Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişim Hakkında Bilmemiz Gerekenler Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişim Hakkında Bilmemiz Gerekenler

  • 75

Kişisel gelişim beynimizi en verimli şekilde kullanabilmeden geçiyor. Bunun için de hem psikolojik hem de fizyolojik açıdan onu harekete geçirmemiz ve ona iyi bakmamız gerekiyor. Öncelikle yüksek bir moral çok önemli. Bunun sağlamak için de kendimizi motive etmemiz ve motivasyonumuzu düşürmeden yolumuza devam etmemiz gerekli. Uzmanların bakışına göre, soru sormak ve kendimize yöneltilen sorulara samimi bir şekilde yanıt bulmak, aradığımız gücün içimizde olduğumuzu gösteren en önemli noktalardan biridir. Kendimize yönelttiğimiz sorular, tıpkı başka birine veya bir konuya yönelttiğimiz soruların yanıtını buluyormuş gibi merak ve motivasyon duygumuzu ön plana çıkaracaktır. Kişisel gelişim online olarak da takip edilen kaynaklardan elde edilebilen fakat tamamen sonuca ulaştıramayan noktalar arasında geliyor. Çünkü harekete geçecek olan kişi biz olduğumuz için ilk olarak iç motivasyonumuzu sağlamamız gerekiyor.

Kişisel Gelişimde Kullanılan Sistemler

NLP adı verilen sistem başta olmak üzere insanın kendisinin farkına varması çok önemli diyen bütün anlayışlar, kişisel gelişimin temel sistemlerini oluşturuyor. Güdülenme aşamasında “yapabilirim, yapacağım, neden yapamayayım” gibi çok basit sorular üzerine kurulu beyin hareket sistemimizde, bizleri harekete geçiren pek çok nokta bulunuyor. Bu sorular, karar alma mekanizmamızın bir an önce harekete geçmesini sağlayan kilit sorulardır. Mesela kişisel gelişim oyuncakları arasında bulunan zeka küpü, ilkokuldan itibaren çocuklara verilen ve önerilen bir eşyadır. Bu oyuncukla çocuk, hedefe ulaşmak için gerekli olan motivasyonu ilk olarak edinir ve bu doğrultuda beynini en üst seviyede kullanmayı öğrenir. Ayrıca bu işin sonunda bir ödül olması, yüksek motivasyon sağlayarak çocuğun yeni şeyler öğrenmesini sağlar. Bu prensibi genele vurabiliriz. Sadece bir ödül değil, olumlu geri dönüşler alarak yaptığımız işin takdir edilmesi de bizlerin gelişmesinde çok önemli bir yere sahiptir.

Kişisel gelişim oyunu içerisinde özellikle çocuklara görev ve sorumluluk bilinci aşılayan uygulamalı oyunların bulunması gerekir. Genel olarak baktığımızda da hayatta başarılı olmuş olan insanların erken yaşta sorumluluk alan kişiler olduğunu görebiliyoruz. Oyunlar ve oyuncuklar bu aşamada oldukça önemli bir role sahip.

Kişisel gelişim atölyeleri günümüzde bireylerin resmen kendi karakterlerini baştan yarattıkları ve sinirlerini, üzüntülerini, kırgınlıklarını, ümitsizlik duygusunu, pişmanlığı üzerlerinden atmalarını sağlamaktadır. Bundan dolayı da pek çok insanın ihtiyacı olan birçok şeye ev sahipliği yapmakta fakat bu sürecin birkaç hafta olarak tanımlanması nedeniyle de, ihtiyacı olan insanların çok az kısmı kendilerini değiştirmeye devam edebilmektedir. Yürütülen çalışmalar ve insan psikolojisinin yansıtılmasını mümkün kılan tüm işlemler de artık insanlara daha başarılı sonuçlar sunulmasını mümkün kılıyor.

Kendini Değersiz Hissetme ve Ümitsizlik Duygusu

Kişinin kendini birinden aşağı görmesiyle ona imrenmesi ve o kişiyi ilham alması arasında çok büyük fark var gibi görünse de aslında tamamen birbirine yakın bir durumun sonucu olarak tanımlanabilmektedir. İnternet üzerindeki yayınlarda da kişilerin günlük yaşamlarındaki faaliyetlerin nasıl devam ettirilebileceği ve değersizlik hissinin nasıl ortadan kaldırılabileceği belli olabiliyor. Direkt olarak Türkiye’de veya diğer ülkelerde güncel işlemler ve yöntemler birbirine yakın olduğu için, ümitsizlik tarzındaki durumların ortadan kaldırılması da benzer sonuçlar doğurmaktadır. Kişisel gelişim arşivi belirlediğiniz taktirde günümüzde en çok ilgi gören ve ülke genelinde de değerlendirilmesi mümkün olan filmler veya belgeseller de sizi eğitebilecektir. Değersiz olduğunu düşünen bireylerin belli başlı cümlelerden aşırı derecede etkilenebileceği ve bunları çok uzun süre boyunca takıntı yapabileceği bilindiği için de, eğitim esnasında bunun üzerine gidilerek problem çözülmeye çalışılıyor.

Yaşamı Planlamadaki Sorunlar ve Sınırı Belirleyememe

Günümüzde kişisel gelişimin insanların yaşamını etkilediği ve gerekli görüldüğü taktirde de sınırların belirlenerek belli başlı şeylerden vazgeçebilmelerine neden olduğu anlaşılabiliyordu. Artık bunun geçmişteki gibi olmadığı ve planlamada sorunlar çıktığı taktirde de bireylerin hayatlarında kendilerinden kaynaklanan sorunlar ortaya çıktığı görülebiliyor. Direkt olarak nasıl bir düşünce yapısı içerisinde olunduğu ve nelerin yapılması gerektiği, yaşamın planlanması ve kişinin kendi koyduğu kurallara uymasıyla alakalıdır. Eğer kişisel gelişim anketleri doldurduysanız ve zaman içerisinde bu anketleri en az 1 ay veya 1 yıl olacak şekilde karşılaştırdıysanız, aynı sorunun devam etmemesi gerekmiş olmalıdır. Eğer sorununuz devam ediyorsa, doğru desteği alamamış veya eğitim almadığınızdan dolayı da problemlerinizin üzerine tam olarak gidemediğiniz ortaya çıkabilecektir.

Benzer Yazılar

Kişisel Gelişime Adım Atmak Kişisel Gelişim
Kişisel Gelişim Süreci Kişisel Gelişim
Kişisel Gelişim Hakkında Kişisel Gelişim
Kişisel Gelişim Kursları Kişisel Gelişim

Bu Yazı Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?