Kişisel Gelişim Hakkında Öğrenilmek istenilenler

Kişisel gelişim, insanın kendini tanıyıp yetenek ve ihtiyaçlarına göre kendini geliştirerek daha nitelikli bir hayat için içsel bir yolculuğa çıkmasıdır. Kişisel gelişimde insanlar çeşitli yöntemleri kullanarak alışkanlıklarında ve tutumlarında yeniliğe giderler. İşte bu yöntemler hakkında deneyimli ve donanımlı kişiler, kişisel gelişim uzmanı olarak insanlara kılavuzluk ederler. Kişisel gelişim uzmanı olmak için sürekli çalışarak ve gözlemleyerek bilgiler öğrenilir ve yaratıcılık kullanılarak yeni teknikler geliştirilir. Kişisel gelişim uzmanı olmak için yardımcı olan kurslar düzenlenmektedir. Katılımcılar bu kurslar sonucunda sertifika da almaktadır.

Kişisel Gelişim Kitapları

Kişisel gelişim uzmanları yazı yazarak, seminerlerde konuşarak ve insanlara danışmanlık yaparak kişisel gelişim konusunda öneriler verir, bilgilerini paylaşırlar. Tanınmış kişisel gelişim uzmanlarının çoğu aynı zamanda kişisel gelişim hakkında kitaplar yazmıştır. Birçok ünlü kişisel gelişim yazarları yabancı kitapları Türkçeye çevrilmiş ve çok tutulmuştur. Kişisel gelişim yayınevleri çok olsa da kişisel gelişim kitapları yayınlamak konusunda Epsilon Yayınevi başı çekmektedir denilebilir. Kişisel gelişim hakkında merak ettiklerinizi öğrenmek için kitap okumak en güzel yoldur.

En çok ses getiren yabancı kişisel gelişim kitaplarından bazıları şunlardır:

 1. Hızlı ve Yavaş Düşünme-Daniel Kahneman
 2. Farkındalık Çılgın Dünyada Huzur Bulmak İçin Pratik Bir Rehber-Mark Williams
 3. Öfke Kontrol Rehberi- Robert Puff
 4. Alışkanlıkların Gücü-Charles Duhigg
 5. Bilinçaltının Gücü- Joseph Murphy
 6. Şiddetsiz İletişim Bir Yaşam Dili-Marshall Rosenberg
 7. Etkili İnsanların Yedi Alışkanlığı-Stephen R. Covey

Ayrıca bazı kişisel gelişim yeni çıkan kitaplar şunlardır:

 1. Düşlediğiniz İnsan Olun-Wes Beavis
 2. Güçlü Beyin-Fraser Smith
 3. Pozitif Liderlik Uygulamaları- Kim Cameron

Kuşkusuz bilgilenmek için tek kaynak kitaplar değildir. Bizlere dünyanın öbür ucundaki bilgileri alıp çıkarabilecek bir şeye sahibiz: İnternet. İnternette aradığınız niteliklerde kişisel gelişim yazıları bulmak mümkündür. Basit bir aramayla yalnızca kişisel gelişim hakkında yayım yapan bir sürü siteye ulaşabilirsiniz. Görsel ve işitsel olarak bilgi öğrenmek hoşunuza gidiyorsa, bilmelisiniz ki kişisel gelişim YouTube araması yaparak bilgi edinebileceğiniz bir konudur. İkna becerileri, liderlik vasıfları, zaman planlaması, beden dili gibi sizi geliştirecek pek çok konu hakkında binlerce video bulabilirsiniz. Kişisel gelişim uzmanlarının motive edici konuşmalarına tek tıkla ulaşabilirsiniz.

