Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişim Merkezleri ve Bilgileri Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişim Merkezleri ve Bilgileri

  • 78

Kişisel gelişim merkezi açmak isteyen bireylerin ilk olarak gerekli izinleri alması ve bu süreçte de direkt olarak merkezdeki amaçlarını belirtmesi gerekmektedir. Daha sonra ise kendini geliştirmek ve kendiyle yüzleşmek isteyen insanların tamamına belirli zaman aralıklarında hizmet verilmeye başlanabilecektir. Bu konuda uzman olan ve her türlü psikolojiye uygun ve direkt olarak da genel değerlerin yansıtılabilmesini sağlayan seçeneklerin bilinmesi şarttır.

Kişisel Gelişim Merkezlerindeki Hizmetler

Özellikle de hatalı olduğunu bilen ve kendini geliştirmek isteyen insanların tamamının internet üzerinden veya yüz yüze olarak yardım alması gerekmektedir. Aksi taktirde de hiçbir şekilde süreç ilgi görmeyecek ve kişisel gelişim makaleleri bünyesinde yazılan yazılardaki sonuçlara da ulaşılamayacaktır. Günümüze kadar gelmeyi başaran ve çok uzun süredir aktif durumda olan kurumlarda da insanların hangi alanlarda sıkıntı yaşadığına önem veriliyor. Eğer çekingenlik yaşayan birisiyle karşılaşılmışsa, bu esnada o kişiye aşırı sosyal olan kişinin yaşadığı problemlerin çözülmesi için sunulan yöntemler sunulmayacaktır. Böylelikle de bire bir olarak kişinin kendi problemleriyle yüzleşebilmesi ve bunları da seçim ansı sunulduktan sonra da başarıya ulaşılabilmesini mümkün kılacaktır.

Merkezi Açma ve Uzmanlarla Eğitim Verme Süreci

Son yıllarda çıkış yakalamaya başlayan ve çok büyük kitlelere ulaştığı bilinen kişisel gelişim merkezi gibi adreslerde de yayınlar devam ettirilmektedir. Buna bağlı olarak da günümüze kadar ulaşmayı başaran ve çok uzun süredir ilgi görmeye devam eden kurumlarda hangi alanlarda yayınların yapıldığı merak konusu olmuştur. İlk olarak bireyin kimlere saygı gösterdiği ve bunu neden yaptığı incelenecek, daha sonra ise kendine olan saygısının durumuna bakılabilecektir. Böylelikle de eğitim verme süreci tamamen dikkat çekici olan kişinin kendisine odaklanacak ve öz eleştiri yaparak da her türlü işlemi istediği şekilde sürdürebilmesi sağlanabilecektir. Kendini eleştiremeyen kişilerin ise istedikleri sonucu alma gibi bir ihtimalleri bulunmadığı için de, eğitim verilmeye başlanabilmesi için alınan uzmanlar da kişiye farklı bir yol izleyecektir. Merkezin açılabilmesi için gerekli izinlerin alınması ve bu konuda uzmanlaşan insanlara yer verilmeye başlanması da eğitim verme sürecinin son adını olarak görülmektedir. Kişisel Gelişimde Uzman Olma

Kişisel gelişim uzmanı olabilmek için öncelikle bir akademik eğitim almak gerekiyor. Her ne kadar piyasada kendisinin bir gelişim uzmanı olduğunu söyleyen insan sayısının artmasını görebilsek de aslında bu iş insan psikolojisini çok iyi bilmeyle gerçekleşiyor. Kişisel gelişim üniversite puanları merak eden gençler, üniversitelerin Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik, Psikoloji gibi bölümlerine bakmalıdır. Gençler burada kişisel gelişim psikolojisi eğitimi alarak pedagojik ve akademik kaynakların neler olduğunu görebiliyor. Bu bölümde okuyan öğrenciler aynı zamanda staj yaparak gerçek ortamda öğrendiklerini uygulama şansı elde ediyor.

Kişisel Gelişimin Akademideki Yeri

Modern toplumda artık insan psikolojisini incelemek ve araştırmak çok daha detaylı bir hal aldı. Çünkü hayatımıza teknoloji girdi ve bu da insan kimyasını değiştirecek kadar topluma etki etti. Her ne kadar faydalı olsa da insanların beğenilme duygusunu, kin ve nefret gibi alışkanlarının ortaya çıkmasını da körükledi diyebiliriz. Bu durumda, kişisel gelişim de farklı yaklaşımlara gerek duyan bir disiplin olarak ortaya çıkıyor. Kişisel gelişim üniversitesi kurulması için şu ana kadar bir çalışma yapılmadı. Ancak ilerleyen dönemlerde sadece bu konu üzerine çalışan bir ana bilim dalı kurulabilir. İnsanlar için her şeyi yapmaya çalışan psikoloji bilim dalına böyle bir bölümün ek olarak gelmesi çok faydalı olacaktır.

Kişisel gelişim ünlü yazarlar ortaya çıkararak insanların keyifli okumalar yapmasını sağlıyor. Örneğin Mümin Sekman, Doğan Cüceloğlu, Ferhan Sözen, Üstün Dökmen gibi alanında uzman hocalar kitaplar yazarak insanların hayattaki beklentilerini karşılamalarını için bir rehber oluyor. Şunu belirtelim ki bu kitaplar hayatınızda bir mucize yaratmaz. Ya da istediğiniz her şeye bir anda sahip olmanızı sağlamaz. Ancak sizler için çok iyi bir yardımcıdır. Bunun sonucunda sizler de iyi bir savaşçı olursunuz. Ayrıca konuya farklı bir ağızdan bakarak bakış açınızı değiştirirsiniz. İnsanlara da kitap okumayı sevdiren bu çalışmalar basit uslübü ile kolayca okunabilmektedir. Gençlerin, çocukların kısacası herkesin hayatına bir katkı sağlamak için yazılan bu kitapları kitapçılarda bulabilirsiniz. Bunun yanında tv programlarını da izleyebilirsiniz.

Benzer Yazılar

Kişisel Gelişime Adım Atmak Kişisel Gelişim
Kişisel Gelişim Süreci Kişisel Gelişim
Kişisel Gelişim Hakkında Kişisel Gelişim
Kişisel Gelişim Kursları Kişisel Gelişim

Bu Yazı Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?