0545 736 6371
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Kişisel Gelişim İçin Farkındalığınızı Arttırın

18 Eylül 2017
8 kez görüntülendi
Kişisel Gelişim İçin Farkındalığınızı Arttırın

Kişisel gelişim konusunda farkındalığınızı arttırmak için kişisel gelişim 7 alanları başlığını inceleyerek bir adım atabilirsiniz.  Bu konuda yapılan çalışmaları da gözden geçirebilirsiniz. Kişisel gelişim kişinin kendini tanıması, farkında olması ve geliştirmesi sürecidir. Bu nedenle “kendini gerçekleştirmiş insan yoktur”; “kendini gerçekleştirme sürecinde olan insan vardır” ifadesi kullanılır.

Kişi sürekli kendine bir şeyler eklemeli, daha çok geliştirmeli ve üretmelidir. Öncelik kendini tanımaktır. Farkında olmaktır. Yaşamı boyunca kendine yeni şeyle katan birey kişisel gelişim kurallarına uygun yaşamaktadır. Bu bir süreçtir ve hiçbir zaman sonlanamaz.

Kişisel Gelişimde 7 Adım Kuralı

Kişisel gelişimin yaşanması için öncelikler vardır. Her şey aşama ile gerçekleştirilir. Aşamaların atlanmaması bireyin gelişme sürecini hızlandırır. Bu konuda 7 adım kuralında da adımları sırası ile gerçekleştirmek gerekir. Kişisel gelişim alanlarıkonusunda da bu adımlardan faydalanılmalıdır. Çünkü bu adımlar kişisel gelişimin temelini oluşturur.

Adım 1: Birinci ve en önemli adım kendini tanımlamaktır. Psikoloji ve felsefede bir soru vardır. bu soru en temel konudur. Ben kimim? Sorusu. Bu soruyu soran birey devamında kendini tanımlamak için başka sorular da sorar? Hayattaki gayesini, yerini sorgulamaya başlar. bunu yapmadığınızda kişisel gelişim açısından yol almanız mümkün değildir.

Adım 2: ikinci adım ise çevreyi tanımlamayı gerektirir. Aynı şekilde çevrenizi de tanımlama ihtiyacı duyarsınız ve bu konuda da saptamalarda bulunmaya çalışırsınız.

Adım 3:Üçüncü adım çoğu kez kişisel gelişim konularında önde gelmiş bir konudur. O da farkındalıktır. Kişinin kendinin farkında olması, sahip olduklarının artı ve eksi yönlerinin bilincinde olmasıdır.

Adım 4: Hedef belirlemek kişisel gelişimin 4. Ayağını oluşturur. Burada kişi, gelecekle ilgili plan yapar, haritasını belirler. Uzak hedefler ve yakın hedefler ayrı olarak ifade edilir. Uzak hedeflere varabilmek için yakın hedeflerin önemi vurgulanır.

Adım 5: Beşinci adım ise kişisel gelişim aktiviteleri ile ilgili programlara katılmaktır. Bu konuda bolca araştırma yaparak eğitimlere, kurslara katılabilirsiniz. Konferanslara gidebilirsiniz. Kitaplar okuyarak konuları içselleştirebilirsiniz.

Adım 6: Edindiğiniz bilgileri içselleştirmek ve hayatınıza geçirmek aşamasında yoğunlaşma çalışmaları yapmalısınız. Kısa süreli ama rahatlatıcı nefes çalışmaları bu konuda size yardımcı olabilir.

Adım 7: Yedinci ve son kural ise kişinin kendi sınırları konusunda bilgi sahibi olmasıdır. Kendi sınırlarını bilerek ilerlemesidir.

Kişisel Gelişim Atölyeleri

Yukarıdaki 7 adım kuralında 5. Adımda kişisel gelişim ile ilgili aktivitelere katılmaktan bahsetmiştik. Bu konuda sizlere kişisel gelişim atölyeleri aracılığıyla destek almanın faydalarını da söyleyebiliriz. Bu atölyelerden pek çok konuda yararlanabilirsiniz. İçsel problemleriniz, çatışmalarınız, çocuğunuzla olan problemler, çevreyle ilgili çatışmalarınız ve daha pek çok konu… İhtiyacınız olan konularda kişisel gelişim atölyeleri ya da work shoplardan yararlanabilirsiniz.

Kişisel Gelişim Anketleri

Kişisel gelişim konusunda hangi noktada olduğunuzu uzmanlar tarafından yapılan kişisel gelişim anketleri ile öğrenebilirsiniz. Bu anketler yoluyla sosyal ilişkileriniz, bireysel becerileriniz ve mesleki yetkinlikleriniz hakkında bilgi edinebilirsiniz. Bu anketler mutlaka bir uzman tarafından yapılmalıdır. Bu anketler toplumun genel bakış açısı ile ilgili genel bilgiler edinmek için belli sayıda bir topluluğa da yapılabilir.

Kişisel Gelişimin Gelişmesi

Teknolojinin gelişmesi insanların bilgiye daha çabuk ulaşmasını sağladı. Bu sayede bilgisayar ortamında interneti kullanarak insanlar bilgiye bir tıkla ulaşabiliyor. Böylece insanların kolay yoldan daha çok bilgi sahibi olduğunu görüyoruz. Kendini fark eden, kendinin farkına varan insanlar daha çok araştırma yaparak ben de varım demeye başladı. Böylece bilginin daha hızlı yayılmasına şahit olduk. Pek çok kişisel gelişim arşivi online ortama da aktarıldı. Bu da ücretsiz olarak insanların bu tarz kaynaklardan yararlanmasını sağladı.

Bu Yazıya Puan Vermek ister misiniz?
Puan Ortalaması
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Mail Abonem Olur musun?

En Güncel Yazılar Artık Mailinizde.

Aboneliğiniz için Teşekkür Ederim.

Bazı Bilgiler Yanlış

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?