Kişisel Gelişim Hakkında

Kişisel gelişim kişisel gelişim makaleleri, kişisel gelişim kitapları, belirli yayınlar ve söyleşilerle destekleyebileceğiniz ancak tamamen kendi başınıza gerçekleştirebileceğiniz bir yolculuktur bitmeyen bir öğrenme yolculuğu anlamına gelen kişisel gelişiminizi sağlamak ve bu yolda bir adım atmak için belli balı unsurlara dikkat etmek gerekiyor. Bunların ilki ise tabi ki kendinizi tanımanız. Kendinizi tanımadan, hayattan beklediklerinizin anlamını bilmeden, bu beklentilerin sizi nereden nereye koyacağını kestiremeden bunu başarabilmeniz biraz zor olur. Bu nedenle öncelikle hayatınızın önceliklerini belirlemek için sizin nasıl bir insan olduğunuzu, sizin beklentilerinizin ne olduğunu, toplum baskısı ya da çevresel faktörlerin dışında nasıl bir hayat yaşamak istediğinizi bilmeniz şarttır. Başkaları için yaşamadan, belirli bir zümre tarafından en iyi hayat olduğu düşünülen hayat için çabalamadan sadece kendi istekleriniz doğrultusunda yaşamak gerektiğini unutmayın.

Bu Sizin Yolculuğunuz

Kendinizi geliştirmek ve en önemlisi yani asıl amaç olan kendinizi tanımak yolunda atacağınız belirli adımlarla yardım da alabilirsiniz. Mesela kişisel gelişim merkezi gibi yerlerde sizin için hazırlanmış birçok eğitim ve destekleyici unsur bu konuda size yardım edebilir. İstediğiniz hayatı ve olmak istediğiniz insanı seçtikten sonra yapmanız gereken bu yolda harekete geçmektir. Hayatınızı sadece kendiniz için yaşadığınızı unutmadan belirli kurallarla sadık kalarak bugününüze ve yarınınıza neler katabileceğiniz görerek tercih yapmanız gerekiyor. Atacağınız adımın yanlış olması da muhtemel bir sonuçtur. Attığınız adımların yanlışlığını da kabul edebilmek sizi siz yapar. İnsan olduğunuz için hata yaptığınızı ve aslında hata yapıyor olmanızın ne kadar normal bir durum olduğunu kavrayarak bu yanlışların sonuçlarını hafifletebilir ya da kendinize eziyet etmeyi bırakabilirsiniz.

Yardım Alınabilecek Kurumlar

Kişisel gelişim merkezi açmak Avrupa’da ve Amerika’da oldukça yaygın bir durum olmasına rağmen ülkemizde yeni yeni canlanan bir iş kolu olduğu için henüz kişisel gelişim kurslarının insanlara ne kadar büyük faydalar sağladığının farkında değiliz ne yazık ki. Ancak siz sizi motive edecek ve eksik yönlerinizi ‘’sizin’’ tamamlamanızda size yardımcı olabilecek bir rehber arıyorsanız bu tarz kurumlarla görüşebilirsiniz. Bir pskoloğa gitmekle arasında oldukça büyük farklar olan bu kurumlarda hem toplu yapılan etkinlikler sayesinde kendinizi bulabilir, hem de topluluğun içinde olaylara ne gibi tepkiler verebildiğinizi anlayabilirsiniz. Alanında uzman kişiler tarafından verilen bu eğitimler sayesinde kendiniz için faydalı bir adım atarak belki de hayatınızın değişikliğini yapma fırsatını elde edebilmeniz de mümkündür. Kendiniz için bir adım atmak istiyor ancak hangi yoldan ilerleyeceğinizi bilmiyorsanız bu kurumlar tam da ihtiyacınız olan yardımın sağlanacağı adres olabilir.

İhtiyacınız Olanı Belirleyin

Kişisel gelişim modülü olarak belirlemeniz gereken amaç kesinlikle hayatınızı daha iyi idame ettirebilmek için ihtiyacınız olan o noktayı saptayabilmektir. Hayatınızın değiştirecek ve sizin ihtiyacınız olan o noktayı kavrayabilmek konusunda keşfi tabi ki kendiniz yapacaksınız. Bu konuda size yardımcı olacak olan kitaplar, kişisel gelişim merkezleri ve diğer eğitimler de yol göstericiniz olacaktır. Siz ene büyük faydayı sağlayacak olan değişimi sadece sizin yapabileceğiniz unutmayın. Hiç kimse size hayatınızı değiştirecek o kapıyı açmayacak. Siz kendi hayatınızda o önemli adımı atmak için sadece kendinizi cesaretlendirmeli, başkasından bir destek ya da yardım beklemek yerine ya da umutsuzca kabullenmek yerine adım atmaya başlamalısınız.

Motivasyon Çok Önemlidir

Kişisel gelişim motivasyon görmeniz gereken bir alandır. Kendinizi bulmak ve kendinizi daha mutlu bir insan yapabilmek için gerekli olan bu motivasyonu siz sağlamalısınız. İzlediğiniz bir filmden, annenizden duyduğunuz güzel bir sözden, kişisel gelişim motivasyon videoları gibi unsurlardan yardım alarak da bunu başarabilmeniz mümkündür. Ancak nen büyük motivasyonu sizin sağlayabileceğiniz unutmadan hareket etmeniz gerekiyor. Hayatınızdaki en büyük yardımcınız çocukluk döneminizdeki annenizin dışında ömür boyu sadece siz olabilirsiniz. sizi destekleyen ve yanınızda olan insanların yanı sıra her zaman ayağa kalkmak için gerekli olan gücü kendinize en iyi siz sağlayabilirsiniz. Bunun için insanın hayatını ve kendini sevmesinin, kendine inanmasının ne kadar önemli olduğunu unutmadan hareket etmeye de özen göstermeniz gerekmektedir. her zaman için yeterli bir hayat yaşayabilmek için kendinizi zorlamanın yanı sıra bunun kendiliğinden gerçekleşmesi için belli başlı şeyleri değiştirebilirsiniz.

Bu Yazıyı Değerlendirmek ister misiniz?
Lütfen Bu Yazıya Puan vermeyi Unutmayın !!! 😉
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
3 Saniyede Ne Aradığınızı Bulun!!!

+1500 Abone Arasına Katılmak ister misiniz?

Aşağıdaki kutucuğa e-posta adresini yazarak her yeni makaleden anında haberdar olabilirsin.

Aboneliğiniz için Teşekkür Ederim.

Bazı Bilgiler Yanlış

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir