Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişim Farkındalığı Nasıl Olur Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişim Farkındalığı Nasıl Olur

  • 79

Yıllar sonra dahi ilgi görmeye devam edeceği bilinen pek çok yöntemle birlikte kişisel gelişim fikirleri sürekli olarak değişebilecek ve insanların değerlerine uygun hale gelebilecektir. Dünya genelinde bireylerin bir olaya sevinme ve sinirlenme özelliklerinin ve sürelerinin birbirinden farklı olması da direkt olarak toplumlardaki genel yapıya bağlı olduğu düşünülen bir durumdur. Toplumun genelinin stres yaşaması halinde tamamen cinayetlere, hırsızlıklara, kavgalara ve ülkeler arası savaşlara varabilen durumlar ortaya çıkabiliyor. Fakat eğitimli ve öz eleştiri yaparak benliğinin farkında olan toplumlarda ise bu tarz durumlara daha az rastlanmaya başlanmıştır.

Kişi Kendini Geliştirmesi Gerektiğini Nasıl Anlar?

Kişinin kendini eğitmesi sadece okuma yazma, genel kültür bilgilerini öğrenme ve matematik tarzındaki alanlarda ileriye gitmesi olarak tanımlanamayacaktır. Kendi benliğinin ve empati denilen şeyin farkında olmayan bir insanın ne kadar başarılı olursa olsun hiçbir şekilde kontrol mekanizmasını doğru biçimde kullanması mümkün olmayacaktır. Bundan dolayı dikkatli olunması ve gereken çalışmaların tamamının da insanların faaliyetlerine uygun biçimde sürdürülmesi mümkün olabiliyor. Yıllar sonra dahi tüm temel bilgilerin insanların hayatlarını etkileyebileceği bilinmekte ve her türlü faaliyetin de buna bağlı olarak şekilleneceği anlaşılabilmektedir. Kişisel gelişim farkındalık olduğu zaman geçerli ve başarılı olunabilecek bir alan olduğu için de her zaman için insanların düşüncelerini etkileyebilecek biçimde işlemler yapılmasına imkan tanımaktadır.

Gelişime Başlama Süreci ve Sonrası

Gelişimle ilişkilendirilen ve günümüze kadar ulaşacağı öne sürülen her türlü yöntemin de tamamen ulaşmış olması ve bireylerin psikolojilerinin 100 yıldaki değişimlerini göstermesi dikkatlerden kaçmamaktadır. Sinir kat sayısının git gide artması ve bundan kaynaklanan psikolojik etkilerinin de ortaya çıkmasını kolaylaşması aslında tamamen karakteristik özelliklerle ilişkilendirilen durumu yansıtabilecektir. Kişisel gelişim eğitmenleri günümüzde stres altındaki insanlara, empati kuramayanlara, kendine güvenmeyenlere, iletişim sorunu yaşayanlara ve pek çok alanda sorunu olanlara hizmet veriyorlar. Böylelikle hem kişinin kendini daha iyi hissedebilmesi için başarılı olması gereken bu işlemlerin de gerekli görüldüğü gibi kaliteli hale ulaştırılması mümkün olabiliyor. Buna bağlı olarak da gelişime başlama sürecinde bireyin kendini eleştirmeye açık olması istenmektedir. Böylelikle her türlü eğitimde başarıya ulaşılabilecek ve sürecin sonucunda da kişinin tüm faaliyetlerinde kendi kararlarını ölçüp biçmesi de mümkün olabilecektir.

Grup Oyunlarıyla Kişisel Gelişim Olur Mu?

Her ülkede artık çocuklara kendi benliklerini bulabilmeleri için öncelikle toplum olmayı öğretmek ve bu esnada da birey olduklarını belli etmek oldukça yaygın bir hale gelmiştir. Doğal olarak da bu durum direkt olarak diğer çocuklarla etkileşim halinde olan çocuğun da zihin gelişini ve karar mekanizmasını etkileyecektir. Grup oyunlarında da tek başına oynayabileceği oyunlarda da aynı keyfi alabileceği fakat seçimin onda olduğunun belirtilmesine yönelik bir süreç ortaya çıkıyor. Kişisel gelişim görselleri incelendiğinde de bireylerin yapacakları her türlü faaliyetin hangi sonuçlara yol açabileceğiyle ilgili iki farklı duruma değinildiği anlaşılabiliyor. Böylelikle de eğer bir karar verilecekse de öncelikle ilk olarak yapılmasını gerekenin doğru yöntem olduğundan emin olunması istenebilmektedir.

Görsellerle Yardımıyla Kişisel Gelişim

İçerisinde bulunduğumuz dönemde kişilerin kendi kararlarına uyum sağlayabilmesi ve verdikleri kararların arkasında durabilmeleri için de artık son derece kalıcı bilgilerin ortaya çıkarılabilmesi gerekecektir. Çok uzun süredir yöntem çeşitliliğinin artırılabilmesi ve genel özelliklerin tamamının da kişisel gelişim görseller aracılığıyla işlem görmesi mümkün olabilecektir. Direkt olarak insanın davranış biçimiyle veya hangi kararları hangi koşul oluştuğu taktirde verebileceğiyle ilgili süreçte de dikkatli olunması ve görsel hafızanın da bu konuda çalıştırılabilmesi isteniyor. Eğer bir kişiye bir olayı anlattığınızda anlamıyorsa, aynı olayı tekrar sözle anlatmak yerine görsel bir şekilde yansıtmanız gerekecektir. Böylelikle hafızasında sizi ve belirttiğiniz durumu kalıcı hale getirebilecektir.

Grup Oyunları Yardımıyla Kişisel Gelişim

İnternet üzerinden de rahatlıkla ulaşabileceğiniz kişisel gelişim grup oyunları aracılığıyla çocuk veya yetişkin fark etmeksizin artık topluca karar verilebilmesi mümkün olabiliyor. Grup oyunu olarak değerlendirilen ve bu şekilde ilgi gören seçeneklere bakıldığında da güncel özelliklerin tamamının da artık son haliyle birlikte bireysel fikirlerin genele kabul ettirilebilmesini zorunlu kılmaktadır. Böylelikle de kişisel gelişimin koyun tarzında, en öndekinin verdiği karara diğerlerinin de koşulsuz şartsız uymasıyla ilgili durum ortaya çıkmayacaktır. Sürünün ortasındakinin de kendisinin birey olduğunun farkına varabilmesi ve farklı bir yol açarak da diğerlerine seçim yapma şansı sunması mümkün olabiliyor.

Benzer Yazılar

Kişisel Gelişime Adım Atmak Kişisel Gelişim
Kişisel Gelişim Süreci Kişisel Gelişim
Kişisel Gelişim Hakkında Kişisel Gelişim
Kişisel Gelişim Kursları Kişisel Gelişim

Bu Yazı Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?