0545 736 6371
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Kişisel Gelişim Kendini Bulmaktır

18 Eylül 2017
7 kez görüntülendi
Kişisel Gelişim Kendini Bulmaktır

Kişisel gelişim günleri adı altında yapılan çoklu toplantılar ve söyleşi gibi etkinlikler yolu ile toplanan ya da bir araya gelen birçok insanın tek bir amacı var:’’kendini bulmak.’’ Kendinizi bulmak amacı ile kişisel gelişim kitapları okuyor, bu konu ile ilgili filmler izliyor ya da etkinliklere katılıyorsunuz. Bu etkinlikleri yapan insanlar sadece eksik olduklarını düşündükleri özelliklerini geliştirmek ya da bir moral bozukluğunu düzeltmek gibi amaçlarla bunları yaptıklarını zannetseler de amaç aslında herkeste kendini bulmaktır. Kendinizi bulup kendinizi iyi tanıdığınız zaman zaten geriye endişelenecek bir sorun kalmayacak ya da daha doğru bir tabirle endişelenilmesi gereken durumlarda krizlerle nasıl başa çıkabileceğinizi keşfetmiş olacaksınız. Hayatınızın size neler getirdiğini ve sizden neler götürdüğünü kendinizi tanıdığınız zaman daha iyi anlayabilirsiniz.

Muhakeme Yeteneğinin Önemi

Kişisel gelişim güzel sözler ya da sadece motive edici cümlelerin ezberlenmesinden ibaret bir araç değildir. Kendinizi geliştirebilmek için her zaman güzel şeyler duymaya ihtiyaç duymamalı, bazı zamanlarda eksik ya da hatalı yönlerinizin sizi kamçılamasına ya da bir nevi uyandırmasına da izin vermelisiniz. Etkili bir muhakeme yeteneği ile kendinizle alakalı haklılık ya da haksızlık gibi kavramların ayrımını iyi yapabildiğiniz zaman kendiniz olacaksınız. Kendinizin bütün özelliklerini iyi bilmeniz gerekiyor. Bütün özellikleri bilmekten kasıt ise hem iyi hem de kötü özelliklerinizi bilip farkında olmak ve bu özelliklerin hangisinin hayatınızı ne kadar etkilediğinin farkına varabilmektir. Aynı zamanda bu özelliklerinizin kaçını dışarı yansıttığınızı ya da ne kadarını yansıtabildiğinizi bilmek de kendinizi geliştirmek adına atabileceğiniz etkili adımlardan olacaktır.

Ne Kadar Sizsiniz?

Kişisel gelişim haberleri ya da kişisel gelişim hikayelerini dinlediğiniz zaman hep bir azim ve başarı ile hikayenin sonlandığına alışmışsınızdır. Bu insanlar sizce bu başarıyı nasıl elde ediyor? Ya da hayatlarında mutluluğu getiren o etkiyi nasıl yakalamışlar? Herkesin hayat amacı ya da olmak istediği yer farklı olduğu için bu konuda yapılacak tek şey hayata dair beklentilerinizin farkına varmak, ‘’gerçekten’’ ne istediğinize karar vermek ve bu yolda neyden ne kadar taviz verdiğinizi ya da neyi yaparak bu amaca ulaşmaya çalıştığınızı iyi analiz etmeniz gerekiyor. Dilediğiniz hayatı yaşamak yolunda ya da başarıya ulaşmak yolunda kendi özelliklerinizin ya da kapasitenizin ne kadarını kullandığınızı bilmelisiniz. Sizi olumsuz etkileyen şeylerden uzak durabilmeyi, ya da en basiti bunları görmezden gelebilmeyi öğrenmeniz gerekiyor. Gelişiminizi tamamlamanız ve siz olmanız yolundaki engeller belki bir iş, belki bir ilişki, belki yanlış arkadaşlıklar ya da yanlış bir hayat düzeni olabilir.

Başarı ve Mutluluk İçin Kendini Tanımak

Kişisel gelişim dinde bile kabul görmüş, kişisel gelişim hadisleri ile de kendini geliştirmek ve bu yolda çabalamanın ne kadar önemli olduğu da vurgulanmıştır. Sorunlardan kaçmak yerine sorunun kökenine inerek bu sorunun neyden kaynaklandığını, nelere yol açtığını, sonuçlarının sizi ve sizin hayatınızı ne kadar etkilediğini bilmelisiniz. Bunların farkına varabilmek ve iyi muhakeme yapabilmek sizin için sorunların hallolmasında etkili bir yol olabilir. Sizin hayatınızı etkileyen ya da hayatınızda bir soruna yol açan bu nedenlerle savaşabilmek için öncelikle kendi zaaflarınızdan destek alarak oluşmuş olan bu sorunların kaynaklarını yok etmelisiniz. Sizin hayatınızda yeri olan bir özelliğinizin sizin için ne kadar sorun teşkil ettiğine ya da sizin sorunlarla başa çıkabilmenize engel olan özelliğinize doğru bir keşif yapmanız gerekiyor.

Kişisel Gelişimin Faydaları

Kişisel gelişim hakkında bilgi edinmek ve kişisel gelişim konusunda yetkin bir insan haline gelmek için kendinizi bulmak yolunda kitaplar okuyarak bir adım atabilirsiniz. Kişisel gelişiminizi tamamladığınız zaman hayatın size getirdikleri ve sizden götürdüklerinden memnun ya da kabullenmiş bir insan haline gelebilirsiniz. Sorunlarınızın sizi hayata küstürmesi yerine sorunlarınızın kaynaklarına inerek oluşmalarını engelleyebilirsiniz. Daha çok gülümseyebilir, daha çok anlayabilirsiniz. Sadece kendinizi tanımak için değil, insanları tanımak ve insanları tanımanın verdiği güvenle daha güvende hissedebilirsiniz. Kişisel gelişim hakkında her şey sizinle, dünyanız ve çevrenizle alakalıdır. Daha açık ve merkezin siz olduğu bir dünya yaratabilmek için size yardım olacak ilk kişi yine kendiniz olacak ve kendinize en büyük yararı sağlayacaksınız.

Bu Yazıya Puan Vermek ister misiniz?
Puan Ortalaması
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Mail Abonem Olur musun?

En Güncel Yazılar Artık Mailinizde.

Aboneliğiniz için Teşekkür Ederim.

Bazı Bilgiler Yanlış

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?