Kişisel Gelişimle Tanışmak

Kişisel gelişiminizde kullanabileceğiniz binlerce yol vardır. Motivasyon çalışmaları, olumlamalar, NLP, planlama teknikleri, ikna psikolojisi, stresle başa çıkma becerisi, beden dili, etkili konuşma ve daha yüzlercesi. Ancak bütün bunlardan önce en mühim konu şudur: Kendinizin farkında mısınız? Kendinizi yeterince iyi tanıyor musunuz? Geçmişi ve geleceği bir kenara bırakıp anda kalın, aklınızdan ve kalbinizden neler geçiriyorsunuz görün. Yapabileceklerinizin sınırını öğrenin. Çünkü insanlar robot değildirler, doğaüstü hiç değildirler. Kendinizi tanıyın ve karar verin, bu hayatta ne yapmak istiyorsunuz ve değiştirmek istediğiniz neler var? Değer verdiğiniz, sizin için anlam ifade eden neler yapabileceğinizi düşünün.  Kendinizi geliştirmek konusunda alacağınız sorumlulukların farkına varın.

Motivasyon Eksikliği

Genelde insanların hedeflerine ulaşmasındaki en büyük engel olarak karşımıza motivasyon eksikliği çıkar. Çok basit, yeterince heyecanlı ve istekli değilseniz bir işi neden yapasınız ki? Motivasyonu arttırmak için çeşitli yollar vardır.

 1. Geçmişte yaptığınız başarıları düşünün. Geçmişteki halinizden hiçbir eksiğiniz yok, hatta artık daha birikimli bir bireysiniz. Yeni başarılar için size geren tek şey, başlamak.
 2. Motive olmakta zorlandığınız çalışmayı bitirirseniz size sağlayacağı getirileri düşünmeniz hatta yazmanız heveslenmeniz konusunda yardımcı olabilir.
 3. Yapmanız gereken işe dair kaygılarınızı, olumlamalar yaparak azaltabilir ve işe başlama cesaretini gösterebilirsiniz.
 4. Hedefinizi görselleştirin. Sahip olmak istediklerinizin, ulaşmak istediğiniz sonucun veya örnek aldığınız kim varsa fotoğrafını cüzdanınıza koymak gördükçe motive olmanızı sağlayabilir.
 5. Dinlediğimiz müziğe göre çeşitli ruh hallerine bürünürüz. Böylesine büyük bir sanatsal güç elbette motive olmamızı da sağlayabilir. Sizi motive eden bir şarkıyı açın ve kendinizi hedefinize ulaşmış olarak hayal edin.

İyi Bir Zaman Planlaması

Kişisel gelişim yolları arasında zaman yönetimi önemli bir yer taşır. Yapacağınız işleri vaktinde yetiştirebilmek hayatınızın her alanında size rahatlık sağlayacaktır. İşte zamanınızı iyi planlayabilmeniz için birkaç etkili yöntem:

 1. Yapılacaklar listesi oluşturmak hem kafanızdaki karışıklığı alır hem de yapılacak tüm işleri önceliklerine göre sıralamanızı sağlar.
 2. Hedeflerinizi kısa vadeli ve uzun vadeli olarak ikiye ayırın. Kısa vadeli hedefler uzun vadedeki hedefleriniz için çıkmanız gereken basamaklar olsun.
 3. Uyumak çok güzel ve yatağın içinden çıkmak istemiyorsunuz ancak atasözü doğru demiş, erken kalkan yol alır. İşlerinizi gündüzden hallederseniz akşam kendinize ve sevdiklerinize ayıracağınız daha çok vaktiniz kalır.
 4. Saatlerce çalışmak iyi bir fikir olmayabilir. Arada sırada küçük molalar vererek enerjinizi geri kazanın.

Daha çok kişisel gelişim bilgisi öğrenmek istiyorsanız seminerlere katılmak sizi çok geliştirebilir.

Bu Yazıya Puan Vermek ister misiniz?
Puan Ortalaması
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Son Yazılarımdan Haberdar Ol!

E-Mail listeme kayıt olursanız son yazılarımdan haberdar olabilirsiniz..

Aboneliğiniz için Teşekkür Ederim.

Bazı Bilgiler Yanlış

0 cevaplar

Cevapla

Yorum Yapmak istermisiniz?
Eleştirmekten Çekinmeyin!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir