farklı olaylara önceki öğrenmelerden çözüm yolları bulabilecektir. Aslında kişisel gelişim insanlara doğru düşünce stratejisini öğretiyor. Böylece yanlış düşünce kalıpları yavaş yavaş azalıyor.

Bu Yazıyı Değerlendirmek ister misiniz?
Lütfen Bu Yazıya Puan vermeyi Unutmayın !!! 😉
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
3 Saniyede Ne Aradığınızı Bulun!!!

+1500 Abone Arasına Katılmak ister misiniz?

Aşağıdaki kutucuğa e-posta adresini yazarak her yeni makaleden anında haberdar olabilirsin.

Aboneliğiniz için Teşekkür Ederim.

Bazı Bilgiler Yanlış

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir