Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişim Kitapları Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişim Kitapları

  • 75

Kişisel gelişim alanında artık pek çok kaynak, makale, kitap, dergi, radyo ve televizyon programı bulunuyor. Yoğun iş ve okul yaşantısında insanın kendisine zaman ayırabilmesi ve kendi farkına varabilmesi için hazırlanan bu kitapları okumak insana elbette ki çok şey katacaktır. Ancak sayısı her geçen gün artan kişisel gelişim kitaplarında biraz seçici olmakta yarar var. Böylece daha net ve doğru bilgiye ulaşmış olabiliyorsunuz.

Kişisel Gelişim İçin Son Çıkanlar

Kişisel gelişim yeni çıkan kitaplar listesinde ilk olarak Mümin Sekman tarafından yazılan her şey seninle başlar isimli kitaba göz atabilirsiniz. İnce kapak olarak tasarlanan ve Alfa yayıncılık tarafından basılan bu kitap, çıktığı günden itibaren satış rekorları kırdı. Bunun yanında Joe Navarro da Alfa Yayıncılık’tan çıkan bir başka kişisel gelişim kitabı olarak hizmetinize sunuluyor.

Stephen R.Covey tarafından yazılan 8. Alışkanlık Bütünlüğe Doğru kitabının da çok satanlar listesinde olduğunu belirtelim. Bu kitapta takıntılarınızın, alışkanlıklarınızın ve korkularınızın önemsiz olduğunu belirten ifadeler yer alıyor. Joseph Murphy tarafından Koridor Yayıncılık tarafından çıkartılan Bilinçaltının Gücü kitabı da son dönemlerde büyük ilgi görüyor. Bu kitabı Daniel Kahneman’ın Hızlı ve Yavaş Düşünme kitabı izliyor.

Kişisel gelişim yolları hakkında küçük ip uçları veren bu kitaplar, bu konuyu düşünen kişiler için bir rehber olma özelliği taşıyor. Gerekli motivasyonu sağlayabilmeniz için yapmanız gerekenler üzerinde düşünülen metinler ile aktarılıyor. Ayrıca hikayelerde geçen kişiler gerçek hayattan da seçilebiliyor. Kişisel gelişim youtube üzerinde bulunan videolar ile birtakım önemli kısa filmler, animasyon filmleri izleyebilir ve farklı bir bakış açısı ile olaya bakabilirsiniz. Sosyal medya kanallarında da artık pek çok link bulunuyor. Burada yer alan videolar ve yorumlar yeni seminerleri takip etmenizi sağlayacaktır. Üniversitelerde psikoloji ve kariyer kulüpleri tarafından düzenlenen organizasyonlar ve seminerler ile birlikte kişisel gelişim hakkında en doğru bilgilere ulaşabilir ve bu konuda kafa yorarak kendi içsel yolculuğunuza çıkabilirsiniz. Ayrıca akademik yayınlar da bu konu ile ilgili olarak takip edilebilir.

Kişisel gelişim, modern yaşantının acımasız dünyasında insanın kendisinin farkına varması ve kalabalıktan bir adım daha öne çıkmasını sağlayan ve son dönemlerde çok geniş bir kitle tarafından takip edilen bir konu. Psikolojide uzmanlar da bu mesele üzerinde çok düşünüyor ve yeni yaklaşımlar üzerinde durmaya çalışıyor. İnsanlar ise her şeyin çok çabuk tüketildiği bilgi çağında daha yeni bir bilgiye ulaşarak beynin sırlarını ve kişisel psikolojinin derinliklerini anlamaya çalışıyor. Kişisel gelişim romanları da bu süreçte insanlara yardımcı olan noktalar arasında bulunuyor. Secret, The Last Lecture, Ferrarisini Satan Bilge gibi bestseller olan kişisel gelişim romanları, insanlara hem motivasyon sağlıyor hem de önlerinde yeni ufuklar açıyor. Ayrıca bu kitapların dillerinin son derece anlaşılır olması, geniş kitleler tarafından tercih edilmesini sağlıyor.

Kişisel Gelişimde Okumalar

İnsanlar hayatları boyunca olumlu tenkit edilerek yaptıklarının takdir edilmesini istemektedir. Bu durum her seferinde geçerli olmasa da NLP anlayışında da olduğu gibi insanların bütün niyetlerinde aslında olumlu bir amaç bulunmaktadır. Bu nedenle davranışların ödüllendirilmesi ve kabul edilmesi gerekliliğini duyar. Kişisel gelişim röportajları, hikayeleri, romanları gibi basın ve yayın dünyasında yer bulmuş parçalar, insanların aslında duymak istediklerini duymasına yardımcı olmaktadır. Bu kişilerin bir ünlü olması, başarılı bir işim adamı, siyasetçi veya besteci olması pek çok kişinin hayatında olumlu değişikliklerin yaşanmasını sağlayabilir. Çünkü olumlu pekiştireçler ve rol modellerin insanların kendisini daha iyi hissetmesini sağlar. Bir noktada kendisinden bir şey bulan bir okuyucunun o andan itibaren aynı metotları uygulamaya başlaması söz konusu olabilir.

Kişisel Gelişimin Modern Yaşamdaki Önemi

Kişisel gelişim artık okullarda, sosyal yaşamda kısacası hayatımızın her alanında topluluklar önünde anlatılan meselelerin arasında geliyor.Kişisel gelişim seminerleri içerisinde toplum tarafından sevilen kişiler, psikologlar, bilim adamları gibi topluma yön verecek kişiler de bulunmaktadır. Böylece insanlar, kendilerine rol model aldıkları kişileri daha iyi anlayabilecek ve harekete geçebilecektir. Motivasyon açısından çok faydalı olan bu seminerlere katılmanızı önermekteyiz. En azından hayatınıza küçük ip uçları bu şekilde sunulabilir.


Benzer Yazılar

Kişisel Gelişime Adım Atmak Kişisel Gelişim
Kişisel Gelişim Süreci Kişisel Gelişim
Kişisel Gelişim Hakkında Kişisel Gelişim
Kişisel Gelişim Kursları Kişisel Gelişim

Bu Yazı Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?