Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişim Filmleri ve Belgeselleri Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişim Filmleri ve Belgeselleri

  • 78

Kişisel gelişim filmleri sayesinde artık çocuklar da okullarda kendilerinin ve yapabileceklerinin farkına varma konusunda bir adım daha atmış durumdalar. Günümüzde özellikle de toplumsal kaosun çok fazla olduğu, insanların çok stresli olduğu ve karar vermekte zorlandığı noktalarda direkt olarak gençler etkilenmektedir. Doğal olarak da gençlerin etkilenmesinin ardında, hayallerinin ve ülkenin gelecekteki önemli bireylerinin düşüncelerinin etkilenmesi mümkün olabiliyor. Son faaliyetleriyle herkesi üzen ve bunu devamlı hale getiren toplumlarda çocukların da lise son sınıfa hatta üniversiteye gelene kadar hangi meslekte ilerlemek istediğini bilmediği anlaşılmaktadır. Bu süreç de kişinin kendini geliştirebilmesini ve karar vererek her türlü işlemini kurallara uygun bir şekilde yapmasını imkansız kılıyor.

Kişisel Gelişimde Filmler ve Belgeseller Katkı Sağlar Mı?

Yürütülen çalışmalar doğrultusunda artık günümüzde de belgeseller aracılığıyla her türlü bilgi elde edilebiliyor ve katkı sağlayabileceği öne sürülen yöntemlerle de işlem yapmak mümkün olabilecektir. Özellikle ülkemizde ve benzer ülkelerde işlemlerin istendiği gibi sonuçlanabilmesi için de filmler ve belgeseller de katkı sağlayabilecek değerlere sahip olmak durumdadır. Kişisel gelişim filmleri Youtube benzeri platformlarda yayınlanmakta ve istenirse de dublajlı olarak izlenerek de rahatlıkla anlaşılabilmektedir.

Gelişim Filmi İzleme Süreci ve Sonrası

Gelişime uygun olduğu öne sürülen çocuklarda veya daha büyük bireylerde artık bireyin kendi eksikliklerini giderebilmesi de son derece önemli olacaktır. Direkt olarak ülke genelinde ilgi gören ve girişimcilik tarzındaki durumlar aracılığıyla da gelir elde edilmesini de mümkün kılan seçenekler ortaya çıkarılabilecektir. Kişisel gelişim filmi izle denildiğinde sadece eğitim filmleriyle veya belgeselleriyle herhangi bir şey öğrenilmeyeceğinin bilinmesi gerekiyor. Aynı zamanda insanların hayatında iz bırakan her filmin de eğitici olması veya kişisel gelişimi desteklediğinin belirtilmesi de son derece yanlıştır. Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, kalıplaşmış fikirlerin yıkılabilmesi ve bunun da o fikri savunanlar tarafından da kabullenebilecek şekilde sürdürülebilmesiyle mümkün olacağı biliniyor. Aksi taktirde kişinin kendini geliştirebilmesi, fikirlerini değiştirebilmesi veya davranışlarına şekil verebilmesi gibi bir durumun zor olmasından dolayı bu süreçte başarıya ulaşması da oldukça zor bir hale gelecektir.

Kişisel Gelişim Yazarları

Kişisel gelişim konusunda uzmanlık sahibi olan yazarlar, gerek yaşadıklarıyla gerekse öğrenimini gördükleri teknik bilgilerle birlikte insanların doğruyu öğrenmesini sağlıyor. Özellikle psikoloji eğitimi tabanlı olarak yazarların, daha çok takip edildiğini de görebiliyoruz. Kişisel gelişimi bir pazarlama aracı olarak kullanmayan kişiler, yazdıkları kitaplar, düzenledikleri seminerler ve çıktıkları tv programları ile birlikte daha çok kişiye ulaşmayı hedefliyor. Yoruma müsait bir konu olması nedeniyle pek çok kişi tarafından kaleme alınan kişisel gelişim konusunda insanların doğru bilgiyi alabilmeleri için kişisel gelişim uzmanları isimleri konusunda bir miktar fikir sahibi olmalarında yarar vardır.

Kişisel Gelişimde Türk Yazarlar

Türkiye’de de önemli takipçisi bulunan kişisel gelişim konusunda Mümin Sekman Ya Bir Yol Bul, Ya Bir Yol Aç, Ya da Yoldan Çekil, Kesintisiz Öğrenme, Türk Usulü Başarı, Başarı Üniversitesi, Kişisel Ataleti Yenmek gibi kitaplar ile takipçilerinin büyük beğenisini topladı. Bunun yanında Ahmet Şerif İzgören ve Melih Arat gibi isimler de kişisel gelişim uzmanları videoları ile birlikte takipçilerine yardımcı olmaya çalışıyor.

Kişisel Gelişim Uzmanı Nasıl Olunur?

Bu konu aslında dışarıdan kolay gibi görünse de öyle olmayan ve belirli bir eğitimden sonra dikkate alınması gereken bir konu olarak dikkat çekiyor. Kişisel gelişim uzmanlığı için öncelikle psikoloji alanında eğitim almak gerekli. Bireysel psikoloji konusunda uzman yapan kişiler, aldıkları uzun süreli eğitimlerin ardından öncelikle insanların nasıl bir karakterde olduğunu ve neyi isteyip neyde karar kıldığını belirlemek için küçük ip uçlarını kullanabilecek seviyede bulunmaktadır. Genellikle Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümünden mezun olan kişiler bu noktada başarılı olabiliyor. İnsanların karakterlerinin gücünün farkına varılmasını sağlayan, yaşamlarını planlamalarını ve belirli bir vizyon edinmelerinde görevli olan uzmanlar tarafından gerekli eğitim programları ve seminerleri düzenlenmektedir. Bu seminerlerde, kitaplar veya yayınlarda belirli isimlerin takip edilmesinde yarar vardır. Alanında gerekli eğitimi almış kişilerin rehberlik ve yol göstericilik bakımından referans noktası belirlenmiş bilgiler sunduğunu anlayabiliriz. Okullarda ve iş yerlerinde daha çok kişiye seslenebilmek için bu eğitimlerin yanında farklı sertifikalar alan uzmanlar da bulunuyor.

Benzer Yazılar

Kişisel Gelişime Adım Atmak Kişisel Gelişim
Kişisel Gelişim Süreci Kişisel Gelişim
Kişisel Gelişim Hakkında Kişisel Gelişim
Kişisel Gelişim Kursları Kişisel Gelişim

Bu Yazı Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?