Kişisel Gelişim Güncel Faaliyet Bilgileri

Geçtiğimiz günlerde İstanbul kişisel gelişim zirvesi yapıldı. İstanbul kişisel gelişim zirvesi bu alanda yapılmış en büyük etkinliktir. Bu nedenle biletli ve katılımcı sayısı sınırlıdır. Önceden bilet alarak etkinliğe katılabiliyorsunuz. Alanında uzman 4 kişi tarafından 4 sertifikalı eğitimin verildiği etkinliğe büyük ilgi gösterildi. Kişilerin günlük hayatları ve iş hayatları ile ilgili etkili eğitim programları hazırlandı. İstanbul bu etkinliğe yoğun ilgi gösterdi.

Odtü Bireysel Gelişim Günleri

Bireysel gelişim günleri Odtü bünyesinde gerçekleştirilen bir faaliyettir. Bu proje ODTÜ verimlilik topluğuna ait bir projedir. Proje kapsamında kişilerin iş hayatı ve günlük hayat konusunda destek alması sağlanıyor. Bunun için çeşitli başlıklar altında seminer, workshop, kurs gibi etkinlikler düzenlemektedir. Proje kapsamında katılım sayısı önceden planlanmaktadır. Yani programa katılmak isteyenler önceden bildirmelidir. Programı hazırlayanlar kişilere günlük hayatının yanı sıra iş hayatında da yön gösterecek bilgi ve deneyimini onlarla paylaşacak insanlardır. Bilginin gerçek hayatta kullanılabilir olması ilk hedeftir. Çeşitli alanlarda verilen eğitimler sertifikalıdır. Bu nedenle katılımcı sayısına sınır getirilmiştir.

Bireysel Gelişim Formu Nedir?

Bireysel gelişim formu nedir? Nasıl ve hangi durumlarda hazırlanır? Bireysel gelişim raporu bir öğrencinin ya da bireyin kişisel gelişim ve durumu ile ilgili bilgi veren rapordur. Bulunduğu okulda özel eğitim kapsamına alınan çocuklar için ise Bireyselleştirilmiş Eğitim Programı hazırlamak zorunludur.

Geç Kalmış Sayılmazsınız

Yapılan kişisel gelişim zirveleri ve etkili iletişim günleri gibi faaliyetlerde vurgulanan şey hep aynıdır. Yolun neresinde olursanız olun geç kalmış sayılmazsınız. Ve unutmayın ki sizin geç kalmak olarak değerlendirdiğiniz zaman size yeni tecrübeler kazandırmak için işlemiştir. Bu kadar çok sınavdan geçmeseniz bu kadar güçlenmezdiniz belki de… bu derece değişimi arzulamazdınız. Kişisel gelişim konusunda sınırları zorlamak istemezdiniz. Başarmak için bir şeyi çokça istemek gerekiyor. Çokça istemek için de onun yokluğunu en derinden hissetmek gerekir. Bu nedenle kişisel gelişim desteği almadan kendi dünyanızdan dışarı çıkamadığınız günlerde bu gelişimin yokluğunu son noktaya kadar hissetmiş olmalısınız. Hedef ne kadar zor ise motivasyon da o kadar yüksektir. Hedefinizin sizi cezp etmesi gerekir. Hayalinizin vazgeçilmez parçası olması gerekir.

İletişimde Bir Üst Boyuta Çıkmak

İnsanları olduğu gibi kabul etmek iletişimin temel unsurudur. İnsanlar ya da konu her neyse kabullenmek gerekir. Çünkü değiştirebileceğimiz tek varlık kendimizdir her zaman. Başkalarının değişmesini beklemek zaman kaybıdır.

İkinci adımda kolay bir insan olmak geliyor. Bu ilk bakışta kulağa garip gelebilir. Ama insanların sizi anlamakta zorlanmaması demek sizinle daha kolay iletişim kurması demektir. Bunun başka faydaları da var. Tavşan dağa küsmüş, dağın haberi yok gibi bir durumla karşılaşmamak için net olmak ve kırıldığınızda dile getirmek gerekir.

Pek çok insan kırıldığında bunu net olarak ifade etmekten kaçınır. Bunu zayıflık olarak algılayabilir. Oysa küsmek daha zayıf bir görüntüdür.

İnsanlarla ilgili hoşunuza giden bir durum olduğunda onları takdir etmek size hiçbir şey kaybettirmez. Aksine çok şey kazandırır. Özgüveniniz onları etkiler. Ayrıca bu güzel durumların çoğalmasına katkı sağlayabilirsiniz.

Onları dinleyin. Genelde psikoloğa gidenler aylarca biriktirdiği dertlerini anlatırlar. Belki anlatınca rahatlar ama bunu daha önce de yapabilirdi. Siz onlara bu imkânı verseydiniz eğer. Bu yüzden insanları dinleyin ki size daha çok güvensinler. Sizinle ilgili de pozitif düşünsünler.

Kişisel gelişimde de yaşamın genel kuralında da bariz bir konu var. Siz ne verirseniz size o geri dönüyor. Bütün bu çabalarınız sonuçsuz kalmayacaktır. Aynı kişiden olmasa bile attığınız pozitif adımlar bir şekilde size dönüp dolaşıp geri gelecektir.

Hayalperestlik ve Kişisel Gelişim

Yapılan seminerlerde değinilen diğer önemli bir konu da hayalperestlikten kurtulmaktır. E book kişisel gelişim başlıklarında da bu konu ile ilgili detaylı bilgi ile karşılaşabilirsiniz.

Hayalperestlik bir yaşamdan kopuş hâlidir. Daha çok içe kapanık kişilerde görülen bu sorun gittikçe daha da derinleşebilir. Hayalperest kişiler fazla sosyal hayata girmez. İnsanlarla toplu ortamlarda bulunmaktan hoşlanmaz. Onun yerine kendi dünyasında yaşamayı tercih eder. Odasında başka bir dünyada yaşar. Hayallere kendini kaptırmış durumdadır.

Bu özellikte olan kişiler hemen bu ortamdan sıyrılıp sosyal hayata adım atmalıdır. İnsanlarla vakit geçirmeli ve gerçek hayata adapte olmalıdır. E kitap kişisel gelişim kaynakları da kişiye bu konuda destek sağlayabilir.

Bu Yazıyı Değerlendirmek ister misiniz?
Lütfen Bu Yazıya Puan vermeyi Unutmayın !!! 😉
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
3 Saniyede Ne Aradığınızı Bulun!!!

+1500 Abone Arasına Katılmak ister misiniz?

Aşağıdaki kutucuğa e-posta adresini yazarak her yeni makaleden anında haberdar olabilirsin.

Aboneliğiniz için Teşekkür Ederim.

Bazı Bilgiler Yanlış

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir