Kişisel Gelişim Nedir Ve Çeşitleri Nelerdir?

Kişisel gelişim nedir Kişisel gelişim, farkındalığı ve kimliğini geliştiren, yetenek ve potansiyel geliştiren, beşeri sermaye yaratan ve istihdam edilebilirliği kolaylaştıracak, yaşam kalitesini artıracak ve rüyaların ve isteklerin gerçekleşmesine katkıda bulunan etkinlikleri kapsar. Kişisel gelişim bir kişinin tüm yaşamı boyunca gerçekleşir. Kendi kendine yardımla sınırlı değil, konsept öğretmen, rehber, danışman, yönetici, yaşam koçu veya rehber gibi başkalarını geliştirmeye yönelik resmi ve gayri resmi faaliyetleri içeriyor. Kişisel gelişim kurumlar bağlamında gerçekleştiğinde, organizasyonlardaki bireysel düzeyde insan gelişimini destekleyen yöntemler, programlar, araçlar, teknikler ve değerlendirme sistemlerine yardımda bulunur.

Yani kişisel gelişim merkezleri mevcuttur. Peki kişisel gelişim ne işe yarar? Yukarıda bahsettiğimiz hususların yanı sıra, kişisel gelişim şu aktiviteleride içerebilir:
– Kendini fark etmenizi sağlar
– Kendini geliştirmenizi sağlar
– Becerilerinizi geliştirme veya yenilerini öğrenme
– Kimlik / benlik saygısı oluşturma veya yenileme
– Kariyer geliştirmek
– Potansiyelinizin belirlenmesi veya geliştirilmesi
– İstihdam edilebilirlik veya (alternatif olarak) beşeri sermayenin geliştirilmesi
– Yaşam biçimini, yaşam kalitesini ve zaman yönetimini arttırmak
– Sağlığınızın iyileştirilmesi
– Servetiniz veya sosyal statünüzün iyileştirmesi
– Hayati istekleri yerine getirmek
– Bir hayat teşebbüsü başlatmak
– Kişisel gelişim planlarını (PDP’leri) tanımlama ve uygulama
– Sosyal ilişkileri veya duygusal zekayı geliştirme

Kişisel gelişim nasıl ilerler ?

Peki gelelim “Kişisel gelişim nasıl olmalı , kişisel gelişim nasıl olur? gibi sorulara. Kişisel gelişim, diğer insanları geliştirme de içerebilir. Bu, bir kişisel yeterlilik (mesleğin potansiyelini geliştirmede belirli yöneticilerin becerileri gibi) veya profesyonel bir hizmet aracılığıyla (mesleki eğitim, değerlendirme veya koçluk sağlama gibi) bir öğretmen veya danışmanın rolleri aracılığıyla gerçekleşebilir. Kendini geliştirme ve başkalarını geliştirmenin ötesinde, “kişisel gelişim” bir uygulama ve araştırma alanını belirtir. Bir uygulama alanı olarak kişisel gelişim yöntemleri, öğrenme programları, değerlendirme sistemleri, araçlar ve teknikler içerir. Bir araştırma alanı olarak, kişisel gelişim konuları, psikoloji dergilerinde, eğitim araştırmalarında, yönetim dergilerinde ve kitaplarda ve insan gelişimi ekonomisinde görünür. Ekonomik, politik, biyolojik, örgütsel ya da kişisel herhangi bir gelişme, bir değişimin gerçekten gerçekleşip gelişmediğini bilmek isterse bir çerçeve gerektirir. Kişisel gelişim durumunda, birey sıklıkla iyileştirmenin veya gerilemenin başlıca hakimi olarak işlev görür ancak nesnel iyileştirmenin doğrulanması, standart ölçütleri kullanarak değerlendirme gerektirir.

Bölgelere ve dinlere bağlı kişisel gelişim yöntemleri

Kişisel gelişim çerçeveleri, amaçlara ulaşmak için bitiş noktalarını, stratejileri veya planları tanımlayan amaçları veya ölçütleri, gelişim yolundaki kilometre taşlarını tanımlayan ilerlemeyi, seviye veya aşamaları ölçmek ve değerlendirmek ve değişiklikler hakkında bilgi sağlamak için bir geribildirim sistemi içerebilir. Kişisel gelişim uzun bir süredir uygulanan bir yöntemdir.

Kişisel gelişim metodları

Aslında bulunan bölgelere bağlıdır ve kökeni çok daha eskiye dayanmaktadır. Buna bağlı olarak da kişisel gelişim metinleride değişim göstermektedir. Yeni Çağ felsefeleri kişisel gelişim için namaz, müzik, dans, şarkı söyleme, şarkı söyleme, şiir, yazı, spor ve dövüş sanatları gibi uygulamaları kullandı. Bu uygulamaların sağlık veya estetik memnuniyet gibi çeşitli işlevleri vardır, ancak yaşamın anlamını keşfetmek veya iyi yaşama yaşamak (felsefeyi karşılaştırmak) gibi kişisel gelişimin “nihai hedefleri” ile bağlantılı olabilirler. Hindistan’da başlayan bir disiplin olan yoga, muhtemelen 3000 yıl önce kişisel gelişim teknikleri olan meditasyon, ritmik nefes alma, gerinme ve duruşlarını içerir. Yi Wushu ve T’ai chi ch’uan, diyet, masaj ve akupunktur gibi geleneksel Çin tıbbıyla bağlantılı uygulamaların yanında nefes alma ve enerji egzersizleri, meditasyon, dövüş sanatları gibi geleneksel Çin tekniklerini kişisel gelişim için kullanmaktadır. Yaklaşık 1500 yıl önce Ortadoğu’da ortaya çıkmış olan İslam’da, kişisel gelişim teknikleri arasında ritüel dualar, Kuran okunması, hac, oruç ve tazkiye (ruhun arındırılması) sayılabilir.

İki ayrı antik filozof: Aristoteles ve Batı Geleneği ve Konfüçyüs ve Doğu Geleneği, 21. yüzyılda kişisel gelişim haline gelen, Batı geleneğini ve Doğu Asya geleneğini temsil eden önemli kaynaklar olarak öne çıkıyor. Kendini geliştirme okullarının isimsiz kurucuları başka yerde endemik olarak görülüyor. Güney Asya gelenekleri olaraksa bazı antik Kızılderililer “varlık, bilgelik ve mutluluk” istedi. Batı geleneği olarak ise Yunan filozofu Aristoteles (M.Ö. 384 – 322) batıdaki kişisel gelişimin teorilerini etkilemişti. Nicomachean Etiği’nde, Aristoteles, kişisel gelişimini erdemlerin uygulanmasının yaygın olarak “mutluluk” olarak çevrilen fakat daha “insanın gelişmesi” ya da “iyi yaşama” olarak anlaşılan ödemonyaya yol açtığı prensip veya pratik bilgelik kategorisi olarak tanımladı. Aristoteles, Batı gelişim kişisel gelişimini günümüze, özellikle insan gelişimi ekonomisinde ve pozitif psikolojide etkilemeye devam ediyor.

Bu Yazıya Puan Vermek ister misiniz?
Puan Ortalaması
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Son Yazılarımdan Haberdar Ol!

E-Mail listeme kayıt olursanız son yazılarımdan haberdar olabilirsiniz..

Aboneliğiniz için Teşekkür Ederim.

Bazı Bilgiler Yanlış

0 cevaplar

Cevapla

Yorum Yapmak istermisiniz?
Eleştirmekten Çekinmeyin!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